ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Burnettová Frances Hodgson (*24.11.1849 - †29.10.1924)

­­­­

Tajná zahrada

Mary je ošklivá, protivná, rozmazlená a všichni o ní říkají jen to nejhorší. Když osiří, je poslána ke strýci na ponuré panství, jehož chodbami se v noci nese žalostný nářek. Dům však stojí uprostřed nádherné anglické krajiny, v níž žije v chudé chaloupce malý Dickon, jenž dokáže rozmlouvat se zvířaty, a čeho se dotkne, to začne kvést. Mary s jeho pomocí nejenže odhalí původce tajuplného pláče, ale promění téměř mrtvou zahradu v kouzelný kout vyzařující nadpřirozenou, oživující sílu. Podaří se jí zvrátit neblahý osud, vznášející se nad panstvím už celá léta?

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Euromedia Group - Knižní klub v Praze roku 2009 (1. vydání). Z anglického originálu The Secret Garden přeložil Lumír Mikulka. Ilustrovala Renáta Fučíková. Počet stran: 345. ISBN: 978-80-242-2441-1.

HLAVNÍ POSTAVY:

Mary Lennoxová, Martha Sowerbyová, Dickon Sowerby, Colin Craven

OBSAH:

Mary je ošklivé, protivné a rozmazlené děvče, které nemá nikdo rád. Jednoho dne ji zemřou oba rodiče a ona je převezena na ponuré panství ke strýci do Anglie, kde se o ni stará hodná, ale upovídaná služebná Marta. Ta ji učí spoustě věcem, vaří jí a seznámí ji se svým bratrem Dickonem, který má rád zvířata a přírodu.

Dickon spolu s Mary oživí téměř uhynulou zahradu, která patřila zemřelé manželce dívčina strýce a do které byl zakázaný vstup.

Jednoho dne se Mary rozhodne přijít na to, odkud se bere podivný pláč, který slýchává po nocích a o kterém nikdo ze sloužících nic neví. Když ji jednoho večera nikdo nehlídá, vyklouzne z postele a chodí tak dlouho po chodbách, až přijde ke dveřím, z nichž se line onen pláč. Když vejde do pokoje, zjistí, že vevnitř leží mladý kluk Colin v jejím věku a ustavičně pláče. Snaží se ho uklidnit a povídá si s ním. Přijde na to, že je to syn jejího strýce, je těžce nemocný a brzo umře. Mary se s ním skamarádí, a protože se jí nelíbí myšlenka, že by její kamarád a zároveň bratranec umřel, vypráví mu o tajné zahradě, o Dickonovi a jeho zvířatech a spoustě jiných věcech.

Jednoho dne se pak Colin rozhodne jít s Mary do zahrady na čerstvý vzduch. Přírodu kolem sebe si oblíbí, a protože je stále venku a ne zavrtaný v peřinách, začne se uzdravovat.

Když se po roce setká se svým otcem, jenž ho celá léta odmítal vidět, odpustí mu a začne ho mít opravdu rád.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Eliška Brázdilová, 09.03.2011

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Malý lord
-Tajná zahrada
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Frances Hodgson Burnettová - Tajná zahradaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)