ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Branald Adolf (*04.10.1910 - †28.09.2008)

   
­­­­

Vizita

Román z prostředí okresní nemocnice rozvíjí dramatické i zdánlivě všední osudy lékařů, ošetřovatelek a pacientů.

Román Vizita zachycuje každodenní život okresní nemocnice, ale také život zdravotníků v jednom z přilehlých venkovních zdravotních obvodů.

Próza se skládá ze tří samostatných částí (Anamnéza, Diagnóza, Terapie), které jsou rámovány prologem a epilogem (krátké výjevy z různých oddělení nemocnice). Autor předkládá čtenáři čtyři samostatné příběhy, jež se ve všech uvedených částech nepravidelně střídají nebo prolínají.

První příběh zobrazuje svět pacientů (bacilonosičů) na infekčním oddělení. Jedná se o světoběžníka Prepsla a důchodce Bartůňka, zvaného Otecko. Oba trpí velmi nakažlivou chorobou. Z nemocnice se mohou dostat pouze za určitých podmínek: musí si je vzít někdo z rodiny a dodržovat náročná hygienická opatření nebo řešit situaci operací. Prepsl nikoho nemá, operaci odmítá, na život v nemocnici si zvykl. Otecko má sice šest dětí, ale žádné ho u sebe nechce. Udávají tisíce důvodů, na otci jim nezáleží, zajímají se pouze o jeho penzi. Otecko nakonec souhlasí s operací, myslí si, že jej pak rodina přijme. Děti toto rozhodnutí odmítají. Otecko nesmírně psychicky strádá, zakrátko umírá.

Druhý příběh pojednává o mladé zdravotní sestře Marii Sahulové, přeložené z trestu do terénu - do horského a sociálně velmi zanedbaného obvodu (odběhla k jinému pacientovi a z oddělení jí utekl malý chlapec). Na venkově se setkává se zkušenou porodní asistentku "babi", naučí se od ní mnoho užitečného, stává se samostatnou, zodpovědnou. Zakrátko sama zvládne akutní případ porodu během převozu rodičky do nemocnice. Jedná se o mladou sedmnáctiletou Zuzanu Ferenčíkovou, kterou zneužil vlastní strýc, a nyní ji hodlají provdat za mnohem staršího muže (kočího). Marie se zamiluje do ošetřovatele koní (poznala ho jako pacienta v nemocnici), jejich vztah směřuje k manželství.

Ve třetím příběhu nahlédne do prostředí chirurgického oddělení, kam přichází nový primář Pařízek. Kolegové jsou zprvu nedůvěřiví, Pařízek si však získá autoritu úspěšnou implantací kardiostimulátoru, kterou zatím prováděla pouze úzce specializovaná pracoviště. Pacient, zdejší vážený občan Jindřich Benc, později umírá, ale ne na následky operace. Konzilium lékařů potvrzuje embolii. Krátce jsou nastíněny primářovy osobní problémy: syn nežije podle jeho představ, odcizili se.

Poslední dějové pásmo představuje problematiku sepětí profesního a osobního života. Ambiciózní, ale ne příliš schopný doktor Hartl pracuje v terénu, zabývá se otázkou prevence kloubního onemocnění dětí. Jeho výzkumy však žádný větší užitek nepřinášejí. Úspěch nemá ani v osobním životě. Jeho žena Kateřina ho podvádí s psychiatrem Semanským. Kateřina se i přesto snaží být doma příjemná, dokonce mu obstará místo v nemocnici - na onkologii. I zde je Hartl pouze nevýraznou osobností.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Niky, 29.04.2009

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Adolf Branald - VizitaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)