ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­

Sbohem mých patnáct let

Děj knihy se odehrává v roce 1955 ve Francii. Patnáctiletá Fanny Le Marroy žije se svým bratrem Vilémem a dědečkem Jeanem-Babtistou na Slunečních hodinách ve Fauvembergues. Vilém je truhlář a dědeček je bývalý kapitán, který sloužil na nákladní lodi Siriu v Narviku za druhé světové války. Jednoho dne se Fanny při cestě z gymnázia domů setkává s Janem Offlangesem, závozníkem u mlynáře pana Maroudeaua v Hallenghemu, který ji doveze domů v náklaďáku a po cestě jí pomáhá s latinou. Jan začne chodit na Sluneční hodiny a stává se jejich každodenním hostem. Po čase k nim přijede Norka Ingvild Nilssenová. Fanny začne na Jana žárlit, protože se jí líbí. Cestou ke Starému korzárovi vypráví dědeček Fanny příběh o chlapci z Narviku, kterého námořníci našli pod troskami shořelého domu. Chlapec měl u sebe jen plyšového medvídka a jmenoval se Jeff. A proto dědeček poslal pro Ingvild do Norska, protože by to mohla být Janova nevlastní sestra. Podle příběhu chlapce Fanny usoudí, že by to mohl být Jan. Jan má adoptivní matku, se kterou žil v Bolougni, než nastoupil ve mlýně. Matka Janovi jednoho dne řekne, že je jeho adoptivní matka a že je Nor a kapitán Le Marroy o něm něco ví. Jan proto začal chodit na Sluneční hodiny, ale neodvážil se kapitána zeptat. Na půdě domu Janovy matky, kam Fanny s Janem šli pro jeho šaty, které měl na sobě, když ho matka našla, řekne Fanny Janovi všechno o jeho minulosti, o rodičích i o Ingvild. Jan má strašnou radost, že se to dozvěděl. Když mu ale Fanny řekne, že Ingvild je jeho nevlastní sestra, tak uteče. Potom ho Fanny hledá společně s Vilémem, který také ví všechno o Janovi. Najdou ho u hospodáře, který ho nechal přespat na seně. Fanny Janovi všechno vysvětlí a vracejí se spolu s Vilémem na Sluneční hodiny. Jan, který hraje na klavír, přivítá Ingvild norskou písní "Ó kouzlo dávných dob". Potom odcestují do Norska. Fanny se do Jana - teď už do Jeffa Nilssena - zamilovala a stále na něj myslí. Píší si s Ingvild a Janem dopisy a Fanny vzpomíná.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Michaela Dvořáková, 08.06.2006

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Claude Campagne - Sbohem mých patnáct letMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­