ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Golden Christopher (*15.07.1967)

­­­­

Uncharted: Čtvrtý labyrint

Dobrodružný akční fantasy román vznikl na základě populární herní série Uncharted s hlavním hrdinou Nathanem Drakem, lovcem pokladů a dobrodruhem.
Nathan má plné ruce práce a v zádech skupinku rozzuřených chlápků. Naléhavé volání o pomoc svému příteli Victoru Sullivanovi však neodmítne a vydává se s ním pátrat napříč Egyptem, Řeckem a Čínou po tajemném pokladu. Indicie vedoucí k nalezení pokladu ukazují stále k jistému staviteli a králi Daidalovi. Věc však bude podstatně složitější a začínají kvůli ní umírat lidé. Mytologické tajemství skrývající labyrinty vedoucí k neuvěřitelnému objevu bude oříškem i pro dobrodruha takového kalibru, jakým je Nathan Drake.
Úspěšná herní série má po románovém zpracování našlápnuto i k filmovému zpracování.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Fantom Print v Ostravě roku 2012 (1. vydání). Z anglického originálu Uncharted: The Fourth Labyrinth přeložila Petra Kubašková. Počet stran: 254. ISBN: 978-80-7398-192-1.

MYŠLENKA DÍLA:

Ve starověkém světě existoval mýtus o králi, pokladu a pekelném labyrintu. Lovec pokladů Nathan Drake je povolán do New Yorku mužem, který ho zasvětil do hledání starožitností. Jejich cílem je rozplést starověký mýtus o alchymii, vypátrat tři dávno zapomenuté labyrinty a dojít k úžasnému objevu, kvůli němuž byl zavražděn slavný archeolog, pátrající po "Čtvrtém labyrintu". Pokud se Drakeovi podaří přežít, v dálce na něj čeká poklad i zkáza, ráj i peklo.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍHO HRDINY:

Hlavním hrdinou je profesionální lovec pokladů Nathan Drake. Není jen tak ledajakým lovcem pokladů. Drake je velmi schopný, ale také umanutý, což jej často dostává do problémů, z těch se ale vždy dostane díky svému neustálému štěstí a hluboké znalosti historie. Drake je naprosto ideální hrdina pro dobrodružnou knihu tohoto typu. Je drsný, říká vtipné či ironické hlášky a nebojí se riskovat, zkrátka sympatický chlapík!

Nathana Drakea bychom sami nejspíše charakterizovali jako soukromého detektiva pátrajícího po starožitnostech. A ačkoliv on sám si to nemyslí, ostatní z jeho oboru by ho pasovali spíše na tzv. vykradače hrobek. Sem tam získá nějaký prastarý artefakt, vyřeší zapeklitou záhadu nebo zachrání unesenou dceru starosty... A proto, když mu jeho dobrý kamarád Victor Sullivan zavolá, nečeká z jeho úst nic neobvyklého - jenže tentokrát se jedná o vraždu...

I když jeho zapojení v hledání pokladů mu přináší adrenalin, Drake cítí, že Čtvrtý labyrint je poklad a záhada, kterou musí rozluštit zvláště kvůli loajalitě k jeho zesnulému příteli - archeologovi, jenž zkoumal Čtvrtý labyrint a byl záhadně zavražděn.

VLASTNÍ NÁZOR:

Knihu jsem si přečetl kvůli tomu, že je na motivy mé oblíbené videohry. Ačkoliv je děj knihy občas přímočarý a dá se lehce odhadnout, dílo se mi velmi líbilo zejména kvůli tomu, že mě vždy fascinovala historie.

Sympatický dobrodruh Nathan Drake má v herním světě stejně silnou pozici jako třeba Indiana Jones v tom filmovém. Na Drakeovi se mi právě nejvíce líbily jeho vtipné hlášky a chytrá rozhodnutí v kritických situacích.

Nečeká-li tedy čtenář nějakou hlubokou sondu do duše hlavního hrdiny, tento dobrodružný román jej rozhodně nezklame. Nudit se u něj nebude, neboť při jeho čtení může celou dobu bez více méně hluchých pasáží napjatě sledovat, jak hrdinové postupují při řešení zapeklité záhady.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Vojtěch Niederle, 31.10.2016

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Christopher Golden - Uncharted: Čtvrtý labyrintMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­