ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Krolupperová Daniela (*31.10.1969)

­­­­

Zločin na Starém Městě pražském

  • vhodné pro děti od 12 let

Dobrodružný detektivní román odehrávající se za života významného českého malíře Jakuba Schikanedera.
K pátrání po původci smrti mladé dívky, jež zemřela v důsledku pádu z pavlače, přispěje sám Jakub, který se stal v dětských letech svědkem této tragédie. Jakubovi se děsivá událost vryla hluboko do paměti, a když po mnoha letech potká osobu, jež u ní také byla přítomna, vybaví se mu další vzpomínky. Co se vlastně tehdy stalo? Samotný děj příběhu nezachycuje jen složité pátrání, ale i život dodnes oblíbeného a uznávaného Jakuba Schikanedera (1855-1924), jehož známým obrazem je právě Vražda v domě. Neméně zajímavé jsou i reálie jeho doby.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2014 (1. vydání). Ilustrovala Barbora Kyšková. Počet stran: 108. ISBN: 978-80-00-03792-9.

OBSAH:

Malý Jakub Schikaneder si doma kreslí koně a nedaří se mu namalovat přední nohu. Rozhodne se, že se skočí podívat do povoznictví, aby si koně pořádně prohlédnul. Jenže má smůlu, kůň dnes není ve stáji. Jakub bydlí na rohu Dlouhé a Hradební ulice v Praze. Kroky ho zavedou až do Židovského Města, přes ulici Hampejskou do Rabínské č. 255, kde uslyší bouchnutí a vzápětí uvidí na zemi ležet mladou dívku. V tu chvíli do Jakuba někdo strčí takovou silou, až upadne a uhodí se hlavou o zeď. Jako omámený vstane a sotva dovrávorá domů. Usíná s horečkou a ráno si nemůže vzpomenout, co se stalo. Přesto se mu tato událost vryje hluboko do paměti.

V Rabínské ulici spadla z pavlače na dlažbu mladá dívka Anežka Hošková, která bydlela od léta u svého strýce, uhlíře Katze. Byla na místě mrtvá. Starý Katz se z toho neštěstí nemůže vzpamatovat. Po smrti všech tří dětí a manželky zůstal na světě sám a Anežka byla jeho sluníčko. S ní znovu pookřál a začal se zase radovat ze života. Anežka byla hodná a zbožná dívka. Chtěla si v Praze najít službu a dobře se vdát.

Případ vyšetřuje komisař Zastávka a strážmistr Kyselka. Na podlaze ve druhém patře, odkud Anežka spadla, je rozlitý petrolej. Vše nasvědčuje tomu, že se dívka nakláněla přes zábradlí a uklouzla jí noha. Jsou vyslechnuti všichni obyvatelé domu a následně jsou pozváni na komisařství do Senovážné ulice k sepsání výpovědi. Komisař Zastávka pozorně všechny poslouchá, protože v každé výpovědi může být záchytný bod. Přijde domovnice Josefa Blažková, její švagrová Marie Šmejkalová, která velice špatně chodí, starý Katz, řezník Rothe s manželkou a nakonec dvě staré dámy, majitelka domu Marie Steinmasslová a její přítelkyně Mathilde di Martini, která je tu na návštěvě. Dříve bohatá a nyní zchudlá Marie Steinmasslová je vdova, děti nemá a k Anežce velice přilnula. Protože Anežka chtěla do služby, učila ji prostírat, servírovat jídlo i základy němčiny. Vypadalo to, že by mohla pracovat u Johanny Mužákové. Marie sdělí komisaři Zastávkovi novou informaci, viděla na dvoře v době neštěstí starou ženu, kterou neznala. Byl to jen mžik, všichni se seběhli k Anežce a žena zmizela. Mathilde di Martini řekne komisaři hned na začátku, že ve skutečnosti není Mariina přítelkyně, ale její bývalá kuchařka. Nyní vaří U Ježíška, kde se scházejí páni Stašek, Herrmann, Hálek i Neruda, který se rád napije. Jako poslední je předvolán starý švec Josef Dolejš, který má svoji dílničku hned vedle a malým úzkým okénkem ledacos zahlédne. Tak si také všiml staré ženy, kterou viděla i paní Steinmasslová, ale viděl i malou copatou holčičku.

Holčička se jmenuje Sofinka a po smrti rodičů ji vychovává její dědeček vetešník Khás. Je to samotářské dítě a nejvíce ji baví pozorovat život kolem sebe. Ten osudný den uviděla vyběhnout ze dvora v Rabínské ulici mladého muže, který ztratil zlatý řetízek od hodinek. Dívka řetízek sebrala a schovala. Oním mladým mužem je student medicíny Matyáš Haltýř. Trápí ho výčitky svědomí. S Anežkou se znal. Pocházeli oba z jižních Čech.

V dalších kapitolách sledujeme již dospělého Jakuba Schikanedera. Bydlí na Vinohradech a z okna sleduje stavbu Národního muzea. Pronásleduje ho noční můra, pak vždy vstane a začne kreslit. Přistihne se, že bezmyšlenkovitě kreslí mrtvou dívku a sběhnuvše se lidi kolem ní. Když se mu kresba nelíbí, zahodí ji, ale komorná Stázka obrázky předává jeho ženě Emilii, která si je schovává. Emilie se po smrti jediného dítěte vrhla do kulturního a společenského života. Je členkou vlasteneckého spolku spolu s Johannou Mužákovou, které zemřela holčička. Obě ženy se spřátelí a svoji energii věnují na vzdělávání jiných žen. V Praze vzniká zásluhou Elišky Krásnohorské spolek Minerva a první reálné dívčí gymnázium. Probíhá konkurz na výzdobu Národního divadla, zakládají se vlastenecké spolky a časopisy, vzniká národní literatura, komisař Zastávka navštěvuje sokolský spolek.

Jakub nakonec obraz dokončí a pojmenuje ho Vražda v domě. V té době je již uznávaným umělcem a pracuje na Uměleckoprůmyslové škole v Praze. Obraz je vystaven nejdříve v Německu a později v Praze. Jakub za svůj obraz dokonce dostane obrovskou kytici od neznámé šlechtičny. Později jej navštíví hraběnka Natalia von Hohenzollern-Plettenberg. Je to ta neznámá šlechtična, která mu poslala kytici, ale zároveň je to i malá copatá holčička, která viděla, co se tenkrát stalo. Na důkaz svých slov vrací Matyáši Haltýřovi, který je v té době již známým profesorem lékařství, řetízek, který tenkrát ztratil. Jí samotné pomohl dostat se z bídy a nakonec se i dobře provdat. Za smrt Anežky mohla nešťastná náhoda - motýl, kterého pro ni chytil Matyáš a přinesl jí ho do Rabínské ulice. Anežka se naklonila, aby na motýla lépe viděla, pak jí uklouzla noha a ona přepadla dolů z pavlače.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Michaela Dvořáková, 16.02.2015

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-O'Bluda
-Společenstvo klíčníků
-Zločin na Starém Městě pražském
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Daniela Krolupperová - Zločin na Starém Městě pražskémMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­