ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Adam z Veleslavína Daniel (*31.08.1546 - †18.10.1599)

­­­­

Regulus

  • text ze středoškolské čítanky

Čteme o jednom ctném římském měšťanu Regulovi, kterýž jat byl od Karthaginských v té válce, kterou proti nim Římané dvacet dvě léta pořád vedli. Ten Regulus vyslán byl od Karthaginských do Říma, by tam o propuštění a směnu vězňův karthaginských za římské jednal. A měl tu přípověd: zjedná-li to, že z vězení propuštěn bude; pakli nezjedná, aby se zase do města Karthaginy navrátil a u vězení postavil. On pak přijev do Říma, sám nejprve k tomu radil, aby Římané žádné směny o vězně nečinili, ale pomyslili na to, že on již jest sešlý věkem a starý člověk, jehož život málo vážen býti má. Dovedl také toho, že ho Římané v tom uposlechli, a navrátil se zase do města Karthaginy ku svým úhlavním nepřátelům, kteříž ukrutně a rozličnými způsoby mučiti a trápiti ho dali. Nebo mezi jinými mukami i ta se dokládá, že jsou mu víčka u očí odřezali, aby ani očí zavříti ani spáti nemohl, ale ustavičným bděním se trápil. A protož schvaluje se předně jeho věrnosť k vlasti, že jest sobě více vážil obecného dobrého, nežli svého vlastního života. Druhé chválí se jeho víra, kterouž jest i nepřátelům zdržel, a u vězení se vedle přípovědi postavil, věda o tom dobře, že se tam k vymyšleným a hrozným mukám navrátí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 31.08.2021

   
­­­­

Související odkazy

­­­­

Diskuse k úryvku
Daniel Adam z Veleslavína - RegulusMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­