ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Župan Franta (*23.05.1858 - †13.01.1929)

   
­­­­

Pepánek nezdara

  • 4dílný román (1907 - 1921) si do dnešních dní uchoval všechnu svoji svěžest i přitažlivost

Veselé vyprávění o příhodách malého vesnického chlapce, jenž má hlavu plnou nezbedností, ale poctivé a dobré srdce.
Román líčí nejen příběh Pepánka-nezdary, ale je rovněž i o jeho mladším bratru a jejich dalších vesnických kamarádech.
Kniha je napsána s porozuměním pro dětský svět na pozadí důvěrné znalosti tehdejšího venkovského prostředí a tehdejších lidových zvyků a obyčejů.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo Státní nakladatelství dětské knihy v Praze roku 1967 (10. vydání). Ilustroval Vlastimil Rada. Počet stran: 204.

OBSAH:

Pepánek Nezdara je klučík plný energie. Jak jen může, uteče od kolébky svého malého bratříčka Vojtíška a jde si hrát ven s ostatními chlapci.

Se svým otcem ale není vždy kamarád. Vyčetl mu, že někdy lže, a když jej otec kdysi zbil, protože sebral čeledínovi peníze, chtěje si tím nahradit škodu za polámaný mlýnek, vypověděl doma službu a šel jako sedmiletý sloužit přes pole ke svému strýci. Odtamtud pak odcházel jako řádný čeledín se šatstvem i "služební" knížkou.

Pepánek má také nevěstu - Toničku Soukupovou. Chce se s ní oženit a oznamuje to jejím i svým rodičům. Rodiče sice nic nenamítají, ale zato pan farář není spokojen. Pepánek musí prý ještě chvilku počkat.

Pepánek tedy čeká, ale dočkal se zatím jen - školy, což ho však příliš netěší...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Veru, 10.02.2020

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka-Humoresky
­­­­

Diskuse k výpisku
Franta Župan - Pepánek nezdaraMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­