ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hercíková Iva (*02.11.1935 - †27.01.2007)

­­­­

Pět holek na krku

  • literární žánr: dívčí román

Dívčí román o mezních situacích v životě dospívající dívky.
Neshody mezi přítelkyněmi, konfrontace světa dospělých se zájmy a názory adolescentů, ale hlavně probouzející se cit první lásky, jsou námětem této knihy. Velmi citlivě, zároveň však humorně a se smyslem pro jemnou ironii, vystihla autorka problémy mladých lidí, romantické sny i naivní představy hlavních hrdinů.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 1993 (4. vydání). Ilustroval Adolf Born. Počet stran: 101. ISBN: 80-00-00275-2.

OBSAH:

Hlavní hrdinkou knihy je čtrnáctiletá Nataša. Je součástí party holek (Jiřina, Jana, Zdena a Libuše), které ji však nemají moc rády a závidí jí, protože má majetné rodiče. Přitom se však nezdráhaly ji patřičně využívat. Cílem party holek se stává šestnáctiletý Petr, jenž se do města přestěhoval s rodiči. Holky mu dají přezdívku Princ, protože žije na zámku. Snaží se vymyslet, jak se mu vetřít do přízně. Jediná Nataša o Prince nejeví zájem, přitom je mu jako jediná sympatická, a začnou se spolu scházet. Nataša se tím pochlubí holkám, které se rozhodnou jí to překazit, a tak místo ní napíší dopis Princovi, který se nelíbí jemu, jeho rodičům ani rodičům Nataši. Ta se o záměně dopisů dozví, holky nepodrazí a s Princem si vše vysvětlí. Dále se s ním a s holkami schází.

UKÁZKA Z DÍLA:

Proč jdou holky raději s Libuší, s pitomou tlustou Libuší, která se učí nazpaměť celé odstavce z učebnice, aby byla ve třídě první, než se mnou? Nešlo jí to z hlavy. Možná že to Jiřina udělala jen tak, aby mě otrávila, ale možná taky, že ne, uvažovala. Snad opravdu mají v plánu něco výjimečného, něco, při čem mě nemůžou potřebovat. Ale co? Jistě se umluvily, zatímco ona kupovala ten pitomý salát, salát jako dlaň a jako výkupné. Princ, napadlo ji, když si vzpomněla, že stály před spořitelnou, odkud byl výhled na boční křídlo zámku, určitě chtějí jít za Princem. Rázem zesmutněla. Proč by nemohla jít s nimi? Vždyť na minulé výpravě si tak užily! A ona měla nejlepší nápady, kde Prince najít.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: avrilka, 23.04.2024

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Nataša
-Pavouk, který kulhal
-Pět holek na krku
-Sůvy
-Touha
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Iva Hercíková - Pět holek na krkuMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)