ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kožík František (*16.05.1909 - †05.04.1997)

    Ceska posta
­­­­

Největší z Pierotů (3)

Rozsáhlý román inspirovaný životní a uměleckou dráhou mistra pantomimy Jeana Gasparda Deburaua (1796-1846), jenž byl po své matce českého původu.
Autor líčí jeho dětství a mládí strávené uprostřed kočovné artistické společnosti, léta čekání na výraznější umělecký úspěch a konečně i léta triumfu a uznání. V Paříži dosáhl po mnoha letech nesmírné popularity a byl milován a obdivován všemi - od prostého publika až po představitele kulturní elity tehdejší Francie.
Román není životopisem v pravém slova smyslu, ale především psychologickou studií o cestě umělce za vyjádřením svých představ a poetickou básní o divadle a lidském životě.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství XYZ v Praze roku 2009. Ilustroval Adolf Born. Počet stran: 419. ISBN: 978-80-7388-229-7.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

František Kožík se narodil 16. května 1909 v Uherském Brodě a zemřel 5. dubna 1997 v Telči. Byl to český spisovatel a esperantista. Psal historické a biografické romány, ale i libreta k operám. Svá díla rovněž publikoval pod pseudonymem Jiří Žalman.

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Čechy a Francie, 18. - 19. století

OBSAH:

Jan Kašpar Deburau se narodil v Kolíně. Jeho matka byla Češka a otec Francouz. Měl dva bratry a dvě sestry. Jeho rodina se živila jako komedianti, ale Kašpar byl na rozdíl od svých sourozenců nemotorný a stal se z něj šašek dobrý leda k nakopnutí. Deburauovi cestovali z Čech po celé Evropě a nakonec se usadili ve Francii. V Paříži Kašpar našel zaměstnání v divadle Funambules. Hrál podřadné role, ale toužil po větších. Jednou zastupoval kolegu v roli Pierota. To se mu zalíbilo, ale povýšení nedosáhl. Snažil se využít každé příležitosti, jenže vedení divadla bylo slepé. Nakonec přece jen přinutil ředitele, aby mu dal znovu šanci v roli Pierota. Ne jako otloukaného sluhu, jak tomu bylo doteď, ale takového, jenž svými veselými kousky, které provádí svému pánovi, pobaví publikum. Deburau měl úspěch a dostal trvalou roli Pierota. Sláva jeho i jeho divadla rostla a brzy byl jedním z nejslavnějších a nejoblíbenějších lidí.

Zato v osobním životě se mu tolik nedařilo. Oženil se, měl dvě děti, ale jeho žena nebyla spokojená, protože se Kašpar dostatečně nevěnoval rodině. Proto od něj odešla. Kašpar byl zdrcen a pokusil o sebevraždu. Byl zachráněn a dařilo se mu zase trochu lépe. Oženil se znovu, ale byl nemocný a v depresích. Když zemřel, na hrob si nechal vytesat: "Zde leží ten, který všechno řekl, ač nikdy nepromluvil."

Jeho syn krátce pokračoval v jeho dílu, ale nakonec se divadlo muselo zbourat.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: kiki979, 04.10.2012

­­­­

Diskuse k výpisku
František Kožík - Největší z Pierotů (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­