ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dashner James (*26.11.1972)

­­­­

Vražedná léčba (Labyrint)

  • díl v sérii: 3 (předchozí: Spáleniště: Zkouška)
  • úspěšná románová série, která se již dočkala i svého filmového zpracování:
    • Labyrint: Útěk (2014) - režie: Wes Ball
    • Labyrint: Zkoušky ohněm (2015) - režie: Wes Ball
    • Labyrint: Vražedná léčba (2017?) - režie: Wes Ball

Třetí díl uzavírá strhující postapokalyptickou sci-fi, v níž se otevřel svět nebezpečného bizarního bludiště a dalších podivných nástrah a zkoušek.
Dystopická budoucnost lidstva stvořila podivný smrtící labyrint zvaný Plac a rozehrála v něm krvavé a kruté dobrodružství několika dospívajících lidí. Placeři v čele s Thomasem následně přežili i horoucí vražedné Spáleniště a jejich příběh se blíží k závěru. Navzdory ujišťování, že ZLOSIN je dobrý, zůstává Thomas velmi ostražitý a nevěří téměř nikomu. Pamatuje si totiž mnohem více, než si ZLOSIN myslí. Hrozivá plíživá epidemie zachvacuje svět a brzy se rozšíří natolik, že už nebude možné ji zastavit. Svět sežehly sluneční erupce, jež způsobují lidem hrozivé nemoci a vedou je k vražednému šílenství. Thomas se skupinou přátel putují do chráněného Denveru, aby se o osudu světa a lidí rozhodlo právě na tomto místě, kde to všechno začalo.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Euromedia Group v Praze roku 2015 (1. vydání). Z anglického originálu The Death Cure (The Maze Runner) přeložil Petr Kotrle. Počet stran: 311. ISBN: 978-80-87543-61-0.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

James Smith Dashner se narodil 26. listopadu 1972 v americkém Austellu ve státě Georgia. Je známý jako autor několikadílné série Labyrint či série The 13th Reality. Jeho knihy jsou psané převážně pro mládež a objevuje se v nich dobrodružství, boj o přežití a náznak sci-fi. Asi jeho nejznámějším dílem je Labyrint: Útěk, které bylo deníkem The New York Times zařazeno mezi bestsellery pro děti.

O KNIZE A SÉRII:

Kniha Vražedná léčba prozatím v češtině zakončuje sérii Labyrint (The Maze Runner), nicméně v angličtině vyšel již i čtvrtý díl (The Kill Order) a autor plánuje napsat i díl pátý (The Fever Code).

OBSAH:

Kniha hodně navazuje na předchozí díl Spáleniště: Zkouška (The Scorch Trials).

Jde zde o to, že všichni "Placeři", kteří se dostanou z takzvaného Spáleniště jsou létajícím bergem dopraveni do sídla firmy ZLOSIN. Všichni jsou zavřeni do bílých kobek, kde není nic než záchod. Všem se začnou pomalu vracet vzpomínky, vždy ale jen krátké útržky. Po měsíci jsou všichni "vypuštěni" a zjišťují, že všichni trpí nemocí z erupce a někteří bohužel nejsou vůči ní imunní. Placeři se později vydávají na vlastní pěst do měst a prozkoumávají, jak to kde vypadá. Také se snaží o to, aby Thomasovi, jednomu z hlavních hrdinů, byl vyndán z mozku ovladač a mazák paměti, které mu tam ZLOSIN nainstaloval.

Na konci knihy je Thomasovi vysvětleno, že je hlavní postava ve výzkumu, a proto ZLOSIN usiluje o to, aby mu byl vyndán mozek a mohlo se zjistit, čím se tzv. Muňáci-imunní liší od obyčejných lidí, kteří na erupci umírají. Naštěstí ale přijde skupina "Pravá ruka", která sídlo začne vyhazovat do vzduchu a Thomase tím zachrání.

K závěru se všichni přeživší "Muňáci" dostanou do krajiny, kde nikdo nežije a oproti Spáleništi je tu krásná příroda a v zimě i sníh.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi moc líbila, příběh byl stejně jako v předchozích dílech výborně promyšlený a propracovaný. Kniha pro mě byla napínavá až do samotného konce, kdy se vše vysvětlilo. Také se mi na tomto díle - stejně jako na všech předchozích - líbilo, že autor si vymyslel hromady svých vlastních přezdívek, názvů (nemoc erupce, ZLOSIN = Zánik lidstva: oddělení smrtící izolace nezletilých aj.).

Trochu mě zklamalo, že kniha není delší, to je ale spíše můj osobní názor. Ohledně děje se mi moc nezamlouvalo, že některé scény, ve kterých někdo umíral, byly až moc detailně popsány. Například když Thomas zastřelil svého kamaráda Newta, aby mu pomohl od erupce, bylo v knize podrobně vylíčeno, jak to celé probíhalo. Jinak ale byla kniha výborná a krásně se mi četla.

Vražednou léčbu určitě všem doporučuji, samozřejmě ale až po přečtení dvou předchozích dílů série, jinak hrozí, že čtenář děj nepochopí. Také se už moc těším, až vyjdou v češtině další dva díly, abych se opět mohl nechat knihou a jejím příběhem zcela pohltit.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Toníček, 19.04.2016

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
James Dashner - Vražedná léčba (Labyrint)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)