ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Fiala Bohumír (*06.08.1915 - †27.06.1979)

­­­­

Mamuti táhnou do bažin

- příběh z pravěku

Ilustrace: Zdeněk Burian
Nakladatelství: Profil, v Ostravě roku 1987
Prostředí: pravěk

HLAVNÍ POSTAVY:

Klen - nedospělý chlapec, který je nenáviděn čarodějem Plesnivcem, statečný, hodný hoch
Lumík - zajatec Klenovy tlupy, šikovný, statečný, hodný dobrodinec
Plesnivec - starý morous, nedokáže odpustit Klenovi ani jeho matce...zmoudří a zjistí, jak dalece se mýlil

DĚJ:

Odehrává se v pravěku v době, kdy se na území Moravy potulovala stáda obrovských mamutů, polárních sobů, srstnatých nosorožců, divokých koní a kdy v údolí vodnatých řek sídlily tlupy pravěkých lovců. Klenova tlupa tlupa žije na Zeleném návrší. Zde je zastihne mor, kvůli kterému se už jednou stěhovali. Klen jednoho dne zabije v sebeobraně vlka čepičáře. Na vlku čepičáři se prohání Suli, bůh lesů a vod. Tímto velice rozhněvá a pošle proti sobě starého čaroděje Plesnivce. Ten ho nemá rád už jen proto, že je synem Ostřice, jež mu dělala v tlupě konkurenci. Od půlnoci k nim dorazili kupci. Klen vyměnil své nové nádherné boty za polovičního vlka-psa. Tlupa se stěhuje do soutoku dvou řek. Cestou Klena, jeho sestu Severku a matku Ostřici přepadnou Onugové - "Jestřábí muži". Matku zabijí a Severku odtáhnou. Klen velice trpí a nachází oporu u náčelníka. Tlupa dorazí k soutoku dvou řek a usídlí se v Mamutí skále. Měsíc na to přivedou lovci Lumíka, zajatce, jenž používá luku a šípů, které v osadě neznali. Plesnivec chce Lumíka obětovat Karin, Velké bohyni. Domnívá se, že Lumík patří k Jestřábím mužům. Klen mu pomůže a spolu vyrobí luk a šíp. Nová metoda lovu se ujme a lovci se učí s novou zbraní zacházet. Lumík není lidmi považován za zajatce, ale svobodu nemá. Plesnivec mu vzal váček s kouzlem, bez kterého nemůže odejít. Jednou při hádce, zda má jít Lumík na obětní oltář, či nikoliv, skočí do Černé díry, sídla Karin. Plesnivec a celá tlupa byla v přesvědčení, že se jedná o sídlo Velké bohyně. Lumík a Klen věděli pravý opak, byl to další vchod do jeskyně. Klen utekl za Lumíkem, který byl na cestě za Onugy. Chtěl vědět, jak jsou na tom jeho rodiče, které je a celou tlupu Černých lišek přepadli. Lumíka Onugové zajali a poté i Klena. V ležení Onugů se náhle objevila Severka, která chlapce vysvobodila. Společně utíkali k Mamutí skále, ale cesta nebyla jednoduchá a ani krátká. Klen se dostal na hřbitov mamutů, což nevěstilo nic dobrého. Museli Klenově tlupě říci, že Onugové chtějí zaútočit. Při příchodu do Mamutí skály vymysleli plán, jenž se neminul účinkem. Plesnivec uznal, že udělal chybu a vrátil chlapci váček s kouzlem. A udělal z Lumíka svého nástupce...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Weu, 18.05.2008

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Bohumír Fiala - Mamuti táhnou do bažin







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­