ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Brown Erik J. (-)

­­­­

To jediné, co na světě zbývá

Sci-fi román amerického autora nám představuje katastrofický obraz světa. Smrtící patogen vyvraždil podstatnou část populace. Dva hrdinové se potkávají za velmi dramatických okolností.
Když Andrew potká Jamieho, je zraněný, vyhladovělý a nemá co ztratit. Smrtící virus zahubil většinu lidstva, včetně všech, které oba chlapci kdy milovali. Jestli je tato nová realita něčemu naučila, pak je to opatrnost. Tak proč je pro ně tak snadné vzájemně si důvěřovat? Na Andrewově příběhu ale něco nesedí a Jamie má také tajemství. Začíná k Andrewovi cítit víc než jen přátelství. Před oběma leží dlouhá cesta plná nebezpečí a nejistoty. Jedno ale zpochybnit nelze: silnou přitažlivost, kterou k sobě cítí.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství CooBoo v Praze roku 2023 (1. vydání). Z anglického originálu All That's Left in the World přeložila Zuzana Stifterová. Počet stran: 356. ISBN: 978-80-7661-705-6.

OBSAH:

Pandemie vyvraždila drtivou většinu populace, Andrewovi umřela celá rodina, tak se vydal hledat z domu zásoby a ostatní přeživší. Při jeho cestě šlápl do medvědí pasti - když se z ní dostal, dokulhal k chalupě, na kterou narazil. Vešel dovnitř a viděl Jamisona, jak na něj míří puškou. Jamison ho nedokázal střelit, a tak se skamarádili - ošetřil mu nohu, ale pořád si nevěřili. Andrew čekal, až se mu uzdraví noha a zatím si vyprávěli filmy, příběhy a zpívali si. Andrew k němu začínal něco cítit, ale musel ho opustit kvůli svému cíli.

Jamison se vrátil z lovu, ale Andrewa nenašel, sbalil si věci a jel ho na kole hledat. Našel jej a vydali se na cestu spolu. Cestou vybrali zbytky z obchodů a díky autoatlasu se dostávali tam, kam chtěli. Přes zavodněný tunel se dostali do prázdného města, kde je odchytla Henry; byla přátelská a nechala je u ní doma přespat a taky se u ní najedli. Říkala, že večer se k ní snaží dostat příšery.

Druhý den se kluci zase vydali na cestu a divili se, že nenašli žádné lidské mrtvoly, všimli si cedule označující zoo, oba si uvědomili, co jsou ty Henriiny příšery zač. Pokračovali a pozorně se rozhlíželi, všimli si lva, který se na ně kouká ze stromu a zároveň lvice, jež se k nim plíží. Jamie jí střelí do ramene a Andrew na povel uteče. Lvice i lev jdou po Jamiem, snaží se je sestřelit, ale došli mu náboje, utíká proto a zaleze si do bagru, který ho chrání. Po 3 hodinách lvi odejdou kvůli dešti a Jamie jde najít Andrewa.

Jdou dál, a když se dostanou na místo, kam chtěli, zjistili, že žádná pomoc nepřijede. Cestou zpátky se večer zastaví na kopci a vidí ohňostroj, neváhají a jdou se tam kouknout. Najdou velkou skupinu lidí, kteří je vezmou do jejich základny. Oběma se to zdá divné a ani se jim tam nelíbí. Další den večer utečou s pomocí Cary, které se tam taky moc nelíbí. Jdou po cestě, jak jim navrhla; bylo jim velké teplo, a když našli řeku, oba se vysvlékli a šli se zchladit, ale našli je vůdci pevnosti; díky jejich nahotě se jim podařilo jednoho zabít a druhého vážně poranit, ale i tak utekl. Kluci se rychle sebrali a utekli odtamtud, ale když se zastavili nabrat sílu, tak po nějaké době se objevila Cara. Zbytek cesty šla s nimi, a když se večer zase zastavili, obklíčili je lidé z osady, zajali je a začali se hádat.

Mezitím si Jamie a Andrew vyjádřili lásku a začali utíkat do lesa. Jakmile si toho všimli, začali po nich střílet, trefili Jamieho, Andrew se ho snažil ošetřit. Časem se jeho stav zhoršoval a nemohli najít antibiotika. Cestovali dál a narazili na velkou bránu, ale nikdo nikde. Když se s Carou snažili vymyslet novou cestu, přijelo tam auto a s prosbou se o Jamieho postarali a vzali je do jejich pevnosti.

Jamie se uzdravil a s Andrewem dostali vlastní domek, kde nějakou dobu zůstali. A pak se vydali navštívit Henry.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Okurka, 03.05.2024

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Erik J. Brown - To jediné, co na světě zbýváMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)