ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Chevallier Gabriel (*03.05.1895 - †05.04.1969)

­­­­

Zvonokosy

Tato knížka se jmenuje Zvonokosy podle jednoho malého městečka v beujolaiském kraji. Celá kronika města zaznamenaná v této knížce se točí kolem zdánlivě okrajové věci - vybudování obecního záchodku. V předvolebním boji se ale záchod stane předmětem hádky a obyvatelé se rozdělí na dvě části - jedna část chce záchod zachovat, druhá ho chce zrušit, protože je postaven vedle kostela a tam prý podle zdejších starých panen vybízí k nemravnostem.
První velká hádka vyvrcholí při posvícení, když Ferda Čupr, manžel místní krasavice Judity v přiopilém stavu tvrdí všem, že klidně půjde faráři do kostela říct, co si myslí o záchodku. V kostele se pak strhne velká bitka mezi kostelníkem Mikulášem a Ferdou. Výsledkem je zničená socha svatého Rocha a velká ostuda. Hádky však stále pokračují, a tak jsou do Zvonokos pod záminkou vojenského cvičení vysláni vojáci. To však strhne bitku největší, protože jejich generál se začne bít s Bohdanem Macarátem o jeho krásnou ženu, Jarmilu, která je druhá nejhezčí hned po Juditě. Do bitky se přidají skoro všichni obyvatelé městečka a vojenský sbor. Jarmila je omylem postřelena a jeden místní hlupák, který šel omylem kolem, je zabit. Tato událost vyvolá ve Zvonokosech velký smutek od té doby se tam už nic tak zbytečného a hrozného nestane.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: julanka, 17.11.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Zvonokosy, Zvonokosy (2)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Gabriel Chevallier - ZvonokosyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­