ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Carterová Angela (*07.05.1940 - †16.02.1992)

­­­­

Krvavá komnata

Vydalo: Nakladatelství Argo, Praha 1997 (144 stran)

Krvavá komnata (1979) je skvostným příkladem autorčiny "pohádkové" filosofie. Klasické pohádky a pověsti, známé v celém západním světě - jako Třináctá komnata, Kocour v botách, Sněhurka, kráska a zvíře, Drakula, Král duchů... - dostávají ve zcela originálních parafrázích Angely Carterové jinou podobu, jinou náladu, jinou charakteristiku postav.
S dobře známým příběhem si může myšlenkovitě i jazykově pohrát tak, jak vyhovuje její představivosti a jejímu zacílení.
Všechny parafráze se vyznačují úchvatnou atmosférou, vtahují čtenáře útočením na všechny smysly, včetně silného erotického podtónu, do magického, ne však nadpřirozeného světa.
Ženské hrdinky - ač vypadají jako andělé - v nich prožívají, na rozdíl od zjednodušujících pohádek, přirozené touhy a vášně spojené s roztomilou praktičností, a muži démonizovaní z ženského pohledu na přitažlivé živočišné netvory buď život ženy změní a získávají, nebo hynou.
Moderní pohádky Angely Carterové vyprávějí - tak typicky pro naši dobu - o lásce na života na smrt.

CITÁT Z KNIHY:

Krvavá komnata
"Komorník mě zdvořile zatahal za rukáv. Milostpán čeká. Vítr pronikal dovnitř vyvrácenými dveřmi a rozbitými okny. Stoupali jsme po několika schodištích, klapali po mramoru. Oblouky a otevřenými dveřmi jsem zahlédla řady průchozích komnat s klenutými stropy, tvořící jakousi soustavu čínských krabiček a ústících do nekonečně spletitých útrob domu."

Vlčice Alenka
"Celé hodiny trávila zkoumáním nové kůže, která se zrodila, jak se jí zdálo, z jejího krvácení. Dlouhým jazykem si lízala své hebké polštářky a nehty si upravovala vlasy.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: anaj, 29.10.2005

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Angela Carterová - Krvavá komnataMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­