ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

de Montaiglon Anatole (*28.11.1824 - †01.09.1895)

­­­­

Smích staré Francie

- výbor ze starofrancouzských povídek veršem
- období: středověk

Jako novinka ve 13. století se začala objevovat literatura určená pouze pro zábavu. Nová společenská vrstva, měšťané, si tuto literaturu přímo žádala. Tomu vyhověli chudí studenti, zběhlí klerikové, profesionální přednašeči se vzděláním sice nevalným, ale s velkou znalostí života. Bavili své publikum rozvernými historkami, v níchž většinou vystupovala záletná žena, chamtivý nebo cizoložný kněz, klamaný manžel a různí taškáři. Přiběhy jsou prosté, aby si udržely zájem posluchačů. Obvykle vše končí mravním ponaučením, které vždy bylo ponaučením chudáka, stíhaného bídou života.
Dochovalo se pouze několik příběhů, které zkompletoval Anatole de Montaiglon. U některých děl je dokonce zaznamenán původní autor.

OBSAH:

Dílo obsahuje 34 povídek, od různých autorů, zcela nezávislých na ostatních.
Uvedu zde několik povídek, které mě zaujaly nejvíce.

Sedlák lékařem
Příběh vypráví o lakomém a bohatém sedlákovi. Přátelé ho kárají, že se nechce ženit, tedy on svolí, pokud mu najdou hodnou ženu. Sehnali mu ji, mladou. On, jen aby mu byla věrná za jeho nepřítomnosti, ji ráno bije. Jednoho dne jedou kolem dva jezdci. Vidí sedlákovu ženu doma v pláči. Poobědvají u ní. Svěří se, že jsou královi poslové a hledají lékaře, aby uzdravil královu dceru. Žena je posílá k jejímu muži, který je prý velký lékař, jen ho musí bít, jinak to nepřizná. Oni ho zbijí, přivedou na hrad. Bijí ho znovu. On vyléčí princeznu. Bijí ho znova a on zůstává déle jako host. Bijí ho naposled a on léčí nemocné. Poté je propuštěn domů s tím, že už bit nebude. Sedlák léčí strachem.

Oslův kšaft
Vypráví se o lakomém knězi, který po 20 let vydělává na svém pomocníku, oslu. Když osel umře, jako gesto vděčnosti ho pohřbí na svaté půdě na hřbitově. Mezitím se to donese k biskupovi, který je znám svou dobrotou; dává všem, ale je také dost zadlužen. Pozve si kněze a vyčte mu to, že pohřbil osla na svaté půdě a obviní jej z rouhačství a ať se ospravedlní. Kněz si bere čas na rozmyšlenou. Přichází v dohodnutou dobu a předává biskupovi všechny peníze, které mu osel vydělal s tím, že tak osel vydělával na to, aby mohl být s úctou pohřben. Biskup odpustí všechny hříchy oslu a přijme peníze.
Ponaučení: Kdo peníze si chová, z pout se brzo vysvlíká.

O sedláku, který se vyřídilkou do ráje dostal
Příběh začíná u sedláka, jenž právě zemřel a jde do nebe prosit o místo, kam stejně nepatří. Potká Michala archanděla, ten mu vysvětlí, že v nebi nemá co dělat, že tam nepatří. Sedlák se stydí, přesto pokračuje. Potká svatého Tomáše. Stěžuje si, jak moc ho rmoutí, že nemůže v nebi být. Tomáš si stojí na stanovisku, že sedlák do nebe nepatří. Sedlák mu připomene jeho prohřešek, když nevěřil Kristu, že byl vzkříšen. Svatý Tomáš se stydí a mlčí. Sedlák potká svatého Pavla. Sedlák na něj opět s jeho minulostí a svatý Pavel odkráčí. Svatý Pavel a svatý Tomáš se radí a jdou i se sedlákem k bohu, ať tedy rozhodne. Vyčítá sedlákovi mnoho, avšak nakonec dostane slovo sedlák a přesvědčí slovy svými Pána. Ten pod tíhou sedlákových slov svolí, nechť sedlák zůstane tedy v nebi.
Ponaučení: V podstatě líná huba, holé neštěstí, ale uvádí se i to, že s výmluvností může dostat to co chce i ten, co to mít nemá.

JAZYKOVÁ CHARAKTERISTIKA:

Jedná se o veršované příběhy, občas s přeházenými slovy, aby se udržel rým. Není těžké číst toto dílo, protože autoři nepoužívají jak cizích slov, tak je i jednoduchá myšlenka celého příběhu. Obvykle je jasné už skoro na začátku, jak to skončí, nebo alespoň čtenář tuší. Jednotlivé příběhy jsou vypravovány, na začátku je jakýsi úvod, kde autor uvádí, o čem bude vyprávět a na konci nezapomene na ponaučení.

MYŠLENKA DÍLA:

Cílem všech povídek a historek bylo zaujmout publikum, ponaučit na závěr a především pobavit lidi okolo sebe.

VLASTNÍ NÁZOR:

Výborná kniha. Jednoduché povídky, místy napínavé, místy nejisté, ale především se při čtení pobavím. I přestože dílo mělo bavit lidi před stoletími, baví i mě, i když jsem vyrostl ve zcela jiné době, kdy se kladl jiný důraz na různé hodnoty.

CITÁT Z KNIHY:

Ten příběh naučení chová,
že mnohý neprávem něco chtěl,
co pak mluvením přec jen měl;
to chytrost obrátila právo,
co vlevo bylo, je teď vpravo
klam zisk má, vepsí právo jest:
líp než síla pomůže lest.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Stany Crouchik, 13.04.2008

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Anatole de Montaiglon - Smích staré Francie







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)