ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Halas František (*03.10.1901 - †27.10.1949)

­­­­

Hořec

Sbírka Hořec vyšla roku 1933 ihned po souboru básní Tvář. V mnohém se proto Tváři podobá - čiší z ní pesimismus, strach z rozkladu, zoufalost, básník velmi často přemítá nad smrtí a lidským údělem, občas je cítit že nechápe, proč má člověk žít, když si pro něj stejně nakonec smrt přijde. K zmiňované charakteristice a orientaci na otázku smyslu lidské existence se navíc přidává barokní konstrukce verše. Zároveň by se dalo říct, že z hlediska členění literární historie, se Hořec označuje jako poslední sbírka Halasova "skeptického období". Některé zajímavé básně:

STROM
Tato báseň je věnována F.X.Šaldovi. Hlavním motivem je strom (v podstatě připodobnění samotného Šaldy), který zobrazuje pevnost, nezlomnost a izolovanost. Zároveň je zde strom představován jako symbol vědění a Halas tak skládá Šaldovi hold a vyjadřuje svůj obdiv.

Míza klesá uchránit se v dřeni
kam zvenčí nevniká již nic
tam chtivě slévá se a pění
vědoucí píseň zpívajíc

KOMU DÍK
Halas zde hovoří o svém vlastním údělu a životním osudu. Jedná se o velmi osobní zpověď pesimistického charakteru - básník se v podstatě "lituje" ("tíseň v píseň změniti mi dáno, ...třeskla za mnou brána ráje, ...mísíc s cizí bědou vlastní žal" atd.) a ptá se, komu vděčí za své životní určení.

ZMATENÝ
Báseň vypráví o blíže neurčeném člověkovi, který životem spěchá, aniž by si stanovil cíl. Kvůli své bezradnosti a zmatenosti se z něj stává osamocená a zlá bytost. Halas ho kvůli tomu odsuzuje jako zbytečného člověka, který není nikomu prospěšný.

Co jenom chce cožpak to ví
kdejaký svět je málo pro něho
je sám je zlý a nepoví
Umíráčkem zvoň pro něho

KROKY
Ony kroky zde figurují jako symbol odcházející lásky. Básník si stýská, protože láska odešla, ale touha zůstala, což je hříšné (touha podle Halase nesmí být uspokojována při absenci citu).

ZA MRTVÝM
Báseň je věnována zesnulému Vl. Průšovi. Pohřbená hlava nebožtíkova je přirovnávána k lastuře - ten, kdo si ji přiloží k uchu, bude zpraven o tajemství zkázy a posmrtného života.

IMAGENA
Báseň o inspiraci, která na sebe vzala podobu stříbrného křídla. Halas zde jinotajně vyjadřuje, že aby básník mohl skládat dobré verše, musí také hodně trpět, protože poesie se rodí z bolesti.

Už se bojí už si stýská už je zajata
Imagena Imagena
pláče slova pláče hudbu pláče poupata

SMRT
Jedná se o jímavou apostrofu (básníkovo řečnické oslovení nepřítomné nebo neživé osoby) smrti. Básník popisuje, jak všude cítí její přítomnost - lehá s ní, usíná s ní, vstává s ní. Ptá se proto smrti, jestli je opravdu tak opuštěná, že se ho musí neustále držet. Zároveň zde znovu narážíme na motiv zapomnění - Halas touží po nevědomosti, protože s učením a poznatky přichází pochybnosti a tím pádem trýzeň.


Velmi často se zde setkáváme s apostrofami, oxymorony a básnickými přívlastky. Příznačné také je, že Halas ignoruje jakoukoliv interpunkci a psaní velkých písmen (stejně tomu je i ve sbírce Tvář). Velmi sugestivní a zajímavá sbírka.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Zuzana Mráziková, 23.03.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Dokořán
-Hořec
-Naše paní Božena Němcová, Naše paní Božena Němcová (2), Naše paní Božena Němcová (3)
-Torzo naděje, Torzo naděje (2)
-Tvář, Tvář (2)
Čítanka-Ať se stalo (Naše paní Božena Němcová)
-Chvála naší paní (Naše paní Božena Němcová)
-Dělnice
-Doznání
-Halas dětem
-Jako by anděl (Naše paní Božena Němcová)
-Kdo viděl... (Naše paní Božena Němcová)
-Kohout plaší smrt
-Ladění
-Milenci (Dokořán)
-Naše paní bojuje s drakem (Naše paní Božena Němcová)
-Naše paní Božena Němcová (celá kniha / e-book)
-Nikde (Dokořán)
-Oslovení (Naše paní Božena Němcová)
-Paní Jemná (Naše paní Božena Němcová)
-Podobizna naší paní (Naše paní Božena Němcová)
-Podobizna z roku 1856 (Naše paní Božena Němcová)
-Podzim (Dokořán)
-Podzim (Krásné neštěstí)
-Poesie (Dokořán)
-Poutníkovi (Naše paní Božena Němcová)
-Praze (Torzo naděje)
-Přiznání (Dokořán)
-První slova naší paní (Naše paní Božena Němcová)
-Řeč naší paní (Naše paní Božena Němcová)
-Rozmar (Tvář)
-Sedí smutná paní (Naše paní Božena Němcová)
-Sépie
-Smrt naší paní (Naše paní Božena Němcová)
-Staré ženy
-Svatební (Naše paní Božena Němcová)
-Svod (Dokořán)
-U hrobu naší paní (Naše paní Božena Němcová)
-Umírání (Naše paní Božena Němcová)
-V řadě, V řadě (2), V řadě (3)
-Zbroj starou... (Dokořán)
-Žena a muž (Naše paní Božena Němcová)
­­­­

Diskuse k výpisku
František Halas - HořecMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­