ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Petrová Eva (*02.12.1928 - †27.02.2012)

­­­­

Královská paštika

Historický příběh odehrávající se ve Francii sedmnáctého století líčí osudy muže obviněného z dvojnásobné vraždy.
Zvláštního účinku dosahuje autorka tím, že vstupuje do děje jakoby společně se čtenářem a dovolává se jeho úsudku a nezaujatosti.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Mladá fronta v Praze roku 1982 (1. vydání). Počet stran: 181.

OBSAH:

Ve Francii 17. století se odehrává příběh s detektivní zápletkou. Vážený a všemi uznávaný paštikář dostává od krále objednávku na svou paštiku. Protože nejlepší paštika je z husích jater, odkoupí paštikář hejno hus od malé husopasky a dobře jí zaplatí. Husy namístě zařízne, dá je do pytle a vrací se domů...

U bran města požádá mladého vojáka Valentina, zda by mu odnesl těžký pytel domů. Za odměnu pozve Valentina na skleničku. Tomu však víno brzy stoupne do hlavy a začne v cizím domě poroučet. Paštikář ho žádá, aby odešel, ale Valentin vytáhne svou dýku.

Druhého dne se do paštikářova domu dobývá Valentinův bratr. Valentin zmizel a jeho bratr podává na paštikáře žalobu. Paštikář je obviněn z vraždy. Soudci vypráví vše popravdě, ale není mu to nic platné. Naštěstí nezůstane v nejtěžších chvílích úplně sám. Dostane se mu převzácného daru v podobě pevného, nebojácného a činorodého přátelství. Jeho nejlepším přítelem je lékař, který se stará o vše za něj a doporučí mu i advokáta, pana Roberta.

Protože se ztratila i malá husopaska, je paštikář obviněn i z její vraždy a následně je podroben právu útrpnému.
Díky lékaři, jenž mu ošetřuje rány a zlomeniny, paštikář přežije, ale již nevěří ve svou záchranu.

Mezitím je objeven v řece Valentin a za pomoci svědků se ukáže, že od paštikáře šel do hospody a v noci pak opilý spadl do vody. Valentinův bratr si uvědomuje, že ublížil nevinnému člověku a žalobu stahuje. Soudce však trvá na vraždě husopasky.

Lékař a paštikářův sluha Šimon ji marně hledají. Utekla z domova, protože měla toulavou krev a zlaťák od paštikáře jí dodal odvahy. Toulala se po světě, žebrala a pak byla nakažena nemocí, na kterou ve městě umíralo mnoho lidí. Zesláblou a nemocnou ji najde lékař, když před ním upadne vysílením. Odnese ji ke své dobré přítelkyni Kateřině Zuzaně. Děvče se uzdraví a svěří se své ošetřovatelce, že utekla od otce, aby našla ve městě muže, který jí dal zlaťák za husy. Věřila, že by jí ještě jeden dal.

Paštikář je nakonec zproštěn viny a svou královskou paštiku věnuje lékaři.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Michaela Dvořáková, 08.10.2019

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Eva Petrová - Královská paštikaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­