ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Preston Douglas (*20.05.1956)

   
­­­­

Kráter

Thriller se sci-fi prvky, jehož hrdina pátrá po drahokamech z vesmíru.
Do moře u pobřeží amerického státu Maine spadl meteorit a dvě ztřeštěné kamarádky dostaly dobrý nápad kámen vylovit a prodat. Jejich pokusy ale narazí na nečekané obtíže. Možná ze stejného vesmírného zdroje pocházejí podivuhodné kambodžské drahokamy, jež se kromě zvláštního zbarvení vyznačují i silnou radiací, a CIA vyšle agenta Wymana Forda prozkoumat jejich naleziště. V téže době astrofyzikové učiní několik zajímavých objevů - kdesi ve vesmíru se aktivoval neznámý zdroj silného gama záření a na jednom z měsíců planety Mars sonda objevila podivné zařízení, které nepochází ze Země. Vědec, jenž záření objevil, je záhy zavražděn a jeho záznamy ukradeny. Ve vesmíru se zřejmě něco probudilo, pro naši planetu to vypadá nebezpečně a někdo na tom má svůj zájem.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství BB art v Praze roku 2011 (1. vydání). Z anglického originálu Impact přeložil Petr Kovács. Grafická úprava obálky: Jan Matoška. Počet stran: 373. ISBN: 978-80-7381-839-5.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV:

agent Wyman Ford - tajemný, kreativní, obětavý
studentka Abbey - chytrá, urážlivá, nepřístupná, má svou hlavu
kamarádka Jackie - méně chytrá, konzervativní, hodná
vědec Mark Corso - trémista, urážlivý, lstivý, dobrosrdečný
vrah Harry Burr - chladnokrevný, zlý, nekompromisní

OBSAH:

Vědecký poradce prezidenta Stanton Lockwood vysílá bývalého agenta Wymana Forda na velmi nebezpečnou misi do Kambodže, kde má za úkol najít důl, ze kterého pocházejí nové tajemné drahokamy. Ford zjišťuje, že jsou místní domorodci v pralese nuceni tyto diamanty těžit v podivném kráteru bez nároku na přestávku, mzdu či jídlo. Aby domorodcům pomohl, tak se svým pomocníkem důl zneškodní dynamitem. Vědci ale zjišťují, že kráter vytvořil meteorit, který prolétl skrz planetu a metamorfoval tak původní horniny na velice radioaktivní a škodlivé drahokamy. Vyhlašují tedy zákaz těžby a průlet tohoto zvláštního meteoru se snaží před obyčejnými lidmi utajit. Nepočítali ale s tím, že průlet meteoru na vlastní oči viděly dvě dívky z Maine - Abbey a Jackie. Rozhodnou se meteor vystopovat, najít a výhodně ho prodat na internetu. Dívky ale netuší, jak moc nebezpečný meteor je.

Mezitím vědec Mark Corso získává tajný disk s nevysvětlitelným zdrojem gama záření na Marsu. Zjišťuje, že gama záření nevydává planeta Mars, ale její měsíc Deimos. Další podrobnosti zjistit nezvládne, jelikož byl zabit spolu se svou matkou špičkovým nájemným vrahem Harrym Burrem. Vraha najal sám ředitel vědeckého ústavu, kde Mark dříve pracoval, aby se tyto informace za žádných okolností nedostaly na povrch. Disk ale těsně před vrahem získává agent Ford s pomocí Abbey a Jackie. Dozvídají se o tajném gama záření a Abbey pomocí veřejných snímků měsíce Deimos a triviálních počítačových programů zjišťuje, že záření nevydává měsíc, ale stroj na něm. Pro to, kdo ho postavil, nemá rozumnější vysvětlení, než že tak učinila mimozemská civilizace, jelikož je tisíce, možná miliony let starý.

Ford si náhle spojuje souvislosti mezi strojem na Deimosu a záhadným meteorem. Meteor nebyl obyčejný kámen prolétající vesmírem, byla to záměrná střela z Deimosu. Zřejmě se mimozemský stroj snaží zničit Zemi a podle nasbíraných dat a souřadnic se stroj chystá znovu vypálit za šedesát hodin.

Vědí, že jim je na stopě najatý vrah, který disk potřebuje a že o tomto faktu nikdo jiný neví. Mají velmi málo času. Potřebují dostat nalezený disk k vědeckému poradci prezidenta a zároveň utéct vrahovi. Ford skryje Abbey a Jackie na jednom z ostrovů u pobřeží Maine a vydává se za prezidentem.

Vrah si najde otce Abbey, kterého donutí ji vystopovat. Není to pro ně těžké - k úniku na ostrov si vypůjčili otcovu loď, kterou brzy i s ostrovem vystopují. Burr vyhrožuje s diskem Abbey smrtí, ale ona jej dávno nemá. Vrah jí to nevěří, proto dochází ke krvavému boji. Dívky s otcem nad vrahem vyhrávají.

Schyluje se k velké bouři, proto se z malého ostrova vydávají na nejbližší stabilní pevninu. Nejbližší pevnina je vesmírná observatoř s největším satelitem v Maine. Po zakotvení u pevniny se Abbey rodí v hlavě plán - pokusí se se strojem domluvit. Násilně donutí obsluhu satelitu k vykonání jejich poněkud bláznivému plánu. Rozhodnou se odeslat stroji zprávu pouze o dvou slovech: "VZDÁVÁME SE!"

Ford je nyní u prezidenta, kde se z telefonátu od Abbey dozvídají o jejím vzkazu. Prezident šílí, chystají se je zatknout a potrestat za zvolení nejhorší možnosti vůbec.
Do observatoře přichází vzkaz z Deimosu: "PŘIJETÍ KAPITULACE. ČEKEJTE. PŘIJDEME."
Vzhledem ke vzdálenosti měsíce musí jejich příchod trvat nejméně několik měsíců. Celý svět se připravuje na marťanskou invazi...

ÚRYVEK Z EPILOGU (rozuzlení):

Ford se odmlčel a zadíval se na moře. Za chvíli se znovu ozval. "Svět se změnil. Jistě, zuří v něm nepokoje, množí se sebevražedné atentáty, náboženský fanatismus. Muslimský svět je v jednom ohni, ale jinak se zdá, že zbytek tahá za stejný provaz. Čína a Indie jdou s námi, jejich nejlepší vědci teď spolupracují s našimi, a stejně tak Rusko a celá Evropa. Japonsko, Izrael, Korea... je to neuvěřitelné. Jako by nastala úplně nová éra otevřenosti a vzájemné spolupráce - alespoň v těchto koutech světa. I ty můžeš být její součástí... budeš její součástí."
Abbey přikývla.
"A mám ještě jednu tajnou informaci, kterou bych ti rád sdělil. Přísně tajnou. Chceš ji slyšet?"
Abbey se na něj podívala. Ještě stále měl pohled upřený někam do moře, nebo spíš na hvězdy.
"V tom bude nějaký chyták?"
"Jenom ten, že tajemství je někdy těžké udržet, ale v tomto případě je to opravdu nezbytné. Až ti ho řeknu, sama pochopíš proč."
"Víš přece, že mlčím jako hrob."
"Minulý týden zachytil jeden z našich satelitů kolem Deimosu čistě náhodou mohutnou explozi rádiového šumu. Z našeho mimozemského stroje. Podle všeho se jednalo o nějakou komunikaci."
"Rozluštili jste ji?"
"Ne a nejspíš se nám to nikdy nepodaří - vypadá to, že je velice silně kódovaná. Podstatné ale není to, co bylo obsahem zprávy, ale to, kam směřovala."
"Kam?"
"Mířila ke zhroucenému zbytku hvězdy v souhvězdí Corona Australis - Jižní koruny. Známe ji rovněž jako RXJ. Astronomové o něm vědí již celá desetiletí. Je nesmírně tajemný. Představuje velice intenzivní zdroj záření gama, obklopený rozsáhlým, neustále rostoucím mrakem prachu - což je všechno, co zbylo po výbuchu obří supernovy, k němuž došlo někdy před dvanácti miliony let."
"Co je na něm tak tajemného?"
"RXJ je hlavním kandidátem na něco, čemu astronomové říkají kvarková, neboli podivná hvězda."
"Podivná hvězda?"
"Přesně tak. Koule podivné hmoty, zbytek jádra supernovy. Supernova při výbuchu doslova odpařila celou sluneční soustavu, která se v okolí původní hvězdy RXJ nejspíše vyskytovala. Celé okolí hvězdy rovněž sterilizovala silným výbojem záření gama. K tomu mohlo dojít přirozenou cestou, ale je také možné, že tomu mohlo být i jinak... třeba cizím zásahem."
Abbey přemýšlela jako o život. "Chceš mi snad naznačit, že ten stroj na Deimosu odeslal zprávu někam, kde není nejmenší šance, aby tam zbyl nějaký život?"
"Přesně tak. Určitě ne v okruhu deseti světelných let. Stroj odeslal vzkaz do jednoho z nejmrtvějších koutů celé galaxie. Radiace by zabila i tu smrt."
"Ale... proč? Co to znamená?"
Dokonce i v přítmí Abbey viděla, jak se Fordovi lesknou oči. Díval se na ni a čekal, až jí všechno dojde. Konečně to přišlo. Náhle a jako osvícení.
"Takže ten stroj sice poslal vzkaz domů," přemýšlela pomalu a nahlas, "ale nikdy mu na něj nepřijde odpověď."
Ford přikývl. "Je jedno, kdo ti mimozemšťané vlastně byli, jejich svět už dávno není schopen odpovědi."

VLASTNÍ NÁZOR:

Krásná a velmi napínavá kniha. Na začátku byla sice zdlouhavá, ale poměrně vtipný konec stál za přečtení!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Daniel Grigar, 27.12.2015

­­­­

Diskuse k výpisku
Douglas Preston - KráterMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)