ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hrubín František (*17.09.1910 - †01.03.1971)

   
­­­­

Kráska a zvíře (2)

Vydalo nakladatelství Albatros v roce 1985 jako 2. vydání. V knize jsou fotografie z filmu Panna a Netvor, ve kterém Pannu hrála Zdena Studénková, Netvora Vlastimil Harapes, otce Václav Voska, jednu ze sester Jan Brejchová, režie J.Herz, natočeno v roce 1979.

Divadelní hra Kráska a zvíře byla vytvořena přímo na míru otáčivému přírodnímu divadlu v Českém Krumlově. Básník ji vytvořil jako líbeznou pohádku bez hororových prvků, které byly vlastní pvůdoní francouzské verzi.

Sestry Málinka a Gábinka se chtějí vdávat, ale kde mají najít ženichy, když otec zbankrotoval a rodina se musela odstěhovat na lesní samotu? Každá má jen jedny šaty a o punčochy se hádají. Jejich nápadníci Filipán a Filipec jsou sice zámožní, ale staří a chromí.

Až jednou se otec vrátí z města se zprávou, že panovník jim vrátil zabavený majetek, protože se všechno vysvětlilo. Druhý den si otec pro peníze jede a sestry si naporoučejí šaty a boty a perly a další ozdoby. Jen nejmladší skromná Kráska nechce nic, a když otec naléhá, poprosí ho o růži, kterou cestou potká.

Z cesty se ale otec nevrací. Zabloudil v bouři do zakletého lesa a pyšné sestry vyhodily nápadníky, protože si myslely, že se provdají nyní jako bohaté lépe. Jen Kráska volá do noci otce. V zakletém lese najde otec palác, kde se nají a napije, ale dovolí si utrhnout růži pro Krásku a to Zvíře rozzuří. Chce jeho život, ale když mu kupec vypráví o svém životě, svých třech dcerách a proč utrhl růži, Zvíře se nad ním slituje, propustí ho, ale kupec musí přijet nazpátek buď sám nebo jedna z jeho dcer. Domů ho doveze černý kůň, který sám cestu zná.

Doma otec vypráví, že všechno byl omyl, jsou stejně chudí jako předtím a co se mu přihodilo v lese. Dcery to rozladí, pouze Kráska vsedne na koně a jede se obětovat místo otce. Jakmile vstoupí v zakletém lese do zámku, omdlí, neviditelné ruce ji oblečou do krásných šatů a Zvíře nemá to srdce ji zabít.

Zvíře mluví se svým obrazem v zrcadle, Zvíře je hodné, mluví srdcem, zatímco jeho obraz je zlý a mluví rozumem. Varuje Zvíře, že udělá chybu, pokud Krásku nezabije, protože láska k ní ho nakonec zahubí.

Uplynul rok, Kráska Zvíře dosud nespatřila, stýská se jí po otci, bojí se, že za ní nikdo není, že nikdo neexistuje, že se jí všechno jenom zdá. Zvíře se zase bojí, že kdyby ho viděla, utekla by hrůzou a on by ji musel po lese štvát jako divou zvěř a nakonec zabít.

Mezitím se Málinka a Gábinka vdaly za svoje nápadníky Filipána a Filipce, ale na jejich svatební hostině otec pláče, stýská se mu po Krásce.

Zvíře se stále více zamilovává do Krásky, ona ho chce za každou cenu vidět, což on odmítá, příliš se bojí její reakce. Jednou se Zvíře vzbudí a má lidské ruce. Je to pro něj tragédie, protože už neuloví žádné zvíře a mezi lidi také nepatří. Jakmile se podaří Krásce zahlédnout jeho ruce, je nadšená. Jednou jí ruce podají zrcadlo, Kráska ho schválně nakloní a uvidí Zvíře. Velmi se lekne znetvořené tváře a omdlí. Od té doby se jí Zvíře vyhýbá, časem ho vyhledala, aby si s ním mohla povídat. Zvíře již přemohla láska ke Krásce natolik, že jí nabídl vlastní život - dal jí prsten, kterým když otočí, dostane se na svobodu. Dalším otočením se může vrátit. Zvíře riskuje, že se Kráska nevrátí a on zemře steskem.

Kráska prsten přijala, otočením se dostala k otci a sestrám, které spolu s manželi přijely za otcem na návštěvu. Málinka a Gábinka nejsou šťastné, jejich manželé jsou velmi šetrní, nadávají jim žádné peníze. Z návratu Krásky má radost pouze otec.

Zvíře zatím strádá, jeho tvář se změnila na lidskou, jakmile se promění celý, umře. Sestry chtějí Krásčiny šaty a šperky, ale jakmile jí je vezmou, šaty shoří a šperky se promění v prach. V návalu vzteku sestry Krásku zbijí. Kráska slyší volání umírajícího Zvířete, otočí prstenem a vrátí se k němu. Políbí ho, nazývá ho svým miláčkem a ze Zvířete se stává krásný mladý muž (20 let byl zakletý do podoby zvířete). Jedou společně za otcem...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 10.01.2006

­­­­

Diskuse k výpisku
František Hrubín - Kráska a zvíře (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­