ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Procházková Iva (*13.06.1953)

   
­­­­

Středa nám chutná

Příběh o dětech z neobyčejného dětského domova.
Děti v domově Slunečnice jsou šťastné díky jeho laskavé paní ředitelce Pralince, jež je k ničemu nenutí, netrestá je a udržuje v domově jakýsi zvláštní nepořádek, jenž má podporovat fantazii. Pohodě domova napomáhá také holčička Cilka, kterou našli na nádraží v oddělení ZTRÁTY a NÁLEZY. Cilka má totiž zvláštní schopnost šířit kolem sebe pohodu a hlavně jí rostou na hlavě čarovná jablka. Veškeré pohodě a klidu hrozí zánik, když Pralinka onemocní a do domova přijde morousovitý a pořádkumilovný zástupce. Cilce dokonce přestanou na hlavě růst jablka. Doufejme tedy, že se Pralinka včas vrátí!

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 1994 (1. vydání). Ilustrovala Denisa Wagnerová. Počet stran: 60. ISBN: 80-00-00407-0.

DĚJ:

Průvodčí Mlejnek najde ve vlaku mimino a odnese jej na Ztráty a nálezy. Je to dítě velmi klidné a spokojené, a tento svůj klid rozdává i kolem sebe, čímž všechny uklidňuje, dodává jim vnitřní pohodu a určitou energii. Holčičce dají jméno Cilka.

Když povyroste, umístí ji do dětského domova Slunečnice, kde je ředitelkou velice hodná paní Pralinka. Díky této ředitelce vládne v domově uvolněná a přátelská atmosféra.

Jednoho dne začnou Cilce na hlavě růst jablka. Tyto jablka mají stejný účinek jako Cilčina osobnost. Za týden jich v domově nasbírali kolem sedmdesáti a kuchařka Františka z nich napekla štrúdly. Byla zrovna středa, a tak se štrúdly staly jakýmsi středečním rituálem.

Pralinka onemocněla na ledviny a dva měsíce musela zůstat v nemocnici. "Ředitelování" se ujal perfekcionista, pan Šeda. Teď musí být v domově vše perfektní. Cilka je označena za nemocnou a musí se léčit, to kvůli jablkům. Pohoda a přátelská atmosféra se vytrácí, nyní v domově vládne pořádek a disciplína. Cilce už nerostou jablka na hlavě, přestala být šťastná, a nakonec z domova utíká.

Mezitím se Pralinka vlivem Cilčiných jablek uzdravuje a při cestě najde Cilku na nádraží. Postupem času se vše vrací do starých kolejí...

HLAVNÍ TÉMA:

Život v dětském domově, řád. Ne každý, kdo je jiný, musí být zákonitě nemocný.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha je zajímavě líčena, je určena spíše menším dětem, tudíž je psána jednoduše. Pro malé děti může být kniha velkým přínosem, a to zejména v tom, že poznají, jaký je život v dětském domově, že lidé jsou různí: Pralinka X Šeda. Rozvíjí si rovněž svou představivost, když si budou představovat holčičku, které rostou na hlavě jablka.
Text doplňují krásné ilustrace.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Frankie12, 10.10.2018

­­­­

Diskuse k výpisku
Iva Procházková - Středa nám chutnáMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­