ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Zaleski Irma (*1931)

­­­­

Moudrost kradu u svatých

Soubor krátkých, křesťansky laděných ponaučení a alegorických příběhů polské autorky žijící ve Spojených státech amerických, jejichž ústřední postavou je moudrá a hluboce věřící žena.
Hlavní postavou krátkých vtipných příběhů je Makrína, fiktivní "pouštní matka". Makrína však nežije v egyptské poušti, nýbrž v malém bytě uprostřed města. Sousedé a známí k ní občas přicházejí a žádají o duchovní radu nebo objasnění nějakého problému. A matka Makrína jim naslouchá, modlí se a předává to, co sama "ukradla" u svatých, vždyť oni sami zase "kradli" u Boha, z nevyčerpatelné pokladnice Boží moudrosti.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo Karmelitánské nakladatelství v Praze roku 2016. Z anglického originálu Mother Macrina přeložil Štěpán Sirovátka. Počet stran: 76. ISBN: 978-80-7195-425-5.

STRUČNĚ O AUTORCE:

Tato autorka duchovní literatury se narodila v nedalekém Polsku, a to roku 1931. Její rodina se však po druhé světové válce přestěhovala do Anglie, pak se Irma dostala do Ameriky - konkrétně do Kanady, kde žije a kde rovněž pracovala jako učitelka a překladatelka. Je matkou dvou dětí a babičkou pěti vnoučat. Nyní již ve svých 88 letech žije v provincii Ontario ve městě Combermere. Na svém kontě má řadu knížek s duchovní tematikou - například Obrácení srdce (2015) nebo zde popsanou knihu Moudrost kradu u svatých (2016).

OBSAH:

Ústřední postavou knihy je matka Makrína. Tak jako kdysi působili v poušti v poustevnách (skromně vybavené jeskyně) takzvaní "pouštní otcové" (většina z nich pak založila nějaký duchovní řád), tak nám kniha podává obraz "pouštní matky", která opustila svou poustevnu a nyní žije sama ve svém bytě v blíže nespecifikovaném městě a je k dispozici poutníkům, známým a lidem různého stavu a stáří - matky, studenti, staří a nemocní lidé... Tito lidé si k matce Makríně přicházejí především pro radu, povzbuzení či jen pro řešení nějakého problému. Když se lidé zajímali, co matka Makrína dělá celý den, odpověděla, že nic moc: "To víte, člověk žije," říkávala. "Člověk žije."

Pro svou skromnost a moudrost, kterou vkládala do svých rozhovorů s lidmi, byla považována za současnou světici. Právě proto ji lidé tolik vyhledávali. A ona často říkala, že: "Moudrost kradla u svatých..."
Vždyť právě svatí nám jsou příklady a pomocníci v různých někdy i neřešitelných situacích, a to především proto, že zase oni berou moudrost u Boha - který se vylévá skrze Ducha svatého k těm, kteří jej milují.

Jak již bylo řečeno, mnozí k ní chodívali pro radu, jiní se přišli ze zvědavosti podívat na to, jak vlastně taková světice vypadá. Myslím, že to byla docela obyčejná ženská, jen dokázala "prodat" to, co moc dobře věděla a znala, a když bylo potřeba, posílala lidi k otci Josefovi - stařičkému knězi, který byl podobného ražení jako matka Makrína.

Když matka Makrína zemřela, lidé žasli, jaké zástupy se sešly na její pohřeb. Byli tam tři biskupové a přes dvacet kněží. Pohřbili ji na starém hřbitově na kraji města s výhledem na pole a v dálce se rýsující kopce. Tam matka Makrína odpočívá dodnes.

Poté se o ni začali zajímat novináři a vyptávali se lidí, kteří jim tu řekli pravdu, tu si něco přibarvili... I tak matka Makrína zůstala ležet mnoha lidem v srdci.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha je čtivá a plná lidí, kteří chodí za matkou, aby jim poradila s různými věcmi, někdy to jsou opravdu maličkosti, jindy větší věci. Nejen tito lidé tvoří velkou část knihy, ale jde především o matčino přebývání na tomto světě, které zasvětila službě lidem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Frankie12, 30.09.2019

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Irma Zaleski - Moudrost kradu u svatýchMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­