ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Brousek Antonín (*25.09.1941 - †01.05.2013)

   
­­­­

Spodní vody

Básnická sbírka Spodní vody zachycuje v metaforách všednodenní realitu obklopující básníka.

Sbírka obsahuje čtyři oddíly, které se různí obsahem i formou. První oddíl - Torza - zahrnuje lyrickoepické vzpomínky, básnický subjekt zde avšak není vždy totožný s autorem. Druhá část - Kalendář - představuje volnou paralelu k tomanovskému básnickému cyklu ročních období, zobrazuje proměny roku v průběhu času. Třetí oddíl shrnuje básně s milostnými motivy a nese výmluvný název Jsi. Bohaté metafory zde opěvují také erotiku a blíží se svou koncepcí biblické Písni písní. Závěrečný celek V hradbách zachycuje symbolickou rovinu pražských památných míst, mnohdy se jedná o pohled mířící proti jejich historické adoraci nebo alespoň o pojetí nové a neotřelé. Na obsahové i formální rovině je zřetelné autorovo mládí projevující se v jasných a vyhraněných kontrastech, v bipolárním vidění světa. Verše se odrážejí od citlivého pozorování světa, který básníka obklopuje a který se snaží pojmenovat a pochopit. Soustředí se přitom na každodenní realitu, na věci obyčejné až banální, vyjevuje je však značně působivým až ornamentálním způsobem. V jeho vnímání reality se zračí údiv i sebevědomá převaha interpreta-znalce.

Brousek se ve své prvotině vyjadřuje volným veršem, ale někdy využívá k propojení veršů asonanci. Básně jsou nápadné hojností epitet a výraznou metaforičností, kterou autor v další své tvorbě opouští. Ve vnitřní struktuře básnických obrazů se projevuje jeho cit pro hierarchizaci a postupné odtajňování skutečnosti. Vrství na sebe jednotlivé detaily a posouvá úhel pohledu zamýšleným směrem. Nikdy nesděluje naráz - nešokuje, ale odkrývá. V úvodu básní stojí zpravidla objekt sdělení, který autor postupně obléká do nových a nových metafor a buď mu propůjčuje stále jasnější tvář, nebo naopak zmnožuje či zamlčuje jeho význam. V souvislosti s touto sbírkou se také objevují pojmy jako "intelektualizace" či "harmonizace" skutečnosti.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Martina O., 02.06.2009

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Antonín Brousek - Spodní vodyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­