ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Cornish David M. (*1972)

   
­­­­

Začátek cesty (Tetování krví)

- díl v sérii: 1

Objevte zemi hrozivých bojovníků! Chlapec s dívčím jménem Rosamunda, nalezenec vyrůstající v útulku, je kvůli svému jménu často vystaven posměchu vrstevníků. Rád by se stal námořníkem, ale je vybrán pro povolání lampáře. Cesta za jeho posláním je však plná překážek! Rosamunda putuje divokou krajinou, kterou obývají příšery. Cestou potkává známou bojovnici s příšerami, fulgarku Evropu, a je svědkem lítého boje, ve kterém padne její pomocník. Stane se Rosamunda jejím průvodcem, nebo se přece jen rozhodne vydat na dráhu lampáře? Jaká bude jeho volba?
Přečtěte si 1. díl nové fantasy trilogie Tetování krví, která uchvátila čtenáře po celém světě.

Hlavním hrdinou celé trilogie je mladý chlapec s dívčím jménem, Rosamunda. Vyrůstal jako sirotek v Ctihodném námořním útulku madam Opery pro osiřelé hochy a dívky. Byl často šikanován ostatními chlapci, a tak byl přivyknutý samotě.
Jenže to se jednoho dne změní, když do útulku přijede tajemný pan Sevastopol, jenž si Rosamundu bude chtít vybrat pro práci lampáře. Rosamundovi se to zpočátku líbit nebude, ale nakonec si zvykne.

Když bude vypravený na schůzku s panem Sebastipolem, rozloučí se s ostatními a vydá se za ním. Pan Sevastopol mu domluví plavbu do Vysokých Klobouků, kde se má jít přihlásit k lampářství. Pak Sevastopol odjede a nechá samotného Rosamundu na lodi.
Rosamunda se pak seznámí s kapitánem lodi, Perlíkem, který se mu už od začátku nebude zamlouvat. Jeho loď, Prasečí hlava, nechutně smrdí prasečím sádlem, její posádka je čím dál více podivnější, a Rosamunda má strach čím dál víc.

Jednou loď nečekaně zničehonic zprudka zastaví, ale za chvíli se opět rozjede. Rosamunda bude chtít po Perlíkovi vyzvědět, co to bylo, ale Perlík mu neodpoví.
Když se však dostaví po několika dnech cesty do Přeslenu, vodní brána, u níž je potřeba zaplatit mýtné, kapitán Perlík uteče; hlídka Přeslenu po něm proto ihned začne střílet děly. Rosamunda tak rychle vyskočí z lodi a doplave ke břehu řeky.

Náhodou tudy zrovna projede kočár se vznešenou bojovnicí Evropou a jejím služebníkem, Licuriem, kteří ho ihned najdou a budou ho vyslýchat. Teda, spíše Licurius ho bude vyslýchat, protože Evropa si ho téměř ihned oblíbí a sdělí mu, že rovněž cestuje do Vysokých Klobouků. Nabídne mu proto místo ve voze - Rosamunda samozřejmě neodmítne.

Jedné noci však nečekaně vůz přepadnou pidimouři (šklebouni), kteří se pokusí všechny zabít. Evropa přikáže Rosamundovi, aby za žádnou cenu nevycházel z vozu, a společně s Licuriem se proti houfu šklebounů pustí.
Bohužel, Licurius je hned v začátku bitvy silně poraněn a zanedlouho zemře. S Evropou to vypadá podobně, ale na poslední chvíli Rosamunda vyskočí z vozu a vystříkne proti šklebounům jed. To je pak zažene.

Evropa se bude zpočátku na Rosamundu zlobit, že nesplnil slib, ale později pochopí, že jinak by byla mrtvá. S pomocí Rosamundy doputují do pivnice s názvem Zaječí štulec, kde Rosamunda bezvládné Evropě zaplatí nadstandardní pokoj. Pak také zavolá lékaře Verhoverhavena, který Evropu ošetří. Také dojde ke konfliktu s manželkou majitele Zaječího štulce a Evropou, která ji bude chtít kvůli jejímu původu vystěhovat, ale jakmile Evropa zvýší hlas, manželka se lekne a uteče.

Jakmile bude Evropa ve stavu, kdy už bude moci chodit, požádá Rosamundu, aby jí sehnal nějakého pošťáka, který by jí pomohl dopravit se do Vysokých Klobouků. Rosamunda jí vyhoví a přivede jí pošťáka Čtverylku, který ji ochotně do Vysokých klobouků vezme.

Ve Vysokých Kloboukách se nejdřív Rosamunda bude chtít prohlížet lodě; ale sotva Evropa s Čtverylkou odejdou z dohledu, zničehonic se za ním objeví Perlík. Vyděšený Rosamunda se bude přetvářet, že Perlíka rád vidí, ale ten si jeho velebných slov nevšímá a odtáhne ho zpět na Prasečí hlavu, kde ho zavře do podpalubí.
V podpalubí se seznámí s přátelskou příšerou jménem Piháč, a také špatně sestrojeným revenantem (oživenou mrtvolou sestavenou z kousků lidských těl). Když pak Perlík nakoukne do podpalubí za Rosamundou, Rosamundovi se podaří uvolnit se z jeho sevření a uteče mu.
Evropa a Čtverylka, kteří si ho všimnou, neváhají; Evropa ihned vytáhne bleskomet a odhodí nebohého Perlíka do moře. Rosamunda se bude dožadovat také osvobození Piháče, jehož Evropa nakonec osvobodí; ale když zjistí, že je to odporná příšera, bude chtít Rosamundu rozlomit vejpůl, což samozřejmě neudělá. Piháč mezitím uteče pryč.

Když se Rosamunda dostaví do kanceláře lampářů, zjistí, že vůbec do nich nemusel jet, neboť už ho dávno očekávají v Železné baště.
Evropa mu ještě předtím dá obrovskou sumu peněz za to, jak jí pomáhal a zachránil život. Slíbí mu, že se za ním bude občas zastavovat, až bude jezdit kolem, neboť ona bude muset odjet do Hříchoře, kde se bude snažit zotavit.

Rosamunda naštěstí bezpečně dojede do Železné bašty, a tak začne jeho život lampáře.

VLASTNÍ NÁZOR:

Začátek cesty je bezpochyby zajímavá kniha, která má do detailu popsaný svůj vlastní svět. A právě tohle je i jeho slabinou - v knize převažuje více vysvětlování, než samotný děj. Nic to však nemění na tom, že o akci nebude v příběhu nouze. 4 body z 5.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Saruman, 08.10.2008

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
David M. Cornish - Začátek cesty (Tetování krví)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­