ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Brontëová Anne (*17.01.1820 - †28.05.1849)

­­­­

Dvojí život Heleny Grahamové

Kniha je psána formou dlouhého dopisu mladého muže, Gilberta Markhama, svému příteli Halfordovi.
Gilbert se seznámí s mladou ženou Helenou Grahamovou, která přijíždí do polorozpadlého sídla Widefell Hallu. Má malého syna Arthura a všichni si myslí, že je vdova. Brzy o ní v sousedství vznikají klepy, ale přes to všechno se Gilbert do Heleny zamiluje.
Ona je ale velmi zvláštní osobnost, tichá, rezervovaná, s nikým se moc nechce přátelit a důvěrně stýkat, jako by chovala v duši nějaké tajemství, a proto si drží odstup. Maluje nádherné obrazy. Po tom, co jí Gilbert v sídle vyznal lásku a odešel, se chtěl ještě vrátit, ale zaslechl v zahradě Helenu v důvěrném rozhovoru s mužem jménem Lawrence.
Byl moc rozzuřen žárlivostí, protože si myslel, že Lawrence je její milenec a když se s ním příště potkal, shodil jej z koně. Za několik dnů přišel Gilbert opět k Heleně do sídla a tam se krutě pohádali a ona mu ve vzteku dala svůj deník k přečtení.
Další třetina knihy vyličuje útrapy Helenina života - jak se provdala z lásky za Arthura Huntingtona, který byl alkoholik a veřejně podváděl Helenu s jejich přítelkyní, také se tam dozvěděl, že Lawrence je Helenin bratr, který jí nabídl pomocnou ruku, aby mohla Helena opustit Arthura i s malým Arthurem a přijet do Widefell Hallu a tam se před manželem skrývat.
Po přečtení deníku Gilbert prohlédl, jak byl hloupý a jde se jí omluvit, ona však se k němu pořád staví chladně, ačkoliv jej taky miluje, chce znovu odjet a řekla mu, aby ji nepsal, až za půl roku, a to jen jejímu bratrovi. Odjela tedy ke své tetě a strýčkovi. Strýček zanedlouho umírá a ona se dozvídá o svém manželovi Arthurovi, že je blízko smrti, upíjel se a proto se znovu vrátila k němu, aby jej ošetřovala. Byla s ním až do jeho smrti a potom už nic nebránilo tomu, aby se s Gilbertem vzali.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Zuzka D., 06.03.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Anne Brontëová - Dvojí život Heleny GrahamovéMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­