ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Horowitz Anthony (*05.04.1955)

­­­­

Horory na dobrou noc

 • podtitul: devatero strašlivých příběhů
 • devět hororových povídek pro starší děti a mládež

Zdánlivě obyčejné věci skrývají hrůzostrašná tajemství.
Všechny povídky se odehrávají v běžném každodenním životě, vyprávějí je mladí lidé, kteří se setkávají s nějakým nečekaným tajemstvím. Jde například o starožitnou vanu, která - jak se ukáže - pochází z domu s temnou minulostí, fotoaparát koupený z druhé ruky, o jehož ničivých schopnostech nemá nikdo nejmenší tušení, či starý počítač po zemřelém sportovním novináři. Všechny povídky jsou zakončeny nápaditou pointou.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství BB art v Praze roku 2009 (1. vydání). Z anglického originálu Horowitz Horror přeložil Zdeněk Hofmann. Počet stran: 147. ISBN: 978-80-7381-607-0.

SEZNAM POVÍDEK:

 1. Vana
 2. Vražedný fotoaparát
 3. Kulový blesk
 4. Noční autobus
 5. Harrietin hrůzný sen
 6. Strach
 7. Kariéra v počítačových hrách
 8. Muž se žlutou tváří
 9. Opičí ucho

OBSAH VYBRANÝCH POVÍDEK:

Kniha Horory na dobrou noc je sbírkou devíti děsivých příběhů z pera uznávaného spisovatele a scénáristy Anthonyho Horowitze. Hlavními hrdiny povídek jsou děti, které se stýkají s hrůzostrašným světem nadpřirozena.

Vana
Hlavní hrdinkou je Isabel a její rodiče Susan a Jeremy, kteří se rozhodnou pořídit si do svého bytu starožitnou viktoriánskou vanu. Rodiče jsou novým kouskem nadšení, Isabel však z nějakého důvodu nahání nevýslovnou hrůzu. Nejprve se v ní nechce ani koupat, nemůže však vzdorovat věčně - když se v ní pokusí vykonat očistu, původně horká voda náhle zchladne a vtáhne dívku do svých spárů. Isabela se na poslední chvíli vysvobodí. Její útěk doprovází ďábelský smích vycházející z útrob vany.
Od hororového zážitku se bojí do vany vstoupit a chodí se koupat ke své nejlepší kamarádce. Její matka však s takovým počínáním nesouhlasí - proč by se koupala u cizích, když má doma k dispozici nádhernou starobylou vanu? Susan vtáhne svou dceru do vany a donutí ji, aby se vykoupala. Po chvíli od Isabely odejde a v tu chvíli se dívka podívá do zrcadla - se zděšením zjišťuje, že nesedí ve vodě, ale v krvi. Za ní se na ni šklebí nějaký muž.
Isabela se rozhodne vypátrat původ vany. Zajde do starožitnictví, kde ji rodiče koupili, a od prodavače se dozví, že vana má vskutku děsivou minulost. Patřívala vrahovi, jenž v ní rozřezával své oběti. Musí ji zničit. Vpochoduje do koupelny a mlátí do vany francouzským klíčem, dokud ji nenalezne a nezastaví její otec. Isabela je odvezena do psychiatrické léčebny a rodiče vanu mezitím opraví.
Zatímco se Isabela léčila, sedával Jeremy každý večer v horké vodě. Přemýšlel o své manželce, která ho již delší dobu štvala a říkal si, že ve starožitnictví viděl nádhernou viktoriánskou sekeru...

Vražedný fotoaparát
Matthew King se procházel po bleším trhu a přemýšlel, za co by utratil své peníze. Chtěl už jít domů, když ho zaujal luxusní vůz, který vůbec nezapadal do tamní atmosféry. Rozhodl se prozkoumat, co jeho majitel nabízí, a zrak mu padl na starý fotoaparát, jenž byl v překvapivě dobrém stavu. Optal se muže, proč prodává takové krásné a určitě cenné věci. Muž mu odpověděl, že ve svém domě ubytovával tři studenty, ale jednoho dne všichni tři zmizeli a zbyly po nich jen věci, které nyní prodává.
Hoch se rozhodl, že by starý fotoaparát mohl darovat otci. Nejdříve ho chtěl ale vyzkoušet, a tak zaostřil na zrcadlo, jež se vzápětí poté rozbilo. Vyfotil tedy nejoblíbenější strom svých rodičů, třešeň, která do druhého dne uschla. Matthew pochopil, že cokoli fotoaparátem vyfotí, zemře nebo se rozbije. Rozhodl se nechat si vyvolat fotky, které v přístroji zbyly po předchozích majitelích. Ke svému zděšení byl fotografiemi zdokumentován jakýsi temný rituál vyvolávání zlého ducha. Ten se poté usídlil ve fotoaparátu a ničí vše, co se kdo pokusí vyfotit.
Matthew po svém objevu utíkal varovat svou rodinu, aby fotoaparát nepoužívali. Bylo ale pozdě, jeho rodina se rozjela na výlet za Londýn. Když je konečně dostihl, zjistil, že jediná fotka, jež byla vyfocena, byl panoramatický záběr na Londýn...

Harrietin hrůzný sen
Harrieta měla v noci hroznou noční můru. Vrátila se právě ze školy do svého honosného domu, když jí rodiče oznámili, že jsou na mizině. Musela zapomenout na obrovský dům, výběrovou školu, francouzskou chůvu a na luxusní prázdniny. Dostala hysterický záchvat, při němž svému otci vyhrožovala, že jej udá na policii za jeho ne zrovna ukázkové podnikání. Její rodiče se rozhodli, že příliš zpanštěla na to, aby ji vzali s sebou do nového bytu, kam se stěhují. Měla jít bydlet ke strýci Algernonovi, který vedl restauraci jménem Sawney Bean, i když do té doby vůbec netušila, že nějakého takového příbuzného má.
Strýc si pro ni přijel ještě ten den. Harrietě se moc nelíbil a zdálo se jí divné, že za ni zaplatil otci spoustu peněz. Když se loučila s rodiči, její matka plakala, ale její otec vypadal, jako by se jí rád zbavoval. Zatímco seděla v jedoucím autě, povídala si s Algernonem o jeho restauraci. Šlo o velmi exkluzivní podnik - jedna večeře pro dva lidi vyšla na pět set liber bez vína. Byl to podnik bez jakékoli reklamy a přesto byl neustále plný.
Když auto zastavilo před restaurací, přišel si pro Harrietu šéfkuchař. První, na co se zeptal, byl fakt, kolik dívka váží. Pak ji odvedl do kuchyně, kde si s Algernonem začali povídat o tom, s jakou omáčkou by byla nejlepší. Harrieta si najednou vzpomněla, kde slyšela jméno Sawney Bean - byl to kanibal žijící v šestnáctém století.
Vtom se Harrieta probudila. Připadala si hloupě, že ji tak vylekal obyčejný sen. Chtěla si otřít pot z čela, ale ruce měla svázané za zády. Vedle sebe uslyšela vařit vodu a nad ní se skláněl kuchař s nožem...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lilithen, 31.01.2012

   
­­­­

Související odkazy

­­­­

Diskuse k výpisku
Anthony Horowitz - Horory na dobrou nocMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­