ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

James Henry (*15.04.1843 - †28.02.1916)

   
­­­­

Daisy Millerová

Novela amerického autora, jež vypráví o prvním milostném vzplanutí mladé dívky, pobuřující na konci 19. století svým chováním konvenční společnost ve švýcarských lázních.
Mladá Američanka přijíždí do luxusních švýcarských lázní mezi konvenční místní společnost a brzy se v cizím prostředí seznámí s mladíkem z této vrstvy. Počínající milostný vztah je sledován a kritizován jejich úzkoprsým okolím. Nespoutaná, ale bezelstná a naivní dívka je objektem intrik a zlomyslných pomluv a teprve po její nečekané smrti dokážou někteří lidé z této společnosti ocenit její otevřenost.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Garamond v Praze roku 2006 (1. vydání ve dvojjazyčné verzi). Z anglického originálu Daisy Miller přeložil Zdeněk Urbánek. Počet stran: 233. ISBN: 80-86955-43-5.

O DÍLE:

  • novela amerického spisovatele, který většinu života prožil v Evropě a ve svých knihách zachycoval především jejího genia loci
  • není dějová, těžiště spočívá v literárním portrétu titulní hrdinky (Daisy Millerové), srovnání evropské a americké společnosti (evropská je méně uvolněná) a otázce, nakolik můžeme odhadnout povahu a motivaci druhých lidí

OBSAH:

Hrdina Winterbourne studuje (nebo podle jiné verze, již nabízí vypravěč, se dvoří jisté dámě) v Ženevě. Jednou se vypraví navštívit svou tetu do nedalekého letoviska. Zde se setká s chlapcem Randolphem, jeho nekonvenční sestrou Daisy a s matkou obou sourozenců. Ta se k jejich výchově staví neobyčejně liberálně, respektive netečně (protože v jejím případě jde spíš o povahu než o ideologii). Randolph tedy dlouho ponocuje, kdežto Daisy se potuluje sama nebo jen v doprovodu mladých mužů.

Hrdinu okouzlí její krása, a tak se jí nabídne jako společník při výletu na jezerní hrad Chillon. Dívka přijme. Winterbourne od začátku do konce novely přemýšlí, je-li Daisy jen obyčejná americká koketka, nebo jestli se v její uvolněnosti skrývá rafinovaná nemravnost. Brzy po návštěvě Chillonu se však vrací do Ženevy.

Znovu se s Daisy setká v Římě. Tam se dívka objevuje spolu s Italem Giovanellim, příslušníkem nižší vrstvy (pravděpodobně jde o učitele hudby), čímž pohoršuje tamní společnost.
Kniha je zbudovaná na kontrastu evropské upjatosti a americké uvolněnosti, ale Daisy odsuzují všichni, i v Evropě usedlí Američané. Když odmítne nastoupit do kočáru k dámě, jež se ji snaží zachránit před skandálem (jímž je procházka s Giovanellim v parku), tato dáma příště neodpoví Daisy na rozloučení, čímž ji na večírku poníží. Nakonec se dává odradit i sám hrdina: zastihne totiž Daisy s Giovanellim v Kolosseu mezi 11. hodinou a půlnocí. Připadá mu to příliš neslušné, než aby se s ní dále stýkal. I tak se ale pokusí děvče varovat, že při podobných procházkách může dostat zimnici. Daisy se tedy se svým nápadníkem vrací domů.

Přesto onemocní a zemře. Její poslední slova, pronesená k matce jako vzkaz pro Winterbourna, stvrzují její počestnost.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lai, 11.06.2022

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Daisy Millerová
-Utažení šroubu
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Henry James - Daisy Millerová







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)