ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Collodi Carlo (*24.11.1826 - †26.10.1890)

­­­­

Pinocchiova dobrodružství

  • pro děti od 6 let

Půvabné pohádkové vyprávění o příhodách oživlého dřevěného panáčka, jenž svou nezbedností působí starosti svému tvůrci, řezbáři Geppettovi.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 1988 (4. vydání). Z italského originálu Le avventure di Pinocchio přeložili Marie Holická a Jan Holický. Ilustrovala Helena Zmatlíková.

DĚJ:

Když truhlář Antonio zjistil, že poleno mluví, chtěl se ho zbavit. Hodilo se mu, že v tu samou dobu za ním přišel Geppetto, který od něj chtěl dřevo, z něhož by si vyřezal panáčka. Dal mu tedy mluvící poleno a Geppetto vyřezal panáčka, ale ten od něj brzy utekl k loutkovému divadlu. Pinocchio měl však tatínka Geppetta rád a chtěl mu oplatit, jak se o něj staral. Chtěl mu tedy darovat peníze od loutkáře Ohňojeda. Cestou k němu však narazil na lstivého kocoura a lišáka, kteří ho připravili o peníze a málem i o život. Zachránila ho až víla Modrovláska, od níž ale také brzy odešel. Pinocchio od ní však odešel jen kvůli tomu, aby našel tatínka Geppetta. Toho objevil až ve chvíli, kdy ho pohltily rozbouřené mořské vlny. Pinocchio za ním sice skočil do moře, ale nenašel ho. Doplaval však na ostrov, kde se opět setkal s Modrovláskou, jež se stala jeho maminkou. Poslala ho do školy a kromě jednoho dne, kdy ho špatní kamarádi svedli za školu, do ní chodil po celý rok a stal se z něj nejlepší žák. Za odměnu z něj chtěla Modrovláska udělat živého člověka. Když šel pozvat kamaráda Kahánka na tuto slavnostní událost, Kahánek ho přemluvil, aby s ním jel do Tramtárie, do země, kde není učení, ale jenom hraní. Užívali si tam téměř půl roku, ale pak se z nich stali oslíci. Pinocchio se jako osel dostal až k muži, který chtěl jeho kůži na nový bubínek. Chtěl jej zabít tak, že ho utopí, ale v moři Pinocchiovi snědly kůži ryby, z Pinocchia se stal opět dřevěný panáček a uplaval. V moři ho však spolkl obrovský žralok. V jeho útrobách se setkal s tatínkem Geppettem. Společně se jim pak podařilo ze žraloka utéci. Geppetto byl však velice nemocný. Tu Pinocchio začal pracovat, aby pomohl tatínkovi uzdravit se. Když se pak dověděl, že i víla Modrovláska churaví, pracoval o to více. Nakonec se mu povedlo oba uzdravit a za odměnu se z něj stal živý chlapec.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 06.09.2015

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Carlo Collodi - Pinocchiova dobrodružství







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­