ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Birken Gary (-)

   
­­­­

Osudová chyba

Matthew Allison je vyhledávaný a všeobecně uznávaný chirurg. Jeho kariéra strmě stoupá, a tak se na něj obrátí i úspěšná manažerka Linda Michaelsonová. Od dětství se potýká s onemocněním krevních destiček a operace pro ni představuje jedinou naději. Krátce po odstranění sleziny se však objeví nečekané komplikace a pacientka málem zemře. A právě tehdy se začne hroutit i Allisonův dokonalý svět... O Lindu nyní pečuje Allisonova kolegyně Katie, bystrá lékařka na prahu kariéry. Netrvá dlouho a nabude dojmu, že pooperační problémy nejsou dílem náhody a že kdosi chtěl pacientku poslat na smrt. Od této úvahy už není daleko k dalším znepokojivým otázkám: Proč se doktor Allison chová poslední dobou tak podivně? Poškodil mladou ženu úmyslně? Jaký by k tomu měl důvod? A jaký člověk se vlastně skrývá za maskou slovutného lékaře?

Květen 1979
Mladý student lékařské univerzity, Matthew Allison, úspěšně ukončil 1. ročník a svou slávu zapíjel alkoholem, který kombinoval s drogami. Ve vší té slávě si večer šel kousek od statku svého profesora na filozofii zastřílet ze vzduchovky. Nešťastnou náhodou při tom postřelil malou desetiletou holčičku, jež na místě zemřela. Zpanikařil a tělo holčičky pohřbil o nějaký kus dále od statku. Věděl, že kdyby šel na policii, znemožnil by si tím studium na medicíně, po němž tak toužil. Bohužel netušil, že existuje svědek, který všechno viděl - jeho spolužačka Cheryl Carpenterová.

Květen 1999, Florida
Matthew Allison je úspěšným chirurgem v nemocnici v Eastside. Právě dostane na starosti stážistku Katie Cameronovou. Jednoho dne Matthewa kontaktuje nějaký muž (Bruce Green) a začne mu vyhrožovat tím, že ví, co se stalo před dvaceti lety na statku jeho profesora. Nabídne mu, že bude mlčet, když on na oplátku zkazí jednu banální operaci. Operací, při které má Lindě Michaelsonové odstranit slezinu, by měl odstranit i kousek močovodu. Lindě se prostřednictvím doktora chce pomstít její sestra Ellen. Nenávidí Lindu za to, že u soudu nevypověděla proti jejich otci, který je obě zneužíval. Allison se nechá zviklat a na dohodu přistoupí, při operaci odstraní močovod. Udělá to tak, že si nikdo ničeho nevšimne. Operace v podstatě proběhne bez komplikací. Katie Cameronová, stážistka, jež asistovala při zákroku, má přesto jisté obavy; doktor se choval velice zvláštně. Bohužel si nevšimla, čeho se Allison dopustil. Linda má po několika dnech velké potíže, ovšem lékařům se podaří ji po okamžitém zákroku dát opět dohromady, vše vypadá nadějně. Když její sestra zjistí, že se uzdravuje a není šance doktory z něčeho obvinit, zasáhne a postará se o všechno sama. Postará se o trvalé poškození zdraví své sestry. Vše dokonale naplánuje. Ellen pracuje jako zdravotní sestra v té samé nemocnici, ví jak všechno připravit tak, aby to vypadalo jako nešťastná náhoda. Ale i protentokrát Linda vyvázne a přežije. Bohužel s masivním poškozením mozku - naděje, že bude někdy žít normální život, v podstatě neexistuje. Z toho Ellen vytěží velké peníze, samozřejmě podá žalobu na nemocnici za špatnou péči.
Katie Cameronové leží případ Lindy pořád v hlavě. Začne se o to velice zajímat a všemožně v tom hloubá tak dlouho, dokud neobjeví jasné důkazy. Uvědomí si, že to všechno není jen náhoda.
Bruce a Ellen začnou mít obavy, dojde jím, že mladá lékařka je pro ně velikou hrozbou, a proto jí anonymně naznačí, ať všeho nechá a dá ruce od případu pryč.
Po nějaké době vychází najevo, že ve všem má prsty Cheryl Carpenterová, bývalá spolužačka Matthewa Allisona. Cheryl je nyní dobrou přítelkyní Ellen a celý plán vymyslely společně.
Cheryl před dvaceti lety viděla Allisona, jak postřelil holčičku, jež mu umřela v náručí a on ji potom pohřbil. Jako jeho spolužačka a kamarádka mu řekla, že všechno viděla a že ví, že to byla nešťastná náhoda. Nutila ho, aby se šel přiznat na policii, ale on byl zbabělec. Cheryl mu slíbila, že ona sama ho neudá. Aby se jí Allison zbavil, zařídil, že na přání svého otce musela z medicíny odejít. Kdyby ho přeci jen udala, zatáhl by ji do toho a jela by v tom stejně jako on.
Cheryl napadne Katie, která si nedá pokoj a v případu se pořád vrtá. Podřeže jí žíly a hodí ji do vany. Naštěstí Katie najde její soused a zachrání ji. Ani po tom všem se o to mladá lékařka nepřestane zajímat.
Bruce Green si mezitím najde schopnou právničku, Abi, a vyklopí jí všechno, co ví. Za zády Ellen s ní uzavře dohodu. Právnička se chytí příležitosti, když ji sama Ellen vyhledá, pomůže jí vysoudit 3 miliony dolarů. Jenže Ellen se dozví, že Bruce s Abi spolupracoval za jejími zády. Dojde ke společné rvačce, do níž se zamotá i Cheryl. Bruce zabije Cheryl a Ellen zabije Bruce. Ellen se zbaví obou těl. V nemocnici zabije svou sestru, ale to už Katie Cameronová dochází ke správnému závěru. Připraví na Ellen past a ta se do ní bez problémů chytí. Policie Ellen zatkne, ona se ovšem pod vidinou vězení policistům vyprostí z pout a skočí pod auto. Zemře na místě.
Nakonec i Matthew Allison je potrestán za své činy. Díky Katie vyjde najevo celá pravda. Cheryl dokonce krátce předtím, co zemřela, napsala anonymní udání na Allisona, kde líčí vše ohledně vraždy malé holčičky, jež se stala před dvaceti lety. Matthew Allison je odsouzen k pár letům ve vězení.
Vše končí tím, že Katie Cameronová jde do dětského parku, kde se setká s jednou ženou a malou holčičkou Rachel. Dozvídá se, že Rachel je desetiletá dcera Lindy Michaelsonové, a nikdo o ní neví, což je dobře (představa, že by o Rachel věděla Ellen, jak by asi postupovala při vraždě své sestry, aby získala peníze? Dědičkou by se automaticky stala Rachel, zabila by tedy i ji?).
Takže všechny vysouzené peníze - a není jich málo - zdědí Rachel...

HLAVNÍ POSTAVY:

Katie Cameronová - mladá, ambiciózní stážistka; případ Lindy ji tak trochu chytí za srdíčko a nepřestane se v něm angažovat, dokud nezjistí pravdu
Matthew Allison - výborný chirurg; když zjistí, že ho někdo vydírá ohledně toho, co se stalo před dvaceti lety, jako první ho napadne Cheryl; pokouší se ji najít, ale od jejích rodičů se dozvídá, že Cheryl před pár lety zemřela, což samozřejmě není pravda - všechno je dokonale promyšlené a připravené
Linda Michaelsonová - trpí nemocí zvanou ITP (idiopatická trombocytopenická purpura); je pouhou obětí své sestry Ellen
Ellen Rossová - chce sestru poškodit, aby získala velké peníze; je velice psychicky labilní; její psychické problémy způsobilo trauma z dětství
Cheryl Carpenterová - touží po pomstě doktoru Allisonovi za to, že jí znemožnil stát se lékařkou
Bruce Green - miluje Ellen a ta ho zabije

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha je velice čtivá. Je tam hodně věcí z lékařského prostředí. Spousta odborných názvů. Má detektivní nádech s tradiční zápletkou.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Dery, 16.06.2008

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Gary Birken - Osudová chybaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­