ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Cempírek Jan (*1970)

­­­­

Rafinerie

Nádraží.
Pohlcené v prostoru. Čas měřený praskáním vábojek nad nástupišti.
Poslední celník zalezl do své budky, nad obzorem se za okamžik objeví proužek nového dne.
Ranní chlad.
A na konci perónu lavička se schoulenou dívčí postavou.
Agnes.

Agnes. V tu chvíli ještě pochopitelně neznám její jméno. Ale až se jej po čase dozvím, přijde mi, že jsem jej věděl už v onom okamžiku prvního setkání.
Odložili jsme bágly u laviček před záchody. Hned vedle je zamčená čekárna, ze které dýchá teplo a útulno - ovšemže až od půl šesté, jak je naspáno na cedulce u dveří.
Sedáme na rozvrzanou lavičku, smířeni s perspektivou minimálně dvouhodinového mrznutí v pozdně nočním průvanu. Natahuji si přes hlavu svetr a přeji si na ty nastávající dlouhé minuty čekání zcela znehybnět a zmrtvět, když tu cítím Michalovo drbnutí.

"Hele, támhle," ukazuje saxofonista na lavičku na opačném konci nástupiště.
Nerad zaostřuji pohledem na druhý konec liduprázdného perónu.
A tam, na samé hranici světla a tmy, téměř až u východu z nádraží, sedí cizí dívka. Spí. Neleží, je schoulená na lavičce.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: julanka, 05.12.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Rafinerie
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k úryvku
Jan Cempírek - RafinerieMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­