ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Stone Irving (*14.07.1903 - †26.08.1989)

­­­­

Žízeň po životě (3)

  • literární forma: próza
  • literární druh: epika
  • literární žánr: životopisný román
  • román je vyprávěn v er-formě

Rozsáhlý beletristicky zpracovaný životopis Vincenta van Gogha, jednoho z největších moderních holandských malířů.
Na základě důkladného studia faktografických materiálů a autentické korespondence sleduje autor malířovy lidské i umělecké osudy, jeho zápasy i strádání až do chvíle jeho tragické smrti. Všímá si kromě umělcova života také celé plejády jeho přátel a sleduje výtvarný život v celé rozmanitosti tak, jak jej odrážely umělecké proudy a směry druhé poloviny 19. století.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění v Praze roku 1957 (2. vydání). Z anglického originálu Lust for Life: A Novel of Vincent Van Gogh přeložil Zdeněk Urbánek. Doslov napsal Zdeněk Pilař. Počet stran: 510.

HLAVNÍ POSTAVY:

Vincent van Gogh - hlavní postava knížky, známý nizozemský malíř; milý a hodný, celý život je chudý; podporován svým bratrem, ale přesto ostatním chudým pomáhá; později onemocní duševní chorobou, její záchvaty dostává každý měsíc a pak neví, co dělá - například si uřeže ucho; má rezavé vlasy a knír, široká ramena a velké čelo; původně prodával obrazy, potom byl na krátký čas knězem v chudé vesničce Borinagi, ale nakonec se stal malířem (impresionistou)
Theo - Vincentův bratr; za ženu měl Johannu; také působil jako kněz, ale potom, co zemřel jeho bratr (Vincent), jej odvezli do ústavu, kde později zemřel
Paul Gauguin - Vincentův kamarád, také malíř; původně měl vysoké postavení a mnoho peněz, ale kvůli malířství se všeho vzdal a žil jako ostatní umělci v chudobě
Uršula - Vincentova první láska, která ho odmítla a zapříčinila jeho odjez z Londýna
Gachet - lékař; Theův kamarád, který se staral o Vincenta v poslední etapě jeho života

KOMPOZICE:

Román je uspořádán do 8 kapitol, děj je vyprávěn chronologicky, kapitoly jsou doplněny černobílými i barevnými kopiemi obrazů Vincenta van Gogha.

STRUČNÝ OBSAH:

21letý Vincent van Gogh prodával obrazy v Londýně u pobočky velkého mezinárodního obchodu Goupil. Tam se zamiloval do mladé Uršuly, která ho však odmítla.

Po odjezdu z Londýna se chce stát farářem, ale komisi pro výběr se jeho kázání nelíbí a nepřijmou ho.
Poté odchází kázat lidem do chudé hornické vesničky v Borinagi. Tam se seznámí s těžkým životem horníků a většinu svého platu rozděluje jim. Zde si také uvědomil, že chce být malířem a začal kreslit.

Asi po roce těžce onemocněl z nedostatku jídla a špatných životních podmínek. Jeho bratr Theo jej odveze do Paříže, kde se seznámí s mnoha malíři (například Gauguinem, Cézannem).

Po kratším pobytu v Paříži odjíždí na chvíli domů do Brabantu a odtamtud do Arles. Tam namaluje nejvíce svých obrazů, ale jeho dílo se lidem nelíbí.
V této době se také objevily příznaky jeho duševní nemoci, dostává zde svůj první záchvat, při němž si poranil ucho. Nemoc potom přichází každý měsíc. Léčí se v ústavu, kde mu sice dovolují chodit malovat obrazy, ale jinak je tam nešťastný. Proto píše dopis Theovi a žádá ho, aby pro něj přijel.

Theo si Vincenta odveze domů a svěří ho do péče doktoru Gachetovi, u něhož byl spokojený. Bohužel jeho další záchvat přijde v době, kdy sám kreslí v polích. Tam se smrtelně zraní revolverem. Theo ztrátu bratra duševně neunesl a za 6 měsíců od bratrovi smrti též zemřel.

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

Text byl jazykově srozumitelný, z četby mi dělaly potíže jen názvy cizích jmen a zeměpisné názvy, jinak cizích slov nebylo mnoho, složitější souvětí se četla dobře. Slova zastaralá autor nepoužívá.

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Smyslem tohoto románu je svědectví o životě a díle významné osobnosti světového malířství Vincenta van Gogha.

ZHODNOCENÍ:

Román se mi moc líbil, doporučuji ho přečíst každému, koho zajímá život známých malířů. Překvapilo mě, že tehdejší společnost jeho tvorbu nepochopila, vysmívala se mu a umění a dílo Vincenta van Gogha bylo oceněno až po jeho smrti.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Janule P., 24.04.2014

   
­­­­

Související odkazy

­­­­

Diskuse k výpisku
Irving Stone - Žízeň po životě (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­