ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Chaun Igor (*22.08.1963)

   
­­­­

Večeře u mahárádži a jiné povídky

Jedná se o soubor 19. povídek o lásce, smrti i mysticismu. Autor tvořil povídky 15 let, některé jsou zfilmované. Povídky jsou i z exotického prostředí, rozhodně nejsou nudné, občas velmi originálním způsobem vrcholí.

Dvojčata a láska má... je povídka o lásce vypravěče k siamským dvojčatům Luise a Antoinettě, které jsou dcerami pařížského prefekta. Vypravěč je miluje, předstoupí před ně a osloví je svou láskou a nabídkou, aby se samy rozhodly, která bude jeho, když miluje obě. Když se otočí, nezbyla mu ani jedna. Obě odešly, asi proto, že to byla siamská dvojčata.

Životu se neubráníš aneb Zpověď Memphiské bestie je dobrá povídka. Vypravěč je bohatý úspěšný muž v Memphisu, jeho žena je krásná paní v domácnosti a mají syna Boba. Bob se ale dal na pití. Nejprve dělal ostudu doma, potom ve městě, stal se z něj tulák a bezdomovec, žena z toho onemocněla rakovinou. Vypravěč se nesoustředil již tolik na práci a dostal vyhazov. Nepomáhalo dobré ani zlé slovo, ani psychiatr, tak si otec pomohl sám. Koupil láhev whisky, postavil ji na stůl, zavolal syna a řekl mu, že pokud se dotkne láhve, usekne mu prst. Syn se dotkl, otec vzal velký řeznický nůž a usekl mu malíček, láhev rozbil a syn lezl po zemi a lízal svou krev s alkoholem a sklem. Otec dostal podmínku a syn byl v nemocnici. Dopadlo to tak, že synovi nezbyl ani jeden prst na ruce ani na noze a otec zbytek svého života strávil po kriminálech. Ke konci života řekl, že ničeho nelituje, copak mohl žít jinak?

Zvláštní věc by se měla odehrát podle jmen postav v Rusku na nějaké universitě a protagonisty jsou dva profesoři matematiky – profesor Jegor Trifomovič Kraut a profesorka Lydie Ivanovna Cholstoměrová, která Krauta miluje a přijde se ho zeptat, co si myslí o lásce. Ten jí vysvětlí, že láska je pro lidi, kteří nevědí sami co se sebou, nikoliv pro něj a zeptá se jí, kam si položil diář.

Kdo dá Sanchezovi vodu? je povídka o mladých lidech, kteří si udělali na poušti piknik. Přileze k nim téměř mrtvý pistolník Sanchez a chce napít. Oni se mu vysmějí, vodu vylijí a dají napít psovi - pochopitelně je zastřelí a přijde k němu pes a ten mu olizuje rty.

Klinická smrt paní Dvořáčkové je morbidní povídka. Paní Dvořáčková se zázračně v márnici probudila z klinické smrti, která trvala 17 hodin. Povolali manžela (o 20 let mladšího, který manželku miloval, ale nemohl cítit, protože trpěla meteorismem neboli větry), jenž chce poděkovat zachránci. Proto ho primář odvede do márnice ke zřízenci panu Josefovi, který mu vysvětlil, že mrtví potřebují lásku, tělesné teplo, které jim on dodává. To také dodal paní Dvořáčkové, která se proto probudila. Ukáže mu to na mrtvé stařence a Dvořáček zhnusen odchází za svou ženou. Když ale manželku uviděl, vrátil se zpět k Josefovi, který mu připravil mladého - sportovce - albína.

Paraolympik v Paraguayi - Mugabe H.H. Brown je paraolympik, běžec přes překážky. Má jednu nohu kratší a je olympijským vítězem. Letí do Asuncionu, kde se má podrobit testu, jestli jeho postižení není podvod. Dělají mu mnoho vyšetření a nakonec se zjistí, že to podvod byl - Mugabe je pes.

Večeře u mahárádži - u mahárádži se sešla společnost - pan Mal, ředitel drah, který doporučil pana Vidjálanku jako vyznavače a hledače pravdy. Pánové debatovali o různých filosofických tématech a vyšlo najevo, že pan Vidjálanka není vůbec věřící. Když byl malý, otec ho zasvětil k službě Bohu, ale on přestal věřit ve svého Mistra, když mu řekl, že lidem rozmluvil pouť na svatá místa ne proto, že ji nepotřebovali a věřili slovům Mistra, ale protože pro své hemeroidy by tam vůbec nedošel. Pan Mal také přestal věřit svému Mistrovi, který uzdravil nemocného tím, že namočil svíci tajně do octa, aby dlouho hořela a muž byl přesvědčen, že neumře, protože mu svíce nezhasla. Mahárádža jim vysvětlil, že chyba byla v nich, ne v Mistrech, protože oni přestali věřit v zázrak a místo svaté služby si vybrali naprosto realistická povolání.

Tarzanova smrt - pan Petkowitz napsal knihu o Tarzanovi, která byla natolik slabá, že ji vydavatel nechtěl otisknout. Potom na něj z okna mrakodrapu spisovatel volal nový námět, z okna vypadl a přitom křičel jako Tarzan v jeho knize.

Keren a syn byly obuvníci v tak zapadlé uličce, že o jejich práci nebyl žádný zájem. Až jednou přišel černoch a objednal si báječnou botu, na které by hodně vydělali. Bohužel černocha naproti v herně zastřelili a bylo po kšeftu.

Guamaru - jediný důvod. Vědec přijel na ostrovy, aby vytvořil slovník domorodé řeči. Bohužel umíral na malárii, naučil se jediné slovo – guamaru, ale bál se ho použít, protože nevěděl, jestli by to třeba neznamenalo – odejděte. Domorodky se totiž o něj do poslední chvíle starali.

Rajská zahrada – domorodci žili a pracovali celý život v nehostinné pouti, snili o Rajské zahradě. Murat odešel z domova a šel Rajskou zahradu hledat. Skutečně ji našel, byl tam pomerančovník a na něm plod, který mluvil. Pomeranč mu namluvil, že Rajskou zahradu může poznat pouze tehdy, jestli si spolu vymění úlohy. A tak se stal Murat Pomerančem a Pomeranč Muratem. Zlý plod jej ale snědl a bylo po legraci.

Rekviem za myšího krále – myši se přeli, kdo z nich je nejstatečnější, nejčestnější a nejmoudřejší – ten se měl stát králem. Myší národ vybral nejstatečnější, kteří se vydali do světa a kdo dojde nejdále, bude králem. Až přišel jeden a řekl, že viděl zemi, kde roste obilí, ale to přinést nemohl, protože cestou ho snědl nebo shnilo. Proto se vydali další, aby zjistili, jestli jim nelhal. Cesta jim trvala také půl roku jako statečnému myšákovi. Oni však přišli do Země, když již byla pokryta sněhem a bylo po sklizni. Statečný myšák byl odsouzen k smrti.

Tvář a pramen hory - v indické poušti se potkali dva obchodníci, jeden obchodoval s látkami a druhý s nádobím. Vyprávěli si své příběhy, které byly navlas stejné. Oba za mlada chtěli poznat svět, chtěli vědět podstatu pravdy o světě; nic se nedozvěděli, a tak se pokorně vrátili ke svým otcům a dále pokračovali v jejich rodinném obchodu.

Sousto - doktor Meakin žil po smrti jen se svou sestrou, která se pro něho obětovala. Doktor je psychiatr, kterého práce nesmírně nudí a trampoty jeho pacientů ho vůbec nezajímají. Nemá odvahu žít svůj život a někdy někomu říct svůj názor. I když ho způsoby sestry ničí, přesto nic neudělá proti tomu, aby šel domů na večeři, sestra mu přinesla jídlo, on se navečeřel a zbytek dojedla sestra, která by si z lakoty pro sebe jídlo nedala.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 30.12.2004

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Igor Chaun - Večeře u mahárádži a jiné povídky







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)