ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Prévost Antoine François (*01.04.1697 - †23.11.1763)

­­­­

Manon Lescaut

Příběh se odehrává převážně ve Francii v 18. století a vypráví o historii osudové lásky rytíře Des Grieux a krásné Manon Lescautové….
Rytíř Des Grieux je příslušníkem bohaté venkovské šlechty. Jeho otec ho dal studovat filozofii a právě při svém návratu ze studií potkává rytíř překrásnou Manon, do které se okamžitě zamiluje.
Manon je ale dívka, která není ani dobře vychovaná ani zámožná a je "obyčejného původu". Navíc v celém románě nepadne ani jediná zmínka o jejích rodičích.
Děj je situován (viz. výše) především do Paříže a jejího okolí a probíhá v rozmezí několika let během vlády tzv. regentství. Toto období bylo provázeno značným citovým uvolněním ve všech oblastech života.
Rytířův otec se vztahem svého syna nesouhlasí. Mladý Des Grieux, zaslepen láskou, se ve zlém rozchází z celou svou rodinou. Na světě není nic, co by ho dokázalo oddělit od jeho milenky. Nic nejsou platny ani domluvy přítele ze studií Tiberge, který se zoufale snaží láskou poblázněného rytíře udržet na cestě ctnosti.
Des Grieux je ochoten Manon podstoupit všechno, ale ona se nemíní vzdát přepychu. Tak, zatímco se on uskromňuje, Manon dále a stále hýří penězi a neustále zmenšuje jejich, už i tak dost malé, jmění. Tak vlastně Des Grieuxe nutí, aby si získával peníze nejrůznějšími způsoby, hazardní hru nevyjímaje. Je si jistý Manoninou láskou, ale ví, že kdyby si nemohla dopřát množství šatů a další věci, pro ni tak nezbytné, mohla by se snadno uchýlit do náruče jinému. A že měla na výběr! Manon byla všude středem pozornosti a každý ji s láskou v očích líbal ruce. Rytíř proto často propadá žárivosti, za kterou se vzápětí hluboce omlouvá…
Manon je v lásce nestálá a plná rozmarů. Je to protikladná postava: nevinná i lstivá, něžná i lhostejná.
Po tom, co Manon rytíře poprvé zradila ji neviděl téměř dva roky. Ty strávil pobytem v kněžském semináři. Další rok (1718) je nabit událostmi: pobyt Manon a rytíře v Chaillot, požár domu, krádež pokladničky, hazardní hry, smrt Manonina bratra, poměry Manon s dalšími muži, vězení + útěk, deportace do Ameriky.
V Luisianě Manon umírá. Do Nového Orleansu se pak dostane Tiberge, který se za svým přítelem vydal, jak se dozvěděl, co se stalo. Cesta mu však trvala téměř dva roky.
Tiberge a Des Grieux se pak společně vrací do Francie…, kde rytíř prakticky ihned po svém návratu potká člověka, který mu byl v minulosti nápomocen a vypráví mu svůj příběh...

HODNOCENÍ:

Překvapilo mě, že autor vůbec nepopsal hlavní postavy - Manon a Des Grieuxe, nikde nebyla ani zmínka například o barvě očí, vlasů,… - jediné, co vlastně víme, je, že Des Grieux měl dlouhé vlasy, které Manon tak ráda česala.
Román je vyprávěn v první osobě (privilegovanou postavou vůči všem ostatním je Des Grieux). Des Grieux se také často dovolává boha, což může být způsobeno tím, že autor byl kněz a náš hrdina neměl daleko k tomu, aby se jím stal.
Manon Lescautová je vyprávění retrospektivní, má dvě časové roviny. Již poučený a událostmi zmoudřelý hrdina vypráví příběh svého minulého života. Začátek románu lze pravděpodobně začlenit do roku 1716, kdy bylo vyprávěči 17 let… (román se odehrává v intervalu asi pěti let).
Je pravděpodobné, že autor při práci využil některé ze svých vlastních zážitků, neboť se sám po prožití nešťastné lásky uchýlit do kláštera jako náš hrdina…

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Verurunka, 30.03.2003

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Antoine François Prévost - Manon LescautMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)