ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kostova Elizabeth (*26.12.1964)

   
­­­­

Historička

Pozoruhodně dobře napsaný příběh o pátrání po vědci, který zmizel během hledání pravdy o Drákulovi, krutém středověkém vládci Vladu Narážeči, archetypálním strašákovi, jehož upírská legenda přežila víc než šest století. Příběh začíná v roce 1972, když dcera amerického diplomata v Amsterdamu najde v pracovně svého otce hromádku starých dopisů, které začínají slovy "Můj milý nešťastný následovníku" a vyšlou ji na dlouhou nebezpečnou objevnou výpravu sahající čtyřicet let do historie její rodiny a pět set let do dějin Transylvánie.

Vědci Paulovi se jednoho dne dostala do ruky tajemná kniha s prázdnými stránkami, jen uprostřed byl drak. Šel s tím za svým přítelem a učitelem Rossim. Ten předal Paulovi pár dopisů, ukázal mu stejnou knihu a řekl mu, že v srdci celé záhady stojí postava Vlada Tepese Narážeče, středověkého vládce, jehož krutovláda se stala základem pro drakulovské legendy.
Druhý den byl Rossi nezvěstný a Paul si přečetl dopisy. Všechny byly adresovány "Mému milému nešťastnému následovníku." Když pak šel do knihovny, aby o Drakulovi něco zjistil, seznámil se s mladou dívkou Helen, Rossiho dcerou. Společně pak pátrali po jejím otci dlouhou dobu. Nejprve jeli do tureckého Istanbulu, kde potkali Turguta Boru. Spřátelili se a Turgut jim velice pomáhal. Dále cestovali do Maďarska a pak do Bulharska. Po mnoha těžkých chvílích objevili Drákulův hrob. Sarkofág byl však prázdný, ale ve vedlejší místnosti se nacházel ještě jeden. V něm ležel polomrtvý Rossi. Otce tedy našli, ale protože se stal upírem, museli ho zabít stříbrnou dýkou. Pak Paul a Helen odletěli do Ameriky, kde byli pár let šťastní a měli spolu krásnou dceru.
Po čase se začala Helen chovat divně. Paul tedy zařídil letenky do Francie, aby přišla na jiné myšlenky. Jeli do Les Bains, kde se nachází klášter Saint-Matthieu. Tam ovšem byla Helen ještě divnější. V noci skočila za skály. Paul ji hledal, ale nenašel a po dlouhé době odjel i s dcerou domů.
Po mnoha letech se vrátil na stejné místo. Věděl, že přesně tam musí být Drákulův druhý hrob. Dcera ho tajně sledovala až do krypty kláštera. Měla totiž strach o otce. Drákula se skutečně vrátil a nebýt Helen, která se objevila u vchodu a zastřelila ho stříbrnou kulkou, mohlo by se stát něco vážného. Pak jim povídala o tom, jak kdysi skočila, dopadla na mech a ani si nic nezlomila. Protože si však myslela, že za takovou slabomyslnost není hodna Paula ani své dcery, nevrátila se, ale skrývala. Přišla, aby zničila Drákulu a pomstila svého otce. To se stalo a všichni byli zase spolu a šťastní.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: J. Kloudová, 02.11.2008

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Historička, Historička (2)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Elizabeth Kostova - HistoričkaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)