ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Burnettová Frances Hodgson (*24.11.1849 - †29.10.1924)

   
­­­­

Tajná zahrada

Mary je ošklivá, protivná, rozmazlená a všichni o ní říkají jen to nejhorší. Když osiří, je poslána ke strýci na ponuré panství, jehož chodbami se v noci nese žalostný nářek. Dům však stojí uprostřed nádherné anglické krajiny, v níž žije v chudé chaloupce malý Dickon, jenž dokáže rozmlouvat se zvířaty, a čeho se dotkne, to začne kvést. Mary s jeho pomocí nejenže odhalí původce tajuplného pláče, ale promění téměř mrtvou zahradu v kouzelný kout vyzařující nadpřirozenou, oživující sílu. Podaří se jí zvrátit neblahý osud, vznášející se nad panstvím už celá léta?

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Euromedia Group - Knižní klub v Praze roku 2009 (1. vydání). Z anglického originálu The Secret Garden přeložil Lumír Mikulka. Ilustrovala Renáta Fučíková. Počet stran: 345. ISBN: 978-80-242-2441-1.

HLAVNÍ POSTAVY:

Mary Lennoxová, Martha Sowerbyová, Dickon Sowerby, Colin Craven

OBSAH:

Mary je ošklivé, protivné a rozmazlené děvče, které nemá nikdo rád. Jednoho dne ji zemřou oba rodiče a ona je převezena na ponuré panství ke strýci do Anglie, kde se o ni stará hodná, ale upovídaná služebná Marta. Ta ji učí spoustě věcem, vaří jí a seznámí ji se svým bratrem Dickonem, který má rád zvířata a přírodu.

Dickon spolu s Mary oživí téměř uhynulou zahradu, která patřila zemřelé manželce dívčina strýce a do které byl zakázaný vstup.

Jednoho dne se Mary rozhodne přijít na to, odkud se bere podivný pláč, který slýchává po nocích a o kterém nikdo ze sloužících nic neví. Když ji jednoho večera nikdo nehlídá, vyklouzne z postele a chodí tak dlouho po chodbách, až přijde ke dveřím, z nichž se line onen pláč. Když vejde do pokoje, zjistí, že vevnitř leží mladý kluk Colin v jejím věku a ustavičně pláče. Snaží se ho uklidnit a povídá si s ním. Přijde na to, že je to syn jejího strýce, je těžce nemocný a brzo umře. Mary se s ním skamarádí, a protože se jí nelíbí myšlenka, že by její kamarád a zároveň bratranec umřel, vypráví mu o tajné zahradě, o Dickonovi a jeho zvířatech a spoustě jiných věcech.

Jednoho dne se pak Colin rozhodne jít s Mary do zahrady na čerstvý vzduch. Přírodu kolem sebe si oblíbí, a protože je stále venku a ne zavrtaný v peřinách, začne se uzdravovat.

Když se po roce setká se svým otcem, jenž ho celá léta odmítal vidět, odpustí mu a začne ho mít opravdu rád.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Eliška Brázdilová, 09.03.2011

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Malý lord
-Tajná zahrada
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Frances Hodgson Burnettová - Tajná zahradaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­