ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Aischylos (*525 př.n.l - †456 př.n.l)

­­­­

Upoutaný Prométheus

- Prométheus (Prométheus desmótés); možné názvy českých překladů: Prometheys, Upoutaný Prometheus, Prométheus, Spoutaný Prométheus

Známá Aischylova hra o bohovi, který se vzepřel vládci bohů i světa Diovi, daroval lidem oheň a podstoupil za to krutý trest. Kniha přináší jednu ze tří částí původní trilogie, doplněnou překladatelem o Prolog a Epilog, volnou rekonstrukci dvou nedochovaných částí.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Z řeckého originálu přeložil Ferdinand Stiebitz, nakladatelství Orbis, Praha, 50 stran

HLAVNÍ POSTAVY:

Prométheus - bratranec Dia, miluje lid, dal lidem kulturu, zná budoucnost
Héfaistos - bůh ohně, příbuzný Prométhea
- oběť Heřiny pomsty, smrtelná žena
Hermes - posel bohů
sbor Ókeanoven - připomíná Prométheovo utrpení

OBSAH:

Prométheus dal lidem oheň a naučil je řemesla, tím je zachránil. Přivodil si hněv Dia, který lidi nesnáší a chtěl je zahubit. Proto dal Prométhea přikovat ke skále, i přestože Prométheus pomohl Diovi na trůn. Zeus svrhl svého otce Krona z trůnu. Héfaistos má provést Diův trest, ten se však zdráhá a dělá to nerad. Héfaistos to nakonec provede, přiváže a přiková Prométhea ke skále. K Prométheovi přichází Ió, která byla prokleta Hérou, protože se do Ió zamiloval Zeus. Ió nyní bloudí celým světem, hnána svým šílenstvím. Prométheus jí prozradí, co ji čeká v budoucnosti a jak se může osvobodit. Prométheus varuje, že Zeus bude svržen z trůnu a že mu pomůže, jenom pokud ho osvobodí od krutého trestu. Prométheus prozrazuje, že Zeus uzavře sňatek, který ho bude velmi mrzet. Syn z tohoto sňatku ho přemůže. Zeus posílá k Prométheovi Herma, aby zjistil podrobnosti o sňatku, který ho má připravit o trůn. Prométheus Herma odmítá a hodlá snášet dál své utrpení. Propadá se i se skálou do podzemí.

ZNAKY:

  • vystupuje sbor - typické pro atickou tragédii
  • Zeus viděn jako krutý, nespravedlivý tyran
  • je možné, že tohle dílo nenapsal Aischylos
  • je možné, že se jednalo o trilogii; Upoutaný Prométheus má být prostřední částí, ostatní se nedochovaly

CITÁT Z KNIHY:

Ó vizte mou trýzeň a potupu zlou,
má muka, kterými tisíce let
se soužit mám!
A takovou potupu ohavných pout
si vymyslil nový pán bůh Zeus!
Žel, žel! Já nad strastí nynější lkám
i nad tou, jež přijde. Kdy asi skončí
má muka a bezmezná bolest?
Však co to pravím - předem přesně vím,
co bude, žádná strast, nic nového
mne nepostihne, co bych nečekal.
Je třeba snášet přisouzený osud
co nejlehčeji: dobře, dobře vím,
že síla nutnosti je nezdolná.

MYŠLENKA DÍLA:

Osud nelze změnit, všichni se musí podřídit tyranovi. Rozpor mezi dobrem (Prométheus - láska k lidem) a zlem (Zeus - nenávist k lidem, zlomyslnost, pomstychtivost).

VLASTNÍ NÁZOR:

Překvapilo mě, z jakého úhlu pohledu je zobrazován Zeus. Neexistuje právo, žádná demokracie, všichni jsou podřízeni právě vládnoucím bohům; jediná autorita je Zeus, i když si všichni uvědomují nesmyslnost jeho krutostí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavla Čermáková, 20.09.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Aischylos - Upoutaný PrométheusMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­