ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Jacq Christian (*06.08.1947)

­­­­

Vyloupená pyramida (Egyptský soudce)

Román je první částí trilogie Egyptský soudce, vyprávějící příběh spravedlivého Pasera, soudce v jedné provincii na jihu Egypta, a krásné Neferet, lékařky v Memfidě.

K mladému soudci Paserovi přišel jeho učitel Branir se zprávou, že je Paser přeložen z Théb do Memfidy, kde mu byl přidělen dům, což byla zároveň i kancelář, zapisovatel jménem Jarot a policejní pátrač Kem. Jako nový memfidský soudce se pustil do nových případů a spravedlnost u něj byla vším. Nebál se napadnout ani vysoce postavené lidi. Tím si ho mnozí oblíbili, ale mnohým se též znepřátelil.
Dostal se k němu spis o veliteli stráže sfingy v Gíze, ale Paser ho odmítl potvrdit, dokud si vše neověří. Velitel měl být přeložen jinam, ale Paser zjistil, že je mrtvý. Začal se tímto případem velice zabývat. Hledal další čtyři strážce, kteří s ním mívali stráž, ale ti jako by zmizeli. Paser navštívil generála Ašera i policejního velitele Mentmose, aby se jich zeptal na tento případ, ale u obou cítil, že mu něco zatajují. Údajně mělo být všech pět strážců veteránů mrtvých, měli spadnout z pyramidy, ale byla mu předložena jen tři těla, z nichž jedno mělo být velitele. Paser si vynutil lékařské ohledání jediného z těl, které ještě nebylo mumifikováno, a dozvěděl se, že tělo nemůže patřit veteránovi. Svým důkladným pátráním objevil jednoho svědka, ale našel ho bohužel také mrtvého.
V Memfidě potkal Paser svého kamaráda Sutiho, který hledal dobrodružství, a proto pomáhal Paserovi v jeho případech. Aby se co nejvíce přiblížil generálu Ašerovi, vstoupil Suti do armády a táhl do války proti beduínům a Asiatům. Jednou večer viděl Suti generála, jak mučil a poté zabil egyptského vojáka a byl doprovázen Asiaty, proti kterým údajně bojoval.
Po návratu z války se Suti s Paserem domluvili, že počkají na vhodný okamžik a pak generála obviní. Paser se snažil najít pátého veterána. Zamyslel se, co by tak strážce mohl dělat, aby si ho lidé nevšimli. Tak ho také našel a vyposlechl si od něho, co se vlastně stalo. Prý jednou v noci, když hlídali sfingu, uslyšel se svým kamarádem hluk a našli své dva spolupracovníky mrtvé. Objevili i zraněného velitele, který jim řekl, že byli napadeni čtyřmi muži a jednou nahou ženou. Protože si mysleli, že budou obviněni, vrátili se na svá stanoviště a předstírali, že o třech mrtvých neví. Až denní stráž jim řekla, co se stalo. Oni dva byli posláni do důchodu, ale když zjistil, že je jeho poslední kamarád mrtvý, snažil se schovat. S tímto příběhem byl Paser spokojen. Nevěděl ale, že čtyři muži a žena se dostali přes sfingu do Chufuovy pyramidy, kterou vykradli. Uloupili bednu ingotů nebeského kovu a tím narušili hlavní centrum energie a vyzařování ka, nehmotné síly, vdechující život každé formě stvoření. Tehdy si také pět vykradačů přísahalo, že kdokoliv se jim postaví do cesty, bude zlikvidován. Když Paser a jeho pomocník nechali posledního svědka o samotě, našli ho později mrtvého.
Zpět v Memfidě musel Paser řešit další případy. Jedním z nich byl případ dentisty Kadaše. Ten byl chycen ve skladišti kovů a vypadalo to, že tam chce ukrást měď, aby měl lepší nástroje pro svou práci. Ale protože tam měl tajnou laboratoř chemik Šeši, nikdo na Kadaše nechtěl podat žalobu. V Šešiho laboratoři našel Paser se Sutim bednu, v níž byl ingot, legendární železo z nebe, meteorit. Tento materiál byl používán pro mrtvého faraóna, a tak bylo divné, co dělá u chemika. Paser Šešiho zatkl, ale Mentmos ho údajně kvůli několika administrativním chybám propustil.
Suti s Paserem se rozhodli podat žalobu na Ašera za spiknutí proti státu. Protože byl Suti považován za válečného hrdinu, byl tento proces velmi sledován veřejností. Bylo to však jen slovo proti slovu a mrtvý voják již nebyl na místě, kam ho zakopali, a proto zvítězil Ašer.
Paserovi však byla dána volná ruka při dalším vyšetřování případu strážců sfingy. Protože velmi ohrožoval vykradače pyramidy, dohodli se, že Pasera odstraní. Paser dostal jednou v noci zprávu, že jeho přítel Branir je v nebezpečí. V okamžiku, kdy našel Branira mrtvého, se tam objevili policisté a Mentmos. Vrchní soudce však nechtěl po případu Ašera další drama, a tak řekl Mentmosovi, aby Pasera někam schoval. Oficiálně pak řekl Sutimu a Paserově nové ženě Neferet, že je Paser mrtev - prý nehoda na horské stezce. Tomu však nevěří a chtějí Pasera najít...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 27.10.2006

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Christian Jacq - Vyloupená pyramida (Egyptský soudce)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­