ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­

Příběhy o koních: napínavé, pohádkové, fantastické...

Kniha obsahuje třináct příběhů různých žánrů, v nichž hlavní roli hraje kůň. Každý příběh je doprovázen celostránkovou ilustrací, která se po rozložení promění ve vyjímatelný plakát.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Rebo v Čestlicích roku 2012 (2. vydání). Z francouzského originálu Mes plus belles histoires de chevaux přeložila Michaela Hudecová. ISBN: 978-80-255-0662-2.

OBSAH:

Malý indián Mukki
V prvním příběhu jde o koně jménem Kiči, který patří malému indiánu Mukkimu. Myslel si, že nedokáže lovit jako muži. Pak ale vzal svého koně, aby ukázal, že koně ovládat umí. Jenže ho viděli jen ženy a ne náčelník. Pak se však stalo něco strašného, kůň zakopl o kámen a poranil si nohu. Když ho přivedl náčelník, řekl, že Kiči už nebude nikdy chodit. Alče Mukki řekl, že on to zavinil, a tak si ho vyléčí. Vše dobře dopadlo a Mukki se stal velkým náčelníkem svého kmene.

Bájné přátelství
Ve druhém příběhu vystupuje jednorožec Lelux. Ten se seznámí s lidskou holčičkou Lilianou i přesto, že se mají držet od lidí dál. Tak dlouho za ní chodil, dokud si toho nevšimla jeho matka Xana. "Zakazuji ti toto přátelství," řekla Xana. Lelux se ale rozběhl za Lilianou. Všichni z družiny se dali za ním. Pak ho obestoupili a řekli, že se musí vrátit. Byl den ze dne smutnější. A tak mu matka dovolila se s Lilianou naposledy vidět a rozloučit se s ní. Musela jej však doprovázet. Když došli na pobřeží moře, Liliana se smutně dívala do dálky. Lelux byl smutnější a o to víc ho zarazil matčin smích. Xana řekla, že takové přátelství může mít, na jak dlouho bude chtít. Lelux se podivil. Liliana byla totiž mořská panna, takže stejné bájné stvoření jako jednorožci...

Blesk
Ve třetím příběhu hraje hlavní roli nezkrotný kůň Blesk. Každého, kdo k němu přijde, se bojí a vzpíná se.
Jednoho dne se k němu dostane muž s malou holčičkou, muž se snaží Bleska zkrotit. Nepovede se mu to, pak se muž zapovídá s majitelem koně, panem Farmerem. Holčička k Bleskovi přijde, kůň se jí nebojí, protože nikdy neviděl nikoho tak malého. Nakonec až holčička ho dokáže zkrotit. Z Bleska se stane šampion a vyhrává každý závod.

Šampioni
V tomto, již čtvrtém příběhu poznáváme koně grošáka Srdíčka, hnědku Čokoládu a ryzáka Valentina. S nimi každý den jezdí holky Eliška, Rozárka a Matylda. Chodí jezdit do jezdeckého klubu, jehož majitelem je pan Anton. Jednoho dne jim pan Anton oznámí, že klub musí zavřít, poněvadž už mu dochází peníze. Holky to ale nevzdávají a upečou dobroty, obléknou si trička s popiskem ZACHRAŇTE KLUB a jdou je prodávat. Zanedlouho mají kasičky naplněné penězi. Ukazují je panu Antonovi, jenže už je pozdě, jsou tam odborníci na koně. Pak se k nim vrátí a oznámí, že ve stáji jsou rození šampioni - tím mysleli grošáka Srdíčka, hnědku Čokoládu i ryzáka Valentina. A tak vše dobře končí.

Filibert
Filibert je v pátém příběhu kůň jako padlý sníh. Už není nejmladší a mezi stádem jsou i jeho potomci, například jeho vnučka, kobylka Pralinka, která každou chvíli měla porodit potomka. Jednoho dne se to stalo. Byla sněhová vánice a kobylka už trpěla velmi dlouho, koně se kolem obstoupili, Filibert začal ostatní koně povzbuzovat, aby běželi do vsi. Jenže nakonec musel jít sám Filibert. Byl celý od krve, když do vsi doběhl. Statkář ho ustájil, dal přes něj deku a vyrazil na pastvinu. Hříbě se narodilo živé a zdravé a Pralinka byla taktéž v pořádku, jenže když se farmář vrátil domů, Filibert byl mrtev. Hříbě bylo po svém pradědečkovi, a tak mu dali jméno Filibert...

Hubert
Šestý příběh pojednává o koni z kolotoče. Kryštof je malý kluk, jehož každou středu hlídala babička. Vždy spolu chodili na kolotoč. Tam si Kryštof vybral hnědého koníka, jemuž dal jméno Hubert. Pak se ale najednou koník rozběhl. Běžel ulicemi. Nakonec se zastavil na paloučku, kde byly i ostatní děti a jejich zvířátka. Labuť Kryštofovi dala své pero a pak se všichni vraceli na kolotoč. Babička Kryštofovi řekla, že za jízdy usnul. Ale držel v ruce pero, které mu dala labuť, takže...

Trevor
Trevor je cirkusový kůň, jenže jemu se takto žít nechce. Jeho chovatelka Kalista si toho všimne a zavolá k němu lékaře. Ten jí řekne, že koni nic není, ale nemá v oku tu správnou jiskru a je vyčerpaný. Tak se Kalista trápí a nakonec koně pustí na svobodu a Trevor je konečně šťasten.

Rodeo
Katy je nejmladší jezdkyní na Brownově ranči. Její bratři se s ní nebaví. Jednoho dne Simon přiběhne domů se zprávou, že v městečku se bude konat rodeo. Kluci se těší, jenže Katy chce také hrát, bratři jí však říkají, že to nejde, protože je holka. Katy začne potají trénovat se svým koněm Rodeem. Mezi posledními ve hře zůstanou Simon a neznámý (Katy). Vyhraje Katy a od té doby smí hrát rodeo i ženy.

Neviditelný
Cukřík je hříbě, které ještě nikdy nebylo osedlané. Nikdy si nehrálo s ostatními hříbaty. Jednoho dne zase přijdou děti do stájí a vybírají si koně, Cukřík se opět schová a čeká, až odejdou. Pak vylezl ze svého úkrytu, a co neviděl. V rohu stála malá holčička, úplně sama jako Cukřík. Došel k ní a zeptal se, jak se jmenuje. Jmenovala se Líza, ale doma jí říkali Lízátko. Cukřík ji vybídl, aby ho osedlala. Ten pocit, když na něm někdo seděl, byl úžasný. Líza cítila to samé jako on. A tak se Cukřík zviditelnil.

Kouzelné podkovy
Neptun byl kůň, jenž vyhrával jeden závod za druhým. Jeho jezdkyní byla Klára. Jenže se jednoho dne Kláře nezdál, a tak závod vynechali. Zavolala kováře, aby jim udělal nové kouzelné podkovy. Tak se také stalo. Vypadaly jako z křišťálu. Když je koníkovi nandal, vyrazil jako šíp. A tak ho nakonec nemusela prodat.

Pan fairplay
Adam každou neděli chodil na koňské překážkové závody. Jeho kůň Sirius vyhrával každý závod. Pan Percy neustále mluvil o fair play. Jeho kůň byl totiž vždy druhý. Jednoho dne Siriusovi chyběla jeho obvyklá jiskra. Tak proto začali vynechávat závody. Zavolali lékaře a ten řekl, že je v pořádku, ale ať ho nechají odpočinout. Adam přemluvil otce, aby mohl spát u Siriuse. Otec mu to dovolil. K večeru se do stájí vplížil pan Percy. Nesl kbelík s otráveným krmením. Dal ho Siriusovi, aniž by si všiml Adama. Adam kbelík Siriovi vzal a vyhodil. Další závody už zase vyhrávali.

Kůň jako žádný jiný
Karamel si přál být jako ostatní koně. Jenže on byl ve stádu jediný, kdo měl ryzí tělo a světlou hřívu. Jednoho dne se vyválel v bahně a měl hřívu tmavou. Téhož dne tam přijela nová kobylka, podobná Karamelovi, ale jen když nebyl od bahna. Všichni hřebci hned ukazovali svou náklonnost a chtěli ji mít jen pro sebe. Kobylka se jmenovala Vanilka. Karamelovi se také líbila, a tak se snažil ze sebe sundat ztvrdlé bahno. Bohužel to nešlo. K večeru ale začalo pršet. Tím se z něj bahno smylo a kobylka se do něj zamilovala. Vznikla z toho láska.

Tak trochu pohádka
Každý den v zimě jezdil dřevorubec pro dříví do lesa s koňmi Ebenem a Siskou. Jednoho dne na dřevorubce spadl strom. Koně se nechtěli vzdát svého pána, a tak šli pro pomoc. Začalo se stmívat. Najednou se objevila sojka a ptala se, zda může pomoci. Napadlo je, jestli nezná někoho, kdo by jim pomohl. Sojku napadala samá zvířata, která by mohla být nápomocná. Pak si vzpomněla na bobra u řeky. Bobr větev přehryzal a dřevorubec se zachránil. Měl sice zlomenou nohu, ale co se dá dělat, hlavně že přežil.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha je o koních, a protože já jsem jejich milovník, tak se mi knížka samozřejmě líbila.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Nikyška, 05.03.2015

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Christelle Huet-Gomezová - Příběhy o koních: napínavé, pohádkové, fantastické...Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­