ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kožík František (*16.05.1909 - †05.04.1997)

­­­­

Kronika života a vlády Karla IV.

Karel IV. se narodil 14. května 1316 Elišce Přemyslovně a Janu Lucemburkovi. V té době se ještě jmenoval Václav. V útlém věku byl odloučen od matky. Spolu se svými sestrami byl vězněn na českých hradech. V sedmi letech ho otec poslal na Francouzský dvůr. Otevřela se mu brána do světa nádhery, jasu, velkých myšlenek. Tam se mu také dostalo jména Karel. Oženil se se sedmiletou Markétou z Valois, jíž říkali Blanka. O matce se Karel dovídal jen náhodou. Přál si ji vidět. Ale roku 1330 jeho matka zemřela. Jan Lucemburský mu nedovolil jet do Čech uctít její památku. Posílá ho do Itálie, kde měl Karel poprvé svůj vlastní dvůr. Itálie ho nadchla. Karel brzy přivykl výstřednosti a našel v ní rozkoš. V srpnu 1333 měl po prohýřené noci ve vsi Ternze živý sen: zdálo se mu, že se k němu snesl z nebe anděl a za vlasy ho dovlekl nad bojiště, kde před jeho očima usekl jiný anděl jednomu rytíři pohlavní úd. Anděl pak Karlovi přikázal, aby zanechal bezuzdného života a varoval také otce. Od té doby se snažil ubránit pitkám. Celé Italské prostředí ho náhle odpuzovalo. S otcem začínal mít neshody, i když si jej vážil. Nelíbily se mu jeho úsudky a rozhodnutí. Když se s otcem vydává do Meranu, tak při té příležitosti navštíví Čechy. Před návštěvou Prahy závítá do Zbraslavi, kde je hrob jeho matky. Čechy mu přimknou k srdci. Zůstává ve zpustošených Čechách a snaží se je spravovat. Bez peněz, bez titulu. Jeho otec se začíná utápět v dluzích a jeho zrak se začíná horšit. Po čase je již úplně slepý. 12. července 1346 se vylodilo anglické vojsko na normandských březích. Karel se svým otcem jedou pomoci Francii. Jan Lucemburský umírá v bitvě. Jeho odchodu mnoho lidí nelitovalo, ale Karel byl zarmoucen. Jak se vrátil do Čech, tak ho porvé zdravili jako krále. Korunovace proběhla v přestavované katedrále svatého Víta. Nechal založit univerzitu a Karlův most. Lid ho miloval. Později se stal Římským císařem. Za své vlády byl spravedlivý a vyhýbal se válečným konfliktům. Byl to velmi oblíbený panovník. 26. listopadu 1378 skonal. Čechy za jeho panovaní dosáhly rozkvětu. Lid ho měl za otce vlasti. Měl čtyři manželky a deset dětí, z toho šest jej přežilo.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: dajuskaaa, 23.12.2004

   
­­­­

Diskuse k výpisku
František Kožík - Kronika života a vlády Karla IV.Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­