ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

James Henry (*15.04.1843 - †28.02.1916)

­­­­

Daisy Millerová

Novela amerického autora, jež vypráví o prvním milostném vzplanutí mladé dívky, pobuřující na konci 19. století svým chováním konvenční společnost ve švýcarských lázních.
Mladá Američanka přijíždí do luxusních švýcarských lázní mezi konvenční místní společnost a brzy se v cizím prostředí seznámí s mladíkem z této vrstvy. Počínající milostný vztah je sledován a kritizován jejich úzkoprsým okolím. Nespoutaná, ale bezelstná a naivní dívka je objektem intrik a zlomyslných pomluv a teprve po její nečekané smrti dokážou někteří lidé z této společnosti ocenit její otevřenost.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Garamond v Praze roku 2006 (1. vydání ve dvojjazyčné verzi). Z anglického originálu Daisy Miller přeložil Zdeněk Urbánek. Počet stran: 233. ISBN: 80-86955-43-5.

O DÍLE:

  • novela amerického spisovatele, který většinu života prožil v Evropě a ve svých knihách zachycoval především jejího genia loci
  • není dějová, těžiště spočívá v literárním portrétu titulní hrdinky (Daisy Millerové), srovnání evropské a americké společnosti (evropská je méně uvolněná) a otázce, nakolik můžeme odhadnout povahu a motivaci druhých lidí

OBSAH:

Hrdina Winterbourne studuje (nebo podle jiné verze, již nabízí vypravěč, se dvoří jisté dámě) v Ženevě. Jednou se vypraví navštívit svou tetu do nedalekého letoviska. Zde se setká s chlapcem Randolphem, jeho nekonvenční sestrou Daisy a s matkou obou sourozenců. Ta se k jejich výchově staví neobyčejně liberálně, respektive netečně (protože v jejím případě jde spíš o povahu než o ideologii). Randolph tedy dlouho ponocuje, kdežto Daisy se potuluje sama nebo jen v doprovodu mladých mužů.

Hrdinu okouzlí její krása, a tak se jí nabídne jako společník při výletu na jezerní hrad Chillon. Dívka přijme. Winterbourne od začátku do konce novely přemýšlí, je-li Daisy jen obyčejná americká koketka, nebo jestli se v její uvolněnosti skrývá rafinovaná nemravnost. Brzy po návštěvě Chillonu se však vrací do Ženevy.

Znovu se s Daisy setká v Římě. Tam se dívka objevuje spolu s Italem Giovanellim, příslušníkem nižší vrstvy (pravděpodobně jde o učitele hudby), čímž pohoršuje tamní společnost.
Kniha je zbudovaná na kontrastu evropské upjatosti a americké uvolněnosti, ale Daisy odsuzují všichni, i v Evropě usedlí Američané. Když odmítne nastoupit do kočáru k dámě, jež se ji snaží zachránit před skandálem (jímž je procházka s Giovanellim v parku), tato dáma příště neodpoví Daisy na rozloučení, čímž ji na večírku poníží. Nakonec se dává odradit i sám hrdina: zastihne totiž Daisy s Giovanellim v Kolosseu mezi 11. hodinou a půlnocí. Připadá mu to příliš neslušné, než aby se s ní dále stýkal. I tak se ale pokusí děvče varovat, že při podobných procházkách může dostat zimnici. Daisy se tedy se svým nápadníkem vrací domů.

Přesto onemocní a zemře. Její poslední slova, pronesená k matce jako vzkaz pro Winterbourna, stvrzují její počestnost.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lai, 11.06.2022

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Daisy Millerová
-Utažení šroubu
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Henry James - Daisy MillerováMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­