ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Abagnale jr. Frank William (*24.04.1948)

­­­­

Chyť mě, jestli to dokážeš: skutečný příběh toho nejtroufalejšího lháře a podvodníka v dějinách

Velice inteligentní šestnáctiletý mladík Frank se od svých vrstevníků lišil jen svým zjevem. Jeho věk mu nikdo nevěřil, každý ho odhadoval tak na 25 let. Jeho otec nečekaně zkrachoval, a tím se zhroutil svět celé rodině. Matka neunesla uskromnění a s otcem se rozvedla. Frank vycítil, že by měl raději zůstat s otcem. Ten mu k narozeninám věnoval šekovou knížku s 25 dolary. I když byl Frank mladý, už se jeho vášní staly ženy, a to něco stojí. Nikde mu však nechtěli vyplatit žádnou částku, poprvé také zkusil nějaký šek padělat. Neúspěšně. Když však uviděl skupinu pilotů s letuškami a obdiv, s jakým na ně všichni hledí, rozhodl se stát pilotem. Nezatěžoval se však nějakými zkouškami, jako reportér ze školního časopisu se sešel s manažerem aerolinek PAN AM, od kterého získal požadované informace. Obstaral si uniformu a s vyplácením falešných šeků již neměl žádné potíže. Jako pilot mohl také zdarma létat po celém světě. Ve městě se zvýšil počet nekrytých šeků, proto byl k případu povolán specializovaný agent FBI Sean O'Riley. Dokonce se mu podařilo v jednom hotelu Franka dopadnout, ten ale předstíral, že patří k Tajné službě a utekl. Takovou drzost O'Riley nemohl překousnout a zapřísáhl se, že ho dopadne. O'Riley kontaktoval Frankovi rodiče, kteří nic netušili. Zjistil, že si s ním zahrává teprve sedmnáctiletý mladík. V té době již Frank zpronevěřil 1,3 miliónu dolarů a přesídlil se do Atlanty. Frank se v hotelu uvede jako dr.Wiliams. Při jednom večírku se zranil jeho kamarád-lékař a on ho šel navštívit do nemocnice. Zde právě potřebovali na čas náhradního pediatra a jeho kamarád ho přemluvil, aby místo přijal. Se zfalšováním diplomu nebyl žádný problém. Frank si vypůjčil potřebnou literaturu a začal se učit. Když si nevěděl rady, přenechal vše na praktikantech, kteří ho milovali za to, že jim tak důvěřoval. I zde později pátrala FBI, Frank už byl ale na Miamy, kde předstíral, že je právník Robert Conrad, a stal se asistentem prokurátora. Po čase se opět vypařil. Náhoda ho přivedla až před katedru utahské univerzity, kde odpřednášel s falešným diplomem jako Frank Adams jeden semestr sociologie. Frank poté odcestoval a užíval si po celých Spojených státech a Evropě. Navštívil i svou babičku žijící na jihu Francie. Bohužel na každého jednou dojde a Frank nebyl výjimka. Udal ho místní obchodník. Půl roku si prožil ve francouzské věznici, kde trpěl hladem, žízní a sužovali ho nemoci. Poté si ho odvezla švédská policie, kde už bylo věznění přijatelnější. Po 2 měsících odlétal zpět do USA, kde se znovu pokusil o útěk. Neúspěšně. Byl uvězněn new yorskou policií, ale nikdo zde nevěděl, jak doopravdy Frank Abagnale vypadá. Frank předstíral, že je inspektor věznic a že by si potřeboval zatelefonovat. Samozřejmě opět utekl. Ve Washingtonu byl zase chycen a v roce 1971 stanul před soudem, odpykal si 4 roky z 10 let. Do devatenácti let si tedy paděláním vydělal 2,5 miliónu dolarů.

Dnes patří ke světově uznávaným odborníkům na falšování a zabezpečení dokumentu a úzce spolupracuje s FBI. Žije na americkém Středozápadě s manželkou a třemi syny.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: rattka, 24.05.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Frank William Abagnale jr. - Chyť mě, jestli to dokážeš: skutečný příběh toho nejtroufalejšího lháře a podvodníka v dějináchMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­