ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Carterová Angela (*07.05.1940 - †16.02.1992)

   
­­­­

Krvavá komnata

Vydalo: Nakladatelství Argo, Praha 1997 (144 stran)

Krvavá komnata (1979) je skvostným příkladem autorčiny "pohádkové" filosofie. Klasické pohádky a pověsti, známé v celém západním světě - jako Třináctá komnata, Kocour v botách, Sněhurka, kráska a zvíře, Drakula, Král duchů... - dostávají ve zcela originálních parafrázích Angely Carterové jinou podobu, jinou náladu, jinou charakteristiku postav.
S dobře známým příběhem si může myšlenkovitě i jazykově pohrát tak, jak vyhovuje její představivosti a jejímu zacílení.
Všechny parafráze se vyznačují úchvatnou atmosférou, vtahují čtenáře útočením na všechny smysly, včetně silného erotického podtónu, do magického, ne však nadpřirozeného světa.
Ženské hrdinky - ač vypadají jako andělé - v nich prožívají, na rozdíl od zjednodušujících pohádek, přirozené touhy a vášně spojené s roztomilou praktičností, a muži démonizovaní z ženského pohledu na přitažlivé živočišné netvory buď život ženy změní a získávají, nebo hynou.
Moderní pohádky Angely Carterové vyprávějí - tak typicky pro naši dobu - o lásce na života na smrt.

CITÁT Z KNIHY:

Krvavá komnata
"Komorník mě zdvořile zatahal za rukáv. Milostpán čeká. Vítr pronikal dovnitř vyvrácenými dveřmi a rozbitými okny. Stoupali jsme po několika schodištích, klapali po mramoru. Oblouky a otevřenými dveřmi jsem zahlédla řady průchozích komnat s klenutými stropy, tvořící jakousi soustavu čínských krabiček a ústících do nekonečně spletitých útrob domu."

Vlčice Alenka
"Celé hodiny trávila zkoumáním nové kůže, která se zrodila, jak se jí zdálo, z jejího krvácení. Dlouhým jazykem si lízala své hebké polštářky a nehty si upravovala vlasy.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: anaj, 29.10.2005

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Angela Carterová - Krvavá komnataMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)