ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Sroka Bohdan (*1932)

   
­­­­

Odložený kámen: Ježíš pro obyčejné lidi

Odložený kámen? Žijeme v době, která staví nade vše spotřebu a materiální statky. Začali jsme se topit v "labyrintu světa" a netoužíme už po "ráji srdce". A tak jsme si nějak nevšimli, že ze základu naší kultury (civilizace) byl postupně vyoperován a odložen onen "základní kámen" - totiž pevná víra v Boha. Ježíš, Boží Syn, se stal pro mnohé z nás jen světlou postavou z minulostí a nezabýváme se vůbec přemýšlením, že by právě on mohl nám něco přinést v této složité době. Pokusme se tento odložený kámen opět objevit...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Sursum v Tišnově roku 2016. Ilustrovala Michaela Pacherová. Počet stran: 75. ISBN: 978-80-7323-306-8.

OBSAH:

Když beru do rukou tuto knihu, jsem plná napětí a očekávání. To proto, že když jsem se dala do čtení úvodu, který mne k četbě této knihy navnadil, bylo mi jasné, že tato kniha je určená přesně pro mě.

Odloženým kamenem se zde myslí kámen základní, kámen, jenž drží celou stavbu pohromadě. V knize a jejím úvodu nalézáme příklad odloženého kamene, který byl opomenut dát do stavby domu, a když s přicházející zimou a létem začaly zdi pukat, musely být základní kameny přeci jenom dodány. Vše je o lidech a jejich vztazích k sobě a zejména k Bohu. Dnešní lidé zapomínají na onen "kámen úhelný, který stavitelé zavrhli..." Jsou zabedněni ve svých ulitách a na gaučích svých domů nalézají pohodlí, které ubíjí celou společnost. Je to až přízemní, s jakým opovržením se setkáváme, ptáme-li se na Boha.
A k podtitulu: jedině pro lidi obyčejné Ježíš přišel, byli a jsou to opravdu lidé obyčejní - celníci, ševci, prostitutky a jiní hříšníci, mezi které patříme já, vy, my všichni...

"Nebojme se!" Tak oslovoval Ježíš své učedníky, když za nimi přicházel a oni se báli. Nebojme se tedy Ježíšových nároků na nás. Tato knížka je určena nejvíce těm, kteří by se chtěli s tímto Ježíšem setkat osobně, ne jen jako s historickou postavou, kterou jsme si "vygooglili" nebo vyhledali ve Wikipedii.

Tučná část textu představuje citace z Bible, kurzívou jsou uvedeny komentáře a vysvětlivky. Ke všemu tomu je přidán takový bonus, a to v podobě intermezz, kterými autor mínil text odlehčit - jsou to rozhovory, příběhy či pohádky, jež se váží k vybranému textu kapitoly.

Všechno to začalo v Nazaretu, kde se anděl zjevuje Panně Marii s nabídkou, kterou Maria přijímá a bere na sebe Boží úkol, že počne a porodí syna, syna Božího. Následuje zjevení andělů pastýřům, putování třech mudrců a Herodova vražda betlémských neviňátek poté, co zjistil, že nový král Izraele je již na světě... Ježíš vystupuje na veřejnost v Káně Galilejské, kde proměňuje vodu ve víno.
Nyní zabrousíme také do minulosti, kdy Bůh Hospodin dává lidu Desatero, které zde autor pěkně vystihuje v několika odstavcích. Na to navazuje kapitola: Proč přišel Ježíš k nám na zem. To proto, aby naplnil to, co bylo o něm psáno ústy svatých proroků, a aby přinesl naplnění starého zákona. Desatero - ano, to platí stále, ale dále přináší tento Ježíš přikázání lásky, milovat Boha a lidi jako sebe sama.
Dále se dozvídáme o tom, co Ježíš prožil, ale největší cenu má to, co zde Ježíš zanechal v podobě podobenství... O pšenici s koukolem, o marnotratném synu, o Boháči a Lazarovi, kde se setkáváme se smrtí obou...
Autor nám připomíná a vysvětluje rovněž modlitbu Otčenáš nebo Blahoslavenství, která Ježíš pronesl v rámci svého působení tady na zemi. Jak procházel zemí, učil a kázal o Božím království, sám neopomněl skrze svou smrt na kříži do tohoto království vejít. Tento kříž je znakem spásy a znamením vítězství, nikoliv smrti, depresí a strachu...

V jedné z posledních kapitol se dočítáme o posledních věcech člověka tady na zemi. Zde se mi líbí příběh o Jankovi a třech kornoutech, které vyráběl s dědečkem a které měly ukrývat tři věci důležité pro vstup do Božího království. Doporučuji přečíst toto intermezzo, je na stranách 67-70.

Jsme lidmi svobodnými a vždy máme na výběr, kterou cestou se v životě vydáme. Já si vybrala tu Ježíšovu, tou chci kráčet, to vím jistě.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Frankie12, 27.10.2017

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Bohdan Sroka - Odložený kámen: Ježíš pro obyčejné lidiMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­