ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Prus Boleslaw (*20.08.1847 - †19.05.1912)

­­­­

Farao

  • nebo též Faraon

Historický román polského klasika zobrazuje starověký Egypt pod vládou mladého faraona Ramsese.
Krátká doba faraonovy vlády je poznamenána úsilím o zlepšení životních podmínek v zemi a zápasem s vlivem všemocných kněží. Kněží, ovládající nejen veškeré bohatství Egypta, ale i politickou moc, zneužívali svého postavení ke zradě zájmů státu i národa. Faraon v boji s touto organizovanou silou podléhá, ale jeho myšlenky pozvolna vítězí a nakonec jsou uváděny do života Ramsesovým největším odpůrcem, veleknězem Herhorem.
Autorovo barvité a zasvěcené líčení se opírá o studium vědeckých pramenů.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo Středoevropské nakladatelství v Ostravě roku 1996 (7. vydání). Z polského originálu Faraon přeložila Helena Teigová. Počet stran: 679. ISBN: 80-86004-01-5.

DĚJ:

Kniha popisuje osudy Ramsese XIII., nejprve následníka egyptského trůnu, náměstka v Dolním Egyptě a později i faraona. Ramses nesouhlasí s velkou mocí kněžích ve státní správě a už jako erpatre (následník trůnu) se snaží jejich moc omezit. Jeho zbožný otec - farao Ramses XII. však kněží chrání a jeho nejvyšším rádcem je kněz Herhor. Válkychtivý a ambiciózní Ramses chce zabránit podepsání mírové smlouvy s nenáviděnou Asýrií, která by byla pro Egypt nevýhodná a kterou kněží prosazují jen pro posílení vlastní moci. Nemocný farao tedy podepíše zatím jen smlouvu prozatímní a konečné rozhodnutí ponechá synovi, který po něm nastoupí na trůn. Ramses si uvědomuje žalostný stav královské pokladny i bídu rolníků a řemeslníků a chce provést reformy, které by lidu zaručovaly sedmý den odpočinku a kus půdy do vlastnictví. Finance chce získat válkou s Asýrií a podrobením mocného a bohatého kněžského stavu státu. Ramses (teď už jako náměstek faraona v Dolním Egyptě) stále kolísá mezi nenávistí ke kněžím a obdivu k bohům, mezi soucitem s lůzou a opovrhováním jí, mezi důvěrou a nedůvěrou k Féničanům. Po smrti faraonově se Ramses XIII. stává vládcem celého Egypta a ještě před oficiální korunovací rozhodne porazit kněží, kteří už mají stejně velkou (ne-li větší) moc jako sám farao a vlastní obrovský poklad ukrytý v labyrintu. Ten právě chce Ramses získat, aby mohl provést potřebné reformy. Boj s kněžími však nakonec končí pro Ramsese špatně, protože je obklopen samými zrádci a nakonec je také v královské zahradě zabit svým úhlavním nepřítelem – svým dvojníkem Řekem Lykonem. Novým faraonem a zároveň zakladatelem nové dynastie se stává důstojný Herhor, který s pomocí pokladu z labyrintu uskuteční Ramsesovy reformy a získá si tak lid a věčnou slávu, zatímco vláda schopného Ramsese, jenž chtěl pro lid jen dobro i přes protesty kněžích, je navždy do dějin zapsána jako vláda nezkrotného a snad i napolo šíleného mladíka, který Egypt skoro přivedl k záhubě.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi hodně líbila, protože obsahovala nejen zajímavý děj, ale i krásně vykreslovala život v Egyptě, význam pyramid, smýšlení tehdejších lidí a díky výraznému postavení kněžích a chrámů byla zároveň s dobrodružstvím, filozofií a příběhy plná mystiky.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Eva, 21.02.2004

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka-Farao
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Boleslaw Prus - FaraoMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­