ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Fielding Henry (*22.04.1707 - †08.10.1754)

   
­­­­

Tom Jones

  • různé názvy či podnázvy v různých českých vydáních: Tom Jones, čili, Příběhové nalezence, Příběh nalezence, Příběh nalezencův

Klasické dílo anglického romanopisce 18. století je barvitým obrazem Anglie své doby.
Hrdina příběhu, nalezenec Tom Jones, je mladík bouřlivé a vznětlivé povahy, jenž snadno podléhá svodům svého okolí a zejména milostným nástrahám. Musí prodělat svízelnou cestu k nápravě své divoké letory, aby nakonec zvítězil nad svým soupeřem v lásce ke krásné dceři svého souseda, Žofii Westernové. Střetnutí dvou povahových protiv, lehkomyslného, ale upřímného a v jádru dobrého Toma a pokrytce Blifila, honosícího se purytánskými ctnostmi a urozeným původem, je ústřední zápletkou díla, v němž Jonesovo horoucí srdce zvítězí nad všemi překážkami.

DĚJ:

Děj této knihy se zpočátku odehrává v Anglii, nejdříve na vesnici, později se hlavní hrdinové dostanou až do Londýna. V knize se také objevuje zmínka o domácích událostech této doby. Autor také často jmenuje některé ze slavných spisovatelů(např. z antiky nebo z renesance).
Tato kniha vypráví o životě Toma Jonese. Kniha začíná v okamžiku, kdy lord Allworthy nalezne ve své posteli novorozence. Za jeho matku je považována Jenny Jonesová, a proto dítě dostává jméno Tom Jones. Lord si dítě ponechá ve své péči. Lord Allworthy má také sestru, která se ožení s kapitánem Blifilem, se kterým má stejnojmenného syna. Tento kapitán brzo umírá. Oba chlapci spolu vyrůstají a oba dva vyučují doma dva učenci, oba dva ale nadržují Blifilovi. Oba dva chlapci jsou každý jiný. Blifil se navenek chová jako svatoušek, zabývá se velmi studiem a duchovním věcem, je tichý a také velice vychytralý. Tom Jones je proti němu zase větší rošťák, je ale hodný a laskavý, rád pomáhá těm, co pomoc potřebují. Oba učitelé jsou vysazení proti Tomovi a nadržují Blifilovi. Tom také dělá nějaké neplechy - např. střelí na sousedově(baron Western) divokou kachnu, což odnese myslivec; nebo se zamiluje do chudé Molly (myslivcovy dcery).
Později se Tom zamilovává do dcery barona Westerna, Žofie. Ta se do něj také zamiluje, protože Tom je moc hezký mladý chlapec. Její otec by ale jejich svatbu nikdy nedovolil. Baron Western spíše nutí Žofii, aby si vzala Blifila. Žofii se ale Blifil hnusí a protiví a nechce si ho vzít, i přesto že svého otce velmi miluje.
Tom Jones je u lorda Allworthyho očerněn, lord se na něj rozzlobí a vyžene ho z domu. Tom je z toho velmi nešťasten, ale přesto odchází v klidu. Odjíždí z kraje, cestou potká vojáky a rozhodne se jít s nimi do války.
Mezitím i Žofie uteče z domu, aby se nemusela provdat za Blifila. Utíká do Londýna ke své příbuzné lady Bellastonové. Na svých cestách ne sebe náhodou narazí Tom a Žofie, není to ale zrovna vhodná doba - Tom je zrovna v posteli s jinou. Žofie odjíždí. Tom jede za ní, Žofii také pronásleduje její otec.
Tom pronásleduje Žofii až do Londýna. Tady se Tom seznámí s lady Bellastonovou. Po nepříjemném souboji se Tom dostává do vězení, protože svého protivníka smrtelně zranil, ale není to smrtelné. Tom se tedy dostává z vězení. Ve vězení se dozvídá, kdo je jeho skutečná matka - je to sestra lorda Allworthyho, která podplatila Jenny, aby dítě nastrčila k jejich dveřím. Tom je tedy synovcem lorda Allworthyho a bratrem Blifila. Lord se to také dozví a ještě se dozví, že Toma očernil Blifil. Tom získává zpátky důvěru lorda, který ho přijme do své rodiny a ponechá mu veškeré své dědictví, a Blifil ji ztrácí.
Také baron Western mění své rozhodnutí kvůli svatbě Žofie a místo Blifila chce přijmout za svého zetě Toma. Žofie k tomu dává souhlas, a tak se koná svatba. Po svatbě se novomanželé i se svými příbuznými a Tomovými novými přáteli vracejí zpátky na venkov. Tady spolu mají Tom a Žofie dvě děti - holčičku a chlapce.

O KNIZE:

Kniha je rozdělena do 18 knih, z nichž každá má několik kapitol. U každé kapitoly se nahoře nachází obsah dané kapitoly. Autor často vstupuje do děje a vysvětluje čtenáři své myšlenky a názory nebo to, co by čtenář měl vědět, aby příběhu porozuměl. Někdy jsou ale zastaralé.

VLASTNÍ NÁZOR:

Zpočátku se mi tato kniha nelíbila, ale poté jsem si zvykla na to, že autor vstupuje do příběhu. Také se později objevují nové a zajímavější zápletky, takže kniha je zajímavější. Tuto knihu bych si ale stejně znovu už nepřečetla.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 03.07.2005

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka-Tom Jones, Tom Jones (2)
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Henry Fielding - Tom JonesMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­