ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Carson Benjamin Solomon (*18.09.1951)

   
­­­­

Zlaté ruce: příběh Bena Carsona

- spoluautorství Cecil B. Murphey

Životní příběh světově uznávaného neurochirurga, jenž provádí nejnáročnější operace.
Benjamin "Ben" Carson pocházel z chudé americké černošské rodiny, vyrůstal bez otce, ale s maminkou, která pro své syny vše obětovala, byla na ně nesmírně náročná a věřila v jejich schopnosti. Doktor Carson vypráví o své nelehké cestě, jež ho dovedla až na vrchol lékařských dovedností a zkušeností. Jako neurochirurg baltimorské nemocnice provádí mnoho unikátních operací a proslavil se zvláště oddělením siamských dvojčat, která byla spojena temenem hlavy. V jeho vyprávění ožívají mnohé lidské osudy a naděje, zároveň však poskytuje prostor i k zamyšlení a inspiraci.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Advent-Orion v Praze roku 2001 (dotisk 1. vydání). Z anglického originálu Gifted Hands: The Ben Carson Story přeložila Pavla Šustková. Počet stran: 203. ISBN: 80-7172-336-3.

HLAVNÍ POSTAVY:

Ben Carson, Sonya Carsonová, Curtis Carson

DĚJ:

Chlapec Ben Carson pocházel z chudé rodiny. Žil jen s mamkou a bratrem v černošském ghettu. Ve škole patřil mezi nejhorší žáky a měl značné problémy ovládat svůj vztek. Ve 14 letech při jednom svém amoku téměř zabil kamaráda Boba, když ho nožem bodl do břicha. Nůž se naštěstí zlomil, jak se zarazil o sponu opasku. Když mu došlo, co se mohlo stát, rozhodl se, že vztek už nikdy nesmí být jeho pánem. Od té doby se místo stýkání s pochybnými kamarády a sledování televize věnoval na popud matky každý den četbě knih. To se projevilo na jeho prospěchu ve škole a také na vztazích s kamarády. Z agresivního vzteklouna s velice špatným prospěchem se stal kamarádský vzorný student. V jeho životě sehráli významnou roli někteří učitelé, kteří mu byli ochotni důvěřovat a povzbuzovali ho v odhodlání stát se vynikajícím studentem.
Po mnoha nepříjemnostech spojených s jeho černošským původem byl přijat na prestižní univerzitu v Yale. Přestože si musel na studia vydělávat, školu dokončil s výborným prospěchem, a to zvláště proto, že vše, co se musel učit, studoval do hloubky. Stal se lékařem, získal řadu ocenění za klinickou práci v oblasti neurochirurgie v univerzitní nemocnici Johna Hopkinse v americkém městě Baltimore.
V roce 1987 vstoupil do historie medicíny jako vedoucí operačního týmu, který poprvé úspěšně oddělil siamská dvojčata spojená temenem hlavy. Když se ho ptali, jaký je jeho klíč k úspěchu, odpověděl:

"Ve vlastním životě se snažím uvádět do praxe soubor zásad nazvaný 'Think Big' - odvaha dělat velké věci:
T - talent
T - time - čas
H - hope - naděje
H - honesty - čestnost
I - insight - vnímavost
N - nice - laskavost
K - knowledge - znalosti
B - books - knihy
I - in-depth learning - studium do hloubky
G - God - Bůh
Pokud si uvedené zásady zapamatujete a naučíte se z nich těžit, nic na světě vám nezabrání dosáhnout toho, pro co se rozhodnete."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Leterron, 27.08.2010

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Benjamin Solomon Carson - Zlaté ruce: příběh Bena CarsonaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­