ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Rochefort Benjamin (*1919)

   
­­­­

Bláznivá dobrodružství Fanfána Tulipána (2)


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Nakladatelství: Melantrich
Rok vydaní: 1986
Druh vazby: vázaná

SPECIFIKACE A ZAŘAZENÍ DÍLA:

Literární druh: historicky román
Literární žánr: drama, komedie
Téma: život a dobrodružství Fanfána Tulipána
Idea: nalezení své lásky
Místo děje: Francie, Anglie, Amerika
Čas děje: 17. století

OBSAH:

Milostné dobrodružství mezi 15letou Jeannou Bécuvovou a vévodou d'Orléans skončí narozením nemanželského dítěte, ale také jednoho z nejoblíbenějších hrdinů Francie 17. století. Jeanna, která byla vychovávána v klášteře a odkud ji vevoda odvezel, byla jeho milenkou až do doby, kdy ji přistihl při nevěře. Fanfán Tulipán vyrůstal jako odložené dítě neznámých rodičů, se kterými ho pojilo jen vytetované zednářské znaménko, které měly všechny vévodovy děti v pařížském předměstí Saint-Denis. Jeho přáteli byli Gujon a Svatý Otec, měl však i nepřítele, jako byl Pastenaque. Starala se o něj vdova, přítelkyně bratra Ange. Ange je otec Jeanny, tudíž Fanfánův dědeček. Fanfán zažívá různá dobrodružství i své první milostné zkušenosti - v pozdější době tak četné. Při jednom svém dobrodružství zachraní hraběnku du Barry, stejně jako ona netuší že je to jeho vlastní matka a on že je její prvorozený syn. Po čase se bratr Ange rozhodne najít Jeanne v Paříži a ukázat jí syna. Umírá ale dřív, než svůj úkol stačí dokončit. Později, už jako dospívající mladík, odchází Fanfán hledat štěstí do světa. V Paříži potká svou lásku z dětství - Fanchetu. Ta jej opije a nechá naverbovat. Fanfán se dostane nedobrovolně do armády, kde se z něj stane uznávaný voják a za svou statečnost si vyslouží přezdívku La Tulipan. Při bojích proti vzbouřencům na Korsice umírá jeho přítel Gujon. Fanfán dezertuje a zraněný se dostává na pláž, kde ho najde domorodá, mladičká korsičanka Letizia. Po osudovém setkání následuje i osudová láska. Jejich loď je ale při zpáteční cestě do Francie přepadena anglickou fregatou a Letizia je unesena. Fanfán se nevědomky stáva francouzským špionem a vydáva se ji hledat do Anglie, kde opět narazí na svého protivníka z mládí, Pastenaqua. V souboji ho zabije. Dostává se do nebezpečí, a tak se vrací do Francie, kde se dozvída, že se jeho Letizie provdala za anglického důstojníka, muže, který jí zachránil život, a odjela s ním do Ameriky. Jako černý pasažér se vydává na lodi do Ameriky, aby svou osudovou lásku znovu nalezl.

Tento příběh má velmi populární děj, proto se těší četnému filmovému zpracování jako je třeba legendární Fanfán Tulipán z roku 1952 s Gerardem Philipem v hlavní roli. Film je tak naplněn svěží energií, že ani po půl století nepůsobí zastarale.

Druhé filmové zpracování se snaží o modernizaci, je akčnější a vypracovanější, ale nečiší protiválečnou ironií a humorem jako první zpracovaní. Nejsou tu žádné slovní přestřelky mezi Adélkou, dcerou důstojníka, a Penelope Cruz coby Adélka ve druhém zpracování působí spíše jako cizokrajná dekorace. A Perezovi coby hlavnímu představiteli Fanfána Tulipána citelně schází charisma a osobnost Gerarda Philipa.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Eviickaaa, 23.01.2007

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Bláznivá dobrodružství Fanfána Tulipána, Bláznivá dobrodružství Fanfána Tulipána (2)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Benjamin Rochefort - Bláznivá dobrodružství Fanfána Tulipána (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­