ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Carmodyová Isobelle (*16.06.1958)

   
­­­­

Lišák Žal (Legenda o Kožešince)

  • díl v sérii: 2 (předchozí: Výprava do neznáma; následuje: Vlčí tajemství)
  • moderní pohádka s prvky fantasy pro děti kolem 10 let, kterou ocení i dospělí čtenáři

Poetický příběh o Kožešince, která doprovází záchrannou výpravu do Podzemě.
Druhý díl Legendy o Kožešince, napůl elfce a napůl trollce, která žije v divočině uprostřed města a pečuje o rostliny, zvířata a o sedm prastarých stromů, jež v sobě skrývají sílu ducha země. Poté, co po velké bouřce ošetřuje osiřelé soví mládě, se vydává Kožešinka opět do Zobatého domu, kde se stane svědkem rozhodnutí o zorganizování nebezpečné výpravy do Podzemě. Výprava má zjistit víc o plánech trollího krále na zničení ducha světa a má ji vésti lišák s touhou zemřít a jménem Žal. Kožešinka cítí, že se musí připojit. Co všechno je na cestě čeká a jak vše dopadne?

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Euromedia Group (Knižní klub) v Praze roku 2008 (1. vydání). Z anglického originálu A Fox Called Sorrow (Little Fur) přeložila Jana Jašová. Počet stran: 309. ISBN: 978-80-242-2107-6.

DĚJ:

Děj začíná na podzim, kdy se strhla strašná bouře. Zlouni - špatní lidé - vycítili, že se něco chystá. Zvířata cítila varování. Trollové se chechtali. Ale Sova ze Zobatého domu se pokoušela znamení bouře rozluštit. Najednou se jí zjeví vidění - Kožešinky, léčitelky z lesa, napůl elfky a napůl trollky. Jenže Sova věděla, že tentokrát to odvážná léčitelka nevyřeší. To ona je totiž příčinou hněvu trollího krále.

Kožešinka zatím léčila zvířátka hluboko v lese. Potom, co déšť rozehnal pacienty, se schovala ve vykotlaném kmeni a děsila se dne, kdy budou její schopnosti podrobeny zkoušce. Při obhlídce škod potkala svého kamaráda Havrana. Ten ji doprovodil na mýtinku. Postarala se o pár pacientů, když přišel její další kamarád, kocour Zrzek. V tlamě nesl osiřelé soví mláďátko. To Kožešinku přimělo jít do Zobatého domu, kde byl Sněm sov, aby se zeptala, jestli nějaká ze sov nepostrádá mládě.

Tam se setkala s nešťastným lišákem s pro Kožešinku nepochopitelnou touhou zemřít. Později se dozvěděla, že lišák utekl lidem, kteří na něm dělali různé pokusy. Dal si jméno Žal.
Když se Kožešinka a lišák dostali k Sově, vysvětlila jim, že je potřeba zjistit záměry trollího krále. Pro lišáka by to znamenalo smrtelně nebezpečnou výpravu, při které by mohl zemřít, jak tolik toužil.
Mezi společníky patří dvě fretky, Kel a Šikra, potkan Gazrak a Kožešinka. A další se podle vidění Moudré sovy měli připojit.

Při cestě do podzemí zažili několik dobrodružství. Chodby byly dlouhé a temné. Na některých stěnách byly různé rytiny. A potkali v nich trolla, jenž si jich naštěstí nevšiml. Čím dál postupovali, tím častěji se museli vyhýbat hlídkujícím zrůdám. Nakonec se do pevnosti dostali.

Byl to samý kámen a jezera, ze kterých stoupala zelenkavá pára. V Podzemi je čekalo také několik nástrah. Fretky se vydaly na výzkum, žel trollové je chytili, Žal a Gazrak za nimi šli, avšak Žal tam zůstal, odhodlán bránit přátele, Kel byl zraněn, vyvázla jen Šikra, Gazrak je bůhvíkde.

Kožešinka, která se až do příchodu Šikry schovávala na pokraji města, se rozhodne, že jde za přáteli. Jenomže než stihne vyrazit, přichází Gazrak a s ním Zrzek s bezvládným Kelem v tlamičce. Když se Kel probral, Kožešinka rozkázala, že oni půjdou ven a ona že půjde hledat a popřípadě zachránit lišáka. Jenomže když se malá léčitelka zkoušela vplížit do paláce, chytili ji a zavřeli do žaláře k lišákovi. Tam se Kožešinka dozvěděla Žalův příběh, proč tak nenávidí lidi a proč ucukává pod dotekem léčitele. Lstí, chytrostí a zdánlivou zradou Kožešinky však léčitelku dostane ven z vězení kočka Šibalka.

Později se půlelfka potká se svým kamarádem Havranem. V chodbě se setkají s vyčerpaným Žalem a Havran je vede ke skulině, kterou se dostanou ven. U skuliny čekala černá fena, jež se na začátku výpravy pokoušela Kožešinku zabít. Ale nyní jí chce fena pomoci. Tak vezme lišáka a pomáhá jej odnést ven. Jak se dostali ven není důležité.

Půltrollka a fena vzaly Žala k Zobatému domu. Tam mu léčitelka vyčistila rány. A potom čekala. Čekala, až přijde lišákův čas, až zemře. Jenže Žalův duch se nemínil vzdát. Ač byl zjizvený a pošramocený, byl tam a Kožešince to konečně došlo: Žal bude žít!!!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kaczerka, 20.06.2014

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Isobelle Carmodyová - Lišák Žal (Legenda o Kožešince)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­