ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Cronin Archibald Joseph (*19.07.1896 - †06.01.1981)

­­­­

Hrad mistra kloboučníka

Literární prvotina známého anglického spisovatele je dramatickým vylíčením osudů skotské rodiny z konce 19. století, jejího vzestupu a pádu.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Odeon v Praze roku 1974 (1. vydání tamtéž). Z anglického originálu The hatter's castle přeložila Gréta Mašková. Počet stran: 500.

OBSAH:

Příběh nás přenese do skotského městečka Levenford na konci 19. století. Na jeho konci stojí zvláštní dům. Vypadá jako malá zmenšenina nějakého kamenného hradu. V něm žije rodina Brodieových, která má celkem šest členů: Markétu a Jakuba Brodieovy, jejich tři děti - Marii, Nessie a Matěje, a babičku, tedy matku Jakuba Brodieho. Na první pohled by se mohlo zdát, že je všechno ideální. Šťastná a dobře zajištěná rodina žijící ve velkém domě. Na druhý pohled ale zjistíme, že je to jen zdání. Celá rodina žije pod neustálým tlakem ze strany sarkastického Jakuba Brodieoho.

Jakub Brodie má totiž své tajemství. Myslí si, že je potomkem šlechtického rodu Brodieů. Pravda je ovšem taková, že jeho praprapraděd byl sice šlechtic, jeho prapraprababička však byla obyčejná služka a jeho prapraděd se narodil jako nemanželský. To mu ovšem nebrání v tom, aby se choval povýšeně ke všem, kdo jsou podle něj níže nežli on. A nejvíce to odnáší jeho rodina, kterou se snaží přinutit k absolutní pokoře a k takovému chování, jaké by očekával od šlechtické rodiny - tedy nestýkat se s "nižšími", nežli jsou oni.

S tím má problém Brodieovo prostřední dítě - Marie. Zamilovala se do Ira Denise Foyla, její otec však lásce brání. I tak se však milenci tajně scházejí. Při jedné takové schůzce Marie otěhotní, o čemž nemá dlouhou dobu ani tušení.

Svého jediného syna a zároveň nejstarší dítě Matěje považuje Brodie za slabocha. Proto mu sjedná práci v Indii v Kalkatě. Matěj se sice snaží tvářit jako statečný, ale uvnitř se bojí, co s ním cesta do této nehostinné země udělá. Pár dní po jeho odjezdu se začne Marie cítit divně. Je jí neustále špatně a tloustne. Jakýsi vnitřní hlas jí našeptá, že je možná těhotná. Své podezření chce utvrdit návštěvou u lékaře. Rozhodne se odjet za ním až do dalekého Darrochu, aby nebyla prozrazena. Lékař jí oznámí, že je opravdu těhotná. Marie se zalekne, že jí její chlapec Denis kvůli tomu opustí, nakonec je ale mile překvapena, když jí slíbí, že s ní v únoru uteče.

Koncem ledna se nad krajem rozzuří stoletá bouře. Během ní chytnou Marii porodní bolesti. Nejdříve netuší, o co se jedná, jelikož je v tomto ohledu nezkušená. Bolesti sílí natolik, že musí i odhodit šaty, kterými si celých osm měsíců kvůli utajení těhotenství svazovala břicho. Když vtrhne do pokoje nečekaně její matka, tajemství je prozrazeno. Brodie ji krutě vyžene z domu, přímo do středu hrozné bouře.

Marie se snaží doklopýtat někam do bezpečí, ale díky vichru a dešti zabloudí. Nakonec se doplazí skrz les do jakési stáje, kde v bolestech přivede na svět syna. Po chvíli ji zde najde majitelka statku, ke kterému stáj náleží, a zavolá lékaře. Doktor Renwick Marii i dítě ošetří a odveze je do Levenfordské nemocnice.

Mezitím se Denis vrací z pracovní cesty domů. Když jeho vlak přejíždí přes most, most se náporem větru zřítí. Denis zemře ve chvíli, kdy se jeho dítě poprvé nadechne...

Možná je již jasné, kde se vzal v názvu knihy "hrad" (dům Brodieových je postaven v hradním stylu). Hrad mistra kloboučníka je to proto, že Jakub Brodie podniká jako kloboučník. I když mu toto zaměstnání díky jeho velikášství moc nevyhovuje, dává si záležet na tom, aby byl nejlepším kloboučníkem v okolí. Což moc těžké není vzhledem k tomu, že je jediný v městečku, kdo toto povolání vykonává. To se ovšem změní ve chvíli, kdy se do Levenfordu přistěhuje firma Mungo, která kromě klasických oděvů prodává i klobouky. Ve městě začnou kolovat zvěsti, že Brodie se svým povrchním chováním a vysokými cenami nemůže před takovou konkurencí obstát. On se ale zapřisáhne, že nového obchodního soupeře doslova roznese na kopytech.

Jeho slova začnou blednout, když firma Mungo nasadí do boje slevy a novinky, které Levenford do té doby neviděl. Brodieho výdělky jsou menší a menší a jeho zlost větší a větší. Nakonec spadne do víru alkoholu.

V této době se předčasně vrací z Indie Matěj Brodie. Před rodinou se tváří jako zcestovalý hrdina a tvrdí, že Indie už pro něj byla moc malá. Pravda je ale taková, že ho jeho vedoucí vyhodil kvůli opilství. S tím pokračuje i doma a ruinuje ztenčující se rodinný rozpočet. Dokonce prodá drahocenné hodinky své matky, které měla jako památku na svou zemřelou příbuznou. Matka to nevydrží a dostane záchvat, po němž Matěj prohlédne a začne se opět chovat o něco lépe. Zavolá k Markétě doktora Renwicka, jenž diagnostikuje nádor v tak pokročilém stádiu, že je jisté, že paní Brodieová do půlroku zemře.

Namísto toho, aby se Jakub Brodie snažil své ženě odchod ze světa nějak zpříjemnit, najde si milenku Nancy a své manželce neustále nadává kvůli její slabosti a neschopnosti. Jednou přijde domů podnapilý, vtrhne k Markétě do pokoje a tvrdě jí vmete do obličeje, že zkrachoval. Krach jí dává částečně za vinu, což Markéta nevydrží a po dalším záchvatu umírá. V malé chvilce její smrti se Jakub zachová jako milující manžel a zdá se, že je mu i líto smrti jeho ženy, tento záblesk lidskosti však ihned pomine.

Brodie si musí najít novou práci, aby uživil svoji rodinu, která se rozrostla o jeho milenku Nancy. Ta se do domu přistěhovala hned v den pohřbu Markéty Brodieové a ujala se role ženy v domácnosti. Její povaha je ale značně přelétavá a rozhodně nechce být domácí puťkou. Dle toho to začne v domě vypadat a chátrá jak stavení, tak lidé v něm. Jakub tedy skloní své ego a přijme místo podřadného úředníka u loděnic Latta a spol. Nemůže však snést ponížení ze svého, v jeho očích neuctivého, zaměstnání a opíjí se čím dál více.

Jakubovo pijáctví má za následek, že Nancy se od něho oddaluje a naopak se sbližuje s jeho synem Matějem. Celý románek vrcholí jejich útěkem do Ria v Brazílii. Z Nancyna odchodu se Brodie sesype a celou svoji pozornost zaměří na nejmladší dceru Nessie. Bere ji jako možnost zviditelnění se a neustále ji nutí, aby se učila a získala tak Lattovo stipendium - stala by se první dívkou, která tohoto úspěchu dosáhla. Neustálé kárání a sezení nad knihami má nad Nessie však spíše opačný účinek - pořád ji bolí hlava, hubne a začíná být v depresích. Má pocit, že ji nikdo nedrží nad vodou, rozhodne se proto učinit zoufalý krok. Napíše dopis své sestře, Marii, kterou otec vyhnal z domu, zatímco rodila. Díky jeho krutosti její dítě zemřelo a zemřela málem i ona, nebýt starostlivosti doktora Renwicka.

Marie se na popud své sestry vrátí a dává domácnost, která je ještě z Nanciných dob v zuboženém stavu, opět dohromady. Brodie jí nechává v domě volnou ruku - na jeho Nessie se však nesmí ani podívat.

Nadejde den zkoušek a Nessie jde zkusit své štěstí v boji o Lattovo stipendium. Výsledek má přijít do týdne. Otec jí celých sedm dní neustále vyhrožuje různými tresty v případě, že zkoušku nesloží. Když nadejde den "D", z celé rodiny je doma právě jen nejmladší dcera. Netrpělivě očekává pošťákův příchod a když už konečně rozlepí obálku, zjistí, že stipendium dostal syn otcova největšího nepřítele. Tlak v její hlavě povolí a ona zešílí. Oběsí se na prádelní šňůře.

Jako první najde její mrtvolu senilní matka Brodieho. Přivolá Marii, která nechá poslat pro doktora Renwicka. Na něj je však již pozdě...

Mezitím přichází Brodie. Při pohledu na svou mrtvou milovanou dceru se sesype. Nakonec zůstane sám se svou bláznivou matkou - Marie odchází s doktorem Renwickem, který ji vyznal lásku.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lilithen, 23.06.2011

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Archibald Joseph Cronin - Hrad mistra kloboučníkaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­