ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Harrer Heinrich (*06.07.1912)

­­­­

Sedm let v Tibetu (2)

Tento příběh se odehrává v průběhu okupace a za doby 2. světové války. Jejich průzkumná expedice skončila koncem srpna 1939, kdy Velká Británie byla ve válečném stavu s Německem. O dva dny později byla vyhlášená válka, výprava byla zajata a putovala do internačního tábora. Tam Heindrich začal plánovat útěk. První pokus ztroskotal po 17 dnech svobody, kdy před cílem, což byla neutrální oblast Tibet, ho zajali a odvezli zpátky do tábora. Při druhém pokusu se mu spolu s přítelem Peterem podařilo dostat za hranice Tibetu a utéct.
Dlouhé měsíce putovali o hladu ledovými pustinami, nehostinnou krajinou a nepříznivými vlivy počasí, než se dostali do vytouženého města Lhasy. Cestou je potkalo mnoho dobrodružství. Setkali se s nebezpečnými Khampy, medvědy i vojáky, brodili se řekou, ve které se málem utopili.
Když se dostali do Lhasy, zdejší lidé je nechtěli přijmout. Nikdo s nimi nechtěl mít nic společného. Když ale viděli, jak celí hladoví vyjídali psí misky, slitovali se nad nimi a přijali je mezi sebe. V Tibetu se naučili řeč, poznali mnoho zvyků a tradic země. Od státu dostali práci a povolení k pobytu. Tibeťany naučili jezdit na bruslích, hrát fotbal i tenis. Heindrich se stal Dalajlámovým dobrým přítelem, také učitelem moderního světa a zvyklostí. Po skončení války v Evropě Čína zaútočila na Tibet a začala s jeho okupací. Peter zůstal i nadále v Tibetu, kde dostal dům a oženil se. Dalajláma byl nucen opustit Tibet a hledat exil v Indii. Heindrich se vrátil zpět do Rakouska, ale s Dalajlámou zůstali i nadále dobrými přáteli.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Verča, 09.07.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Sedm let v Tibetu, Sedm let v Tibetu (2)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Heinrich Harrer - Sedm let v Tibetu (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)