ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Niffeneggerová Audrey (*13.06.1963)

­­­­

Žena cestovatele časem

V souladu s unikátními pravidly vytvořenými autorkou cestuje Henry náhodně do své vlastní minulosti. Své ženě Clare jednou vysvětluje: "Ten člověk, kterého znáš, ještě neexistuje. Ale pokud se mne budeš držet, jednou se objeví. Nic víc ti nemohu nabídnout." Pokud nedobrovolně cestuje v čase, stává se z něho psanec, zloděj a rváč. Ústřední postavou děje však není Henry, ale jeho žena, výtvarnice Clare, z dobře situované rodiny. Právě díky jejímu vlivu se floutek Henry postupně mění a usazuje se. Podstatou knihy je tak celoživotní láska mezi Henrym a Clare, kteří se snaží co nejlépe využít ty vzácné chvíle, kdy je jim dovoleno být spolu, ty chvíle, kdy Henry necestuje. Jemný, ale i silný příběh, jehož význam a důležitost se s každou přečtenou stránkou stává zřetelnější, a provokuje čtenáře, aby se zamyslel, jak on využil ty podstatné okamžiky svého života.

ÚVOD:

Román Žena cestovatele časem byl autorčiným románovým debutem. Vyšel v roce 2003 a okamžitě se stal bestsellerem. V roce 2009 se kniha dočkala i filmového zpracování (do českých kin jde pod názvem Zakletý v čase; režie Robert Schwentke). Do češtiny byla kniha přeložena v roce 2004 (Praha, Baronet).

STRUČNĚ O AUTORCE:

Audrey Niffeneggerová je americká spisovatelka a umělkyně. Narodila se v Michiganu v roce 1963. Píše, vytváří grafické knihy a ještě učí na Kolumbijské univerzitě v Chicagu. Pochází z katolického zázemí, sebe však popisuje jako někoho, kdo je na půli cesty mezi agnostikem a ateistou. Už odmalička ráda psala a texty si vždycky sama ilustrovala. K napsání jejího prvního románu ji inspirovali její prarodiče: Dědeček zemřel velmi mladý a babička ho přežila o třicet let. Už se nikdy nevdala. Niffenegger tedy chtěla napsat knihu o čekání a lásce, což se jí (podle čtenářské odezvy) povedlo.

FORMA A UMĚLECKÉ PROSTŘEDKY:

Ich-forma; každá událost je označena přesným datem a věkem hlavních aktérů (pokud se tam oba vyskytují) - Clare a Henryho; střídání časových rovin; časové paradoxy; střídání svou vypravěčů; polemiky o svobodě volby; zachycení pocitů v uměleckých výtvorech (Clare).

HLAVNÍ POSTAVY:

Henry - nešťastný ze své nemoci; v mladí nezkrotný a amorální - díky Clare se změní; oddaný; odvážný; vytrvalý; obětavý; vzdělaný; houževnatý; jeho život určuje cestování časem, které nemůže ovlivnit
Clare - vášnivá; věrná; umělecky založená; trochu samotářská; trpělivá; velmi Henryho miluje a vždycky se o něj bojí, když zmizí; její život je založený na čekání
Gomez - Henryho přítel; rozporuplný - má rád Henryho a zároveň čeká, jestli se mu něco nestane, aby mohl být s Clare; žije se svou ženou, ale myslí na jinou; trpělivý; v rámci možností spolehlivý

OBSAH:

Prolog

Henry DeTamble má zvláštní nemoc, nekontrolovatelně se přesunuje časem (při přesunu si nemůže s sebou nic vzít, vždycky se objeví nahý, popřípadě bez plomb), jeho žena Clare na něj čeká doma, aniž by měla jistotu, že se k ní vrátí.

1) Muž vně času

První schůzka, část první
Henry se s Clare Abshirovou poprvé setká v reálném čase, když je mu 28 a jí 20; potkají se v knihovně, kde on pracuje.
Jdou spolu na večeři a ona mu vysvětlí, že se s ním zná už od šesti let; ukáže mu datovaný seznam všech jejich schůzek.
Po večeři jdou k Henrymu domů a Clare ho svede s tím, že na něj čekala už dost dlouho.
Clare je ale z Henryho trochu zklamaná; jako malou ji navštěvoval už starší a byl vždycky hodný; Henry, jaký je teď, je spíš podivný světák.

První chvíle pro všechno
Henry se poprvé přemístil v čase, když mu bylo pět - ocitl se v muzeu a potkal se tam se svým 24letým já; starší Henry pak sám sobě vysvětlit, že se nemusí bát, spíš si musí zvyknout.

První schůzka, část druhá
Henry se poprvé setká s Clare jako s šestiletou holčičkou; lekne se ho, hodí po něm botu a rozsekne mu ret.
Ukáže se a celou věc jí vysvětlí, ona mu půjčí osušku.
Domluví se, že propříště mu někde poblíž schová šaty.
Podají si ruce a Henry zmizí.
Clare vybere doma nějaké otcovy šaty a jde je schovat na Meadow (louka, kde se setkala s Henrym); na chvíli se tam s ním potká a on jí řekne, kdy má zase přijít.

Lekce z přežití
27letý Henry učí sám sebe (v 9 letech) krást a otvírat zámky - nezbytné pro přežití, když se člověk přesouvá v čase a objevuje se nahý a bez ničeho.
Sám sobě také poprvé prozradí, že jsou jeden a ten samý - jenom mladší a starší.
Clare je v jedenácti na oslavě narozenin spolužačky; ptají se "destičky" na své lásky - když se ptá Clare, kyvadélko ukáže H-E-N-R-Y a dodá, že je to M-A-N-Ž-E-L...
Henrymu je 36 a hraje s 12letou Clare šachy; Clare vyzvídá, koho Henry v reálném čase miluje; on jí to nechce prozradit.

Po konci
Clare je 13, zaslechne, jako by ji Henry volal; v lese najde otce, bratra i Henryho, kterému je 43, ale oni ji pošlou pryč.
Clare je 16, Henrymu 32, ona mu oznamuje, že udělala řidičák a jedou na večírek (Henry čeká na Clare v autě); Clare pak jede zpátky domů a část cesty jede bez světel; Henry se na ni zlobí, ale ona oponuje, že se přece dožila dospělosti; Clare je naštvaná a snaží se Henryho svést, on to odmítne.
Henrymu je 36. Clare stále 16, poprosí ho, jestli by kvůli ní někoho zbil - vyšla si s chlapcem, ale když nechtěla schůzku dotáhnout do konce, zmlátil ji a popálil cigaretou; Henry ho s Clare přepadne, připoutá ho nahého páskou ke stromu, zbije ho a pak dají zprávu všem holkám, aby ho přišly odvázat.
Henrymu je 36 a Clare 17, ona ho nakreslí; jednou ten obraz budou mít doma.

Štědrý večer, část první (Vždycky bourám ve stejném autě)
Henrymu je 40 a Clare 17, vypráví jí, jak - když mu bylo šest - boural s rodiči v autě; jeho matka byla na místě mrtvá, on přežil díky své schopnosti cestovat časem.
Taky jí prozradí, že se do té chvíle často "vrátil", viděl celou událost znovu a často na Vánoce přemýšlel o tom, že by měl umřít s ní.

Štědrý večer, část druhá
Henry se na Vánoce ve svých 25 opije tak, že ho musí odvézt do nemocnice s otravou alkoholem.
17letá Clare se v dubnu potká se 40letým Henrym a představí ho své babičce.

Zákon džungle
Clare (v reálném čase) představí Henryho své kamarádce Charisse a jejímu příteli Gomezovi.
Gomezovi se Henry nezamlouvá, ale pak se setká s jeho starší verzí na jedné z jeho poutí časem: jsou spolu na večeři a potom ho Gomez vidí mizet.
Gomez celou záležitost přetlumočí Clare a prosí ji, aby si Henryho nebrala; Clare jeho rady odmítá s tím, že Henry je její život.
Clare jde s Henrym na koncert (jenže on je tam dvakrát, jednou jako 28letý a jednou jako 33letý); jeho starší já ji prosí, aby s tím "mladým pitomcem" měla trpělivost.

Štědrý den, část třetí
Clare jede s Henrym na návštěvu ke své rodině; nejlépe ho ale přijme kuchařka Nell a Clařina sestra Alicia.
Henry se opravdu snaží soustředit a zmizí jenom jednou a nevšimne si toho nikdo jiný než Clare.

Domov máš všude, kde složíš hlavu
Henry jede za tátou, aby ho požádal o prsten po mámě, se kterým chce Clare požádat o ruku.
Přivítá ho paní Kimová a prozradí mu, že jeho otec pije a vůbec je na tom zle.
Henry se s otcem napřed pohádá, ale když mu prozradí, že mámu vídá při svých cestách časem, otec mu její prsten věnuje.

Narozeniny
Henry požádá Clare o ruku na její 21. narozeniny a ona souhlasí.
Jedou spolu za otcem, návštěva proběhne v podstatě v klidu a míru; Clare se otci a paní Kimové líbí.

Chemie pro lepší život
Henry hledá něco, co by mu pomohlo zůstat celou svatbu v přítomnosti; zadá jisté složení léku svému příteli Benovi, ale když si ho zkusmo vezme, musí s otravou do nemocnice.

Přelom
Henry má čas, Clare nakupuje s matkou na svatbu, a tak se zajde nechat ostříhat tak, jak to viděl u svého staršího já.

Přijít včas do kostela
Henry i Clare se připravují na svatbu, Henry ale před obřadem zmizí.
Místo něj si Clare vezme jeho 38leté já, "pravý Henry" se tedy objeví až na hostině.
Henry a Clare se pak nechali oddat ještě jednou na radnici, pouze se svědky (Gomez a Charisse).

2) Kapka krve v moři mléka

Život manželský

Henry tuší, že Clare není v malém bytě spokojená, protože tam nemá dost velký ateliér (vyrábí sochy z papíru).
Proto jednou využije svou schopnost přesouvat se v čase, podívá se do budoucnosti na loterii a v reálném čase vsadí na výherní čísla - vyhrají osm milionů dolarů.
Clare Henrymu napřed vyčítá podvod, pak jí ale dojde, že to udělal jen kvůli ní a je mu vděčná.
Přestěhují se do krásného velkého domu, který má na zahradě dost místa pro Clařinu uměleckou činnost.

Science fiction v knihovně
Henry mizí z práce a jeho šéf si ho kvůli tomu podá, přesto mu však místo ponechá.
Clare je 24 a zajde si na návštěvu za Kimy, tam se potká s osmiletým Henrym, to jí vnukne nápad, že by chtěla mít s Henrym dítě.
Henry vystopuje doktora Kendricka, o kterém ví, že se ho v budoucnosti snaží léčit.
Vysvětlí mu svůj problém, ale doktor mu nevěří.
Henry mu dává obálku, ve které jsou údaje opsané z rodného listu doktorova dítěte, které se má narodit až příští měsíc.
Když doktor po čase zjistí, že údaje přesně odpovídají (jméno, váha i Downův syndrom), zavolá Henryho zpátky.
Clare jede s Henrym a čeká na něj v autě, Kendrick už Henrymu věří, ale odmítá mu pomoct.
Henry je z toho tak nešťastný, že na cestě ke Clare zmizí; Kendrick to vidí z okna a zmateně se vydá ke Clare, která mu ještě zopakuje, co se s Henrym děje.
Henry se po chvíli opět objeví a s Clare odjedou; Kendrick ještě ten večer zavolá a začne zkoumat, jak by Henrymu mohl pomoct.

Moc malá botička
Clare touží po dítěti a Henry se o ni hrozně bojí.

Jedna
Clare je 25 a Henry je zrovna někde pryč, poprvé potratí.
Henry chodí na pozorování k doktoru Kendrickovi.

Dvě
Clare je 26, Henry se probudí a zjistí, že celá postel je od krve, Clare sedí uprostřed toho všeho a v ruce drží další potracený zárodek.
Kendrick objeví gen, který způsobuje Henryho nemoc.

Mezihra
Clare je 27, když její máma zemře na rakovinu, Clare se s tím nemůže vyrovnat až do doby, kdy prohledá její věci a najde báseň, kterou její matka napsala o ní.

Silvestr, na prahu roku jedna
Clare s Henrym slaví Silvestr a oba doufají, že jim nový rok přinese něco lepšího.

Tři (Henrymu je 35, Clare 27)
Charisse a Gomezovi se narodilo třetí dítě, Gomez mluví s Henrym a doporučí mu dobrou lékařku, která se specializuje na poruchy plodu.

Čtyři (Henrymu je 36, Clare 28)
Henry navrhuje Clare, že dítě adoptují; Clare se vzepře, že by to byla další přetvářka a že chce taky někdy něco mít doopravdy.
Henry je z toho unavený a odejde; cestuje časem a ocitne se u Kimy.
Clare čeká na břehu jezera, který policie prohledává - někdo viděl Henryho skočit z mola, ale následující dvě hodiny po něm nebylo ani stopy; v tu chvíli se Henry vrátí do jezera, policii tvrdí, že celou tu dobu plaval.
Pak jedou s Clare domů a omluví se jeden druhému.
Kendrickovi se podařilo vypěstovat "Henryho" gen v myších - takže se umí přemisťovat v čase; byl s tím ale problém, protože myši se přemisťovali ještě jako nenarozené a těla matek na to většinou reagovala potratem.

Pět (Henrymu je 39, Clare 28)
Henry při své cestě časem náhodou potká Clare, jak okukuje výlohu s dětským oblečením.
Utěší ji, že dítě mít budou.

Šest (Clare je 29, Henrymu 36)
Henry odmítá další pokusy o dítě, moc se o Clare bojí.
Chce podstoupit vasektomii, ale než na něj přijde řada, přemístí se v čase za 15letou Clare; políbí ji a pak se vrátí.
Clare uhodne, že šel na vasektomii, ale neudělá scénu; řekne jen, ať udělá, co si myslí, že musí.
Po dlouhé době se milují jen tak z radosti; Henry podstoupí vasektomii a Clare zjistí, že je pošesté těhotná.

Dětské sny
Clare se zdává o prázdných kolébkách a mrtvých dětech, jejich miminko se narodí příliš brzy a zemře.

Sedm (Henrymu je 33 a 37, Clare je 29)
Mladší Henry se přemístí v noci do své budoucí ložnice a miluje se s Clare, ona otěhotní.
Vyberou své budoucí dceři jméno Alba, které má symbolizovat nový začátek.

Alba, úvod (Henrymu je 38, Clare 40)
Henry se ocitne ve škole, kde už studuje jeho asi desetiletá dcera Alba.
Ta má hroznou radost, že ho vidí, protože v její přítomnosti je už mrtvý; rovněž zavolá Clare, že se Henry objevil - ať přijede.
Poví Henrymu, že umřel, když jí bylo pět, a že ji děda učí hrát na housle.
Alba podědila Henryho nemoc, ale nepřijde jí to tak tragické - spíše zajímavé.
Clare se tam snaží dostat, jak nejrychleji může, ale vidí Henryho jenom mizet.
Henry mluví s Clare a přizná, že Alba po něm zdědila cestování časem, Clare je z toho napřed smutná, ale Henry ji utěšuje, že to Albě připadá zajímavé a oba se nekontrolovatelně smějí.

Narození (Henrymu je 38, Clare 30)
Clare už má rodit, Gomez veze ji a Henryho do porodnice.
V okamžiku porodu Henry na chvíli zmizí, ale během pár minut se zase objeví v sále (sice nahý, ale je tam).
Henryho otec se přijde na Albu podívat a Henry jej přesvědčuje, že z ní bude houslistka, kterou on bude moct učit.

Tajemství (Clare je 32, Henrymu 40)
Clare vysvětluje, že je někdy ráda sama, a tak jí Henryho zmizení i částečně vyhovují, ale že je vždycky ráda, když se vrátí.

Zkušenost s technickými problémy (Henrymu je 40, Clare je 32)
Henry zmizí z Clařiny výstavy a Albu jen tak tak stihne předtím dostat za tátou.

Přirozená smrt (Clare je 33, Henrymu je 41)
Henry se z jedné ze svých toulek vrátí hrozně zmlácený a jenom pláče Clare v náručí z radosti, že se k ní dostal zpátky.
Clare se před Vánoci potká s Kendrickem; ten ji prosí, aby mu dovolila analyzovat Albino DNA, ona však odmítá.

Narozeniny (Henrymu je 41, Clare je 18)
Henry se přemístí zrovna do dne Clařiných 18 narozenin.
Něco spolu pojí a pak mu Clare řekne, jak se dohodli (v některé ze schůzek, kterou Henry ještě nezažil), že se budou milovat.
Clare se trochu bojí, ale nakonec je to pro oba úžasný zážitek.
Nakonec Henry Clare nabádá, aby s ním měla slitování, až se setkají v reálném čase.

Tajemství (Clare je 33, Henrymu je 41)
Henry se vrátí ze své poutě časem a probírají ten zážitek s Clare o 15 let starší.
Clare se mu přiznává, že se v 18 vyspala s Gomezem, když byla Charisse pryč, Henry jí odpouští.

(Clare je 18)
Clare se probouzí vedle Gomeze a vyčítá si to kvůli Henrymu.
Gomez jí chce říct, že ji miluje, ale Clare o tom nechce nic vědět.

(Henrymu je 41, Clare je 33)
Henry jde s Charisse na Wagnerovu operu.
Potom spolu jdou na zmrzlinu; z Charisse vypadne, že Gomez je do Clare pořád zamilovaný a v podstatě čeká, jestli se Henrymu při jeho cestování časem něco zlého nestane, aby s ní mohl být.
Charisse prosí Henryho, aby jí potvrdil, že ji Gomez neopustí a on to udělá.
Clare a Henry mají doma zvláštní povyražení - Alba se u nich vyskytuje jako tříletá (reálný čas) i sedmiletá; starší Alba se k Henrymu s pláčem vrhne, ale on ji nabádá, aby Clare neprozradila, že už v jejím čase nežije.

Příběh z garáží na Monroe Street (Clare je 34, Henrymu je 42)
Henrymu v noci zavolá jeho starší já, že někde mrzne v patnácti pod nulou a ať pro něj přijede; než tam ale s Clare dorazí, je zase pryč.

Narozeniny (Clare je 35, Henrymu je 43)
Clare koupí Henrymu k narozeninám desku s nahrávkami zpěvu jeho mámy.
Henry má narozeniny a jde s rodinou do ZOO, poté stráví krásný večer s Clare.

Nepříjemná cesta (Henrymu je 43 a 43)
Henry se ocitne v naprosto uzavřené šachtě v knihovně, kde pracuje.
Je tam asi půl hodiny, prohodí několik slov se svým druhým já a vidí ho jeho nadřízený.
Šéf si ho potom podá, proč mu to neřekl už dávno, ale Henry jen podotkne, že by mu nevěřil.

(Henrymu je 43)
Henry sedí u Kendricka, jenž mu řekne, že na něj léčba nezabírá, protože nemá dost silnou imunitu a je starý.
Henry s sebou vezme ke Kendrickovi Albu, aby mu dala krev na rozbor, Clare je hrozně naštvaná, ale Henry ji prosí, že jemu moc času nezbývá, a tak chce dát alespoň Albě nějakou šanci; Clare je nešťastná, ale souhlasí.

(Henrymu je 43 a Clare 13)
Henry sleduje svou smrt na palouku a Clare přibíhá, když slyší, že na ni jeho umírající já zavolalo.

Příběh z garáží na Monroe Street (Henrymu je 43)
Henry mrzne nahý někde v garáži, volá sám sobě, ale pomoc nepřijde včas a on zase zmizí.

Střípky (Clare je 35, Henrymu je 43)
Henry se vrátí celý omrzlý a Clare zavolá sanitku.
Z podchlazení se Henry na ambulanci vzpamatuje, ale nohy mu těžce omrzly a musí mu je amputovat - od kotníků dolů...
Henry upadne do letargie, nejí a nic nedělá.
Přijede za ním Kimy a povzbudí ho, aby žil alespoň tak, jak může.
Clare pro Henryho vyrobí křídla z papíru - černá, potrhaná křídla anděla smrti; Henry v tom ještě na nějaký čas najde sílu.

Snění o nohou
Henrymu se zdávají nejrůznější sny, ve kterých znovu přichází o nohy.
Taky začíná učit Clare vařit, Alba má radost a Clare strach, že ji Henry brzy opustí.

Co se vleče, neuteče
Henry cestuje časem a je svědkem sebevraždy své bývalé přítelkyně.
Když se vrátí, mluví s Clare a ona zjistí, že viděl svoje parte; tolik se ale bojí, že se nedokáže zeptat na datum.

Hodiny, když ne dny

Henry přemýšlí o tom, jak miluje Clare i Albu a jak moc je nechce opustit.

Silvestr (Clare je 35, Henrymu 43)
Henry sezve na Silvestr všechny, na které si vzpomene.
Miluje se s Clare a pak se na vozíčku pohybuje mezi hosty a sleduje cvrkot.
Henry je na balkóně; je těsně před půlnocí; Clare přijde za ním a on jí oznámí, že mají pár posledních okamžiků a že ty lidi pozval, aby nebyla sama.
Clare ho políbí a Henry zmizí.

3) Pojednání o touze

Henryho postřelí a on se s roztrhaným břichem vrátí ke Clare na Silvestra, kde jí umře v náručí.

Rozluka
Clare hrozně těžce nese Henryho smrt, pak ale najde dopis, který jí napsal.
V něm jí Henry sděluje, že kdyby mohl jen trochu něco změnit, udělal by to, aby s Clare mohl zůstat, protože ji tolik miluje; nakonec jí napíše, že ho asi ještě potká, protože při jedné ze svých cest časem ji viděl jako starou ženu.

Dasein (Clare je 37)
Clare navštíví Gomeze a ten ji přemlouvá, aby přestala čekat na Henryho, ona odmítá, ale s Gomezem se vyspí a představuje si přitom Henryho, který jí hrozně chybí; nakonec vysloví i to jméno, a to Gomeze zarazí.
Vzápětí dorazí Charisse s dětmi a Albou, zatímco se Clare vzpamatovává v koupelně.

Znovuzrození (Clare je 37)
Clare vytvoří obraz sebe samotné, který připomíná souhvězdí; je jí, jako by obraz zůstal a ona zmizela.

Neustále znovu (Henrymu je 43, Clare je 82)
Clare už je velmi stará a Henry se u ní objeví; jediné, co udělá, je, že ji obejme.

VLASTNÍ NÁZOR:

Knihu jsem přečetla jedním dechem (a to navzdory její tloušťce - 517 stran) asi za den. Asi nejvíce na mě zapůsobila Henryho poslední - osudová - cesta časem, o které věděl dopředu a nemohl se jí vyhnout, ani ji oddálit.
Samozřejmě, že kdybychom se začali hrabat v oněch časových paradoxech (jako například, že Henry sám sebe něco učí - od koho to umí, aby se to mohl naučit? Od sebe...), mohli bychom dojít k názoru, že psát o cestování časem je značně ošemetná záležitost, která se ne vždy povede.
Přesto román určitě doporučím (asi hlavně dívkám a ženám, popřípadě méně cynickým mužům). Přečtěte si to a nebudete litovat.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 21.11.2009

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka-Žena cestovatele časem
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Audrey Niffeneggerová - Žena cestovatele časemMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­