ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Gruša Jiří (*10.11.1938 - †28.10.2011)

­­­­

Dotazník aneb modlitba za jedno město a přítele

Dne 19. září 197... jsem v městě Praha, tj. zde a nikoli v Chlumci, navštívil fu GRANIT, již šestnáctou instituci za poslední dva roky, a obdržel jsem od s. (s. = soudruh, neboli druh, přítel s jinými druhy, přáteli) Pavlendy, v druhém patře v místnosti 102 svůj šestnáctý Dotazník.
Na rozdíl od těch předchozích stálo zde vpravo nahoře, inkoustovou tužkou a rukou nejspíš s. Pavlendy, veliké hůlkové NEPROŠKRTÁVAT, tj. významné sdělení, protože na dřívějších exemplářích se nic takového nevyskytovalo. Považoval jsem tuto skutečnost za tak důležitou, že jsem se ihned rozhodl vyplnit dotazník ještě jednou, přestože předtím, když jsem ho přebíral od s. Pavlendy, když jsem ho jen tak zahlédl v jeho ruce, mě všechna naděje opustila.
Ale nyní tu byl bezprostřední vzkaz. Žádný z těch ss. (soudruhů), s nimiž jsem vstupoval do jednání dříve, necítil potřebu glosovat strohé otázky anebo dokonce předepisovat způsob iksování. Jim stačilo, že jsem to přinesl. Oplátkou mi obvykle za tři týdny posílali stručné vyrozumění, že se má žádost zamítá.
Já ovšem ve všech těch minulých dotaznících proškrtával, např. v rubrice 19, veřejné funkce, jsem iksoval soudce z lidu, kterým jsem nikdy nebyl, aniž bych k takovému poslání třeba jen inklinoval. Také jsem iksoval rubriku 27, jména osob v zahraničí, (...)
Tohle však byla výzva. Modrozelené oči toho Pavlendy, i to, jak se nahrbil, aby si podsunul pod zadek židli, (...), to bylo slibné.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Helena Duchková, 30.08.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Dotazník aneb modlitba za jedno město a přítele
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k úryvku
Jiří Gruša - Dotazník aneb modlitba za jedno město a příteleMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­