ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hrubín František (*17.09.1910 - †01.03.1971)

­­­­

Romance pro křídlovku (2)

Ilustrace: Jiří Trnka
Vydal: Československý spisovatel roku 1966
Hlavní postavy: František (autor sám), jeho dědeček, Terina, Tonka, Viktor

VĚNOVÁNÍ:

"Ludvíku Aškenazymu a Zdenku Seidlovi se vzpomínkou na červnovou Florencii, kde jsem jim za večerní bouřky vyprávěl tento příběh."

DĚJ:

Lyrickoepický příběh z autorova mládí, kde vzpomíná na svou první lásku. Pohybujeme se mezi několika léty na posázavských poutích, ne chronologicky, ale retrospektivně, skákáním v čase. Jednotlivým částem jsou dána přesná data a kniha začíná nocí 28. srpna 1930.
Srdce dvacetiletého Františka si získá dívka od kolotoče, patnáctiletá Terina. Společně se na něm projíždí za přísného dohledu Viktora, chlapce od střelnice, který ji má také velice rád. Poslední noc si najdou své místečko mezi kopřivami a hluchavkami. František se ji snaží políbit, ale Terina mu uhýbá a ptá se ho, zda má dívku. František odpoví ne, i když se delší dobu scházel s Tonkou. Ta je pro něho ovšem teď jen minulostí. Je živ jen láskou k Terině.
Mezitím se musí také starat o svého nemocného dědečka, který stále blouzní, vidí osoby, které jsou již dávno po smrti a František si na ně musí hrát a odpovídat za ně. Snaží se dědečkovi jeho stáří a nemoc co nejvíce zpříjemnit a co nejlépe se o něho starat, což se mu zatím daří velice dobře. Ale když přijde domů opojen láskou z poslední krásné noci s Terinou, dědeček mu jen řekne: "To jsi ty, Františku?!" Více už nepromluví. Dědeček skoná, ale František musí žít dál. I když je z dědečkovy smrti nešťastný, chce si současně plně vychutnat pocit lásky k dívce.
Po třech letech se opět sejdou na lešanské pouti. František jí nabídne sňatek a Terina není proti. Osudná je ale jeho žárlivost. Když za ním Terina přijde ve Viktorově čepici, František ji dokonce uhodí právě tou čapkou do tváře. Tím končí jejich schůzky. Další rok František již očekává příjezd kolotočářů, aby vše napravil. Uvidí však jen Viktora, který mu sdělí, že Terina zemřela v zimě na záškrt. Když se po letech s Viktorem opět setká, obejmou se a rozhodnou se společně navštívit její hrob v Netvořících. Viktor se ještě vrátí pro svou křídlovku,aby jí naposled zahrál. Mezitím Františkovi proběhnou hlavou myšlenky na Terinu a jejich stále živou lásku.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 26.01.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
František Hrubín - Romance pro křídlovku (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­