ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Ackroyd Peter (*05.10.1949)

­­­­

Fiktivní deník Oscara Wildea

Tento deník je psán ve formě autobiografie, zachycuje zápisky od 9. srpna 1900 až do 30. listopadu. Inspirací pro tento deník mohl být Wildeův výrok: "Odolám všemu s výjimkou pokušení." Wilde v pařížském hotelu vzpomíná na svůj život, svá díla a i na "řeckou lásku", své vztahy s muži, které ho dovedly do vězení a následně i vyhnanství do země "prokletých básníků".

6. října 1900
Měl jsem velkou radost, že jsem zaznamenal svůj život ve vězení a že jsem z dvouletého utrpení stvořil perlu, a vzal jsem tento deník s sebou, když jsem šel s Bosiem na oběd do Richaux. Viděl jsem Franka Harrise a požádal ho, ať se k nám přidá - podle zásady, že pokud není Frank s námi, je proti vám. Zpočátku jsem měl knihu záhadně položenou vedle sebe, ale pak mé úzkostlivé očekávání neúnosně vzrostlo a já knihu položil na stůl.
"Co to je Oscare, kniha dluhů?"
"Ano, Bossie. Ale nejsou to dluhy, které by bylo možné vyrovnat penězi."
"Takové jsou dluhy vždycky." To byl samozřejmě Frank.
"Přečtu ti kousek, Franku, pokud dovolíš, aby se do našeho rozhovoru vloudil umělecký tón."
Myslím, že jsem jim popisoval stránky popisující dobu mých triumfů v londýnské společnosti. Přirozeně užasli a knihu si ode mě vzali. Četli, doslova do sebe zavěšení, já se mezitím díval z okna. Nakonec ke mně Frank vzhlédl.
"Tohle nemůžeš publikovat, Oscare. Je to nesmysl - a z větší části to vůbec neodpovídá pravdě."
"Co tím chceš proboha říct?"
"Je to vymyšlené."
"Je to můj život."
"Ale zcela zjevně jsi změnil fakta, aby posloužila tvému cíli."
"Nemám žádný cíl a ta fakta se v mém životě objevila zcela přirozeně."
"Byly doby, kdy jsi přirozenosti nedůvěřoval, a zcela správně. Například: 'v tom malém divadle v King Street nosili mladí muži zelené karafiáty'. Oscare, ty jsi byl jediný, kdo nosil zelený karafiát. Nebo tohle: 'Byl jsem marnivý a svět mou marnivost miloval.' Nikdo tvou marnivost nemiloval Oscare. To už bys dnes mohl vědět."
"Nebuď směšný, Franku, chováš se jako recenzent týdeníku."
"A ukradl jsi text jiným spisovatelům. Poslechni si tohle -"
"Neukradl jsem jej. Zachránil jsem ho."
Bosie mlčel - kousal si nehty, což vždy znamenalo, že nemá co říci. A tak jsem ho vyzval.
"A co ty si o tom myslíš?"
"Je to plné lží, ale jsi to samozřejmě ty. Je to nesmyslné a ubohé a pošetilé. A opět jsi to ty. Samozřejmě to musíš publikovat."
Frank potom pokračoval tím nejnudnějším způsobem, když detailně vypočítával údajné chyby faktické i chyby v úsudku. Už si je nepamatuji. Po chvíli jsem si od něho vzal knihu zpátky a požádal ho, aby mi zavolal drožku.
"Zahoď tu knihu," řekl, "pro vlastní dobro." Samozřejmě jsem ho neposlechl.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: fleur_packyt, 15.10.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k úryvku
Peter Ackroyd - Fiktivní deník Oscara WildeaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­